• $8,4744
  • €10,0676
  • 493.7
  • 1413.8
22 Ağustos 2013 Perşembe

Türkiye’deki ‘uzun süreli işsizlik’ dengeye oturuyor

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

Uzun süreli işsizlerin sayısındaki azalış umut veriyor… Türkiye’de, 3 yıldan fazla süredir iş arayan kişi sayısı 
son 9 yılın en düşük seviyesi olan 59 bine indi. Bu rakam 2004’te 206 bin kişiydi. Eurostat’a göre de Türkiye İsveç ve Norveç’ten sonra 1 yıl ve daha fazla süredir işsizlerin toplam içindeki payının en düşük olduğu ülke.

Türkiye’de son 9 yılda üç yıldan fazladır işsiz olanların toplam işsizler içindeki oranı yüzde 6 oranında azaldı. Üç  yıldan daha uzun iş arayanların sayısı ise 59 bin kişiyle son 9 yılın en düşük seviyesine geriledi. Bu rakam 2004 yılında 206 bin kişiydi.

YÜZDE 26’YA GERİLEDİ

2004 yılında işsizlerin yalnızca yüzde 42’si altı ay ve daha kısa süredir işsizken, bu oran 2013’ün mayıs ayı itibarıyla yüzde 55’e yükseldi. Bunun yanında 1 yıl ve uzun süre işsiz olan bireylerin toplam işsizlere oranı da yüzde 38’den yüzde 26’lık rakama geriledi.

EN İYİ ÜÇ ÜLKEDEN BİRİYİZ 

Avrupa istatistik kurumu EUROSTAT’ın verilerine göre de Türkiye İsveç ve Norveç’ten sonra 1 yıl ve daha fazla süredir işsizlerin toplam içindeki payının en düşük olduğu ülke. Bu iyileşmelerin en önemli nedeni yeni kanunla teşvikten yararlanmak için kişinin en az altı aydır işsiz olması kriterinin getirilmiş olması olarak özetlenebilir.

KADINLARDA HIZLA AZALDI

Cinsiyet dağılımına bakıldığında ise kadınların iş arama süresinin erkeklere oranla daha hızlı iyileştiği görülüyor. 

TEŞVİKLER ETKİLİ OLDU

2004 yılında işsiz kadınların yüzde 9.1’i üç yıl ve daha uzun süredir işsizken, bu oran 2013’ün mayıs ayına gelindiğinde yüzde 2.5’e düştü. Bu durumun arkasında da kadınlara yönelik istihdam teşviklerin daha kapsamlı olması gösteriliyor.

SAYISAL DÜŞÜŞE DE İHTİYACIMIZ VAR

İşsizlik süresinin kısalmasının arkasında daha iyi ve etkin şekilde iş aramak, işgücü piyasasına ilişkin daha iyi bilgi edinmek gibi nedenler yatıyor. İŞKUR’un bu yöndeki faaliyetlerinin artış gösterdiği dönemde yaşanan bu görece iyileşme durumu çok önemli. İstenilen durum tabii ki, işsizliğin sayıca da azaltılması... Ancak işsiz kalan kişilerin işgücü piyasası ile bağlantısının kesilmemesinin sağlanması açısından işsizlik süresinin kısalması da en az işsizlik oranının azalması kadar önemli.

3 SORU 3 CEVAP

SÜT İZNİNİZİ TOPLU KULLANAMAZSINIZ

SORU: Süt iznini toplu olarak kullanmak istediğimde toplam kaç gün eder. Pazar ve cumartesi günleri de iznime dahil edilebilir mi? Ücretsiz izin aldığımda hesaplanan toplam gün sayısı değişir mi? (Şevval Eren) 

CEVAP: Süt iznini toplu olarak kullanmanız yasal değil. Süt izni 1 yaşından küçüklerin anne sütü ihtiyacının karşılanması için veriliyor. Bu nedenle işvereninize yazılı olarak günlük izin kullanmak istediğinize dair dilekçe vermeniz daha uygun olur.

BAĞ-KUR SİZİN İÇİN AVANTAJ DEĞİL

SORU: 23 Nisan 1960 doğumluyum. 1974’de işe başladım tam 4 yıl çalıştım bir daha çalışmadım dışarıdan ödeyerek nasıl emekli olabilirim? (Özcan Yılmaz) 
CEVAP: Dışarıdan isteğe bağlı sigortalılık yolunu seçerek emekli olmanız mümkün, ancak bu süreler Bağ-Kur’a sayılır. Dolayısıyla sizin için bu yöntem çok da avantajlı olmayacaktır. Sigortalılığı tercih ederek emekli olmanız sizin için çok daha iyi olur.

GÜVENLİK UZMANI İÇİN KAMU İZNİ ŞART

SORU: Kamuda çalışan bir mühendisim ve C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girmeyi planlıyorum. Yine kamuda denetim yapabilecek miyim? Bunun için şartlar nelerdir? (Kasım Yıldız) 
CEVAP: Kamuda istihdam edilen kişiler kendi kurumlarında iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilmeleri halinde iş güvenliği uzmanı olarak çalışabilirler. Söz konusu durumda iş güvenliği uzmanı pozisyonunun gösterge rakamından ücretlendirilirler.  Ancak kurumun izni şarttır.

<p class='MsoNormal'>CZN lakaplı Burak Özdemir de Antalya'ya giden isimlerden  oldu. Uyarılarına rağ

CZN Burak Özdemir yangına müdahale ederken şov yapmakla suçlandı

Tarihi değiştiren araştırma: Machu Picchu'nun bilinenden daha eski olduğu ortaya çıktı

Kemerköy Termik Santrali'ne yaklasan yangin havadan görüntülendi

Evsel atıklar burada elektrik enerjisine dönüşüyor