• $17,9563
  • €18,4323
  • 1034.73
  • 2849.36
5 Haziran 2014 Perşembe

Torba’dan emekli ve esnafın borcuna 'taksitli' müjde çıktı

Sosyal güvenlik destek prim borcu olan emekliye gün doğdu, faiz ve gecikme zammı siliniyor. Prim borcunu ödeyemediği için sigortalılığı durdurulan esnaf için de emeklilik yolu açılıyor. Borçlar, 18 taksitte ödenebilecek.

Meclis gündemindeki kamu alacaklarının yapılandırılmasını öngören kanun tasarısı, sigorta prim borçlarına ilişkin gecikme zammı ve faiz affının yanında borçların taksitlendirilmesine de olanak sağlıyor. Toplamda 100 Milyar liraya yakın borcun yeniden yapılandırılması bekleniyor. Tasarı, sigorta prim borçları dışında pek çok vergi borcunu da kapsıyor. Kapsamda motorlu taşıt vergisi ve idari para cezalarına kadar onlarca kalem var.

SİGORTA BORCUNUN TAMAMI KAPSAMDA

4/A’lı yani SSK’lıların işverenler tarafından ödenmesi gereken prim borçları, aynı şekilde 4/B’lilerin yani Bağ-Kur’luların prim borçları, emekli sandığı mensuplarının emeklilikleri yeniden yapılandırılabilecek. Sigortalılar adına ödenmemiş olan işsizlik sigortası ve sosyal güvenlik destek primleri de kapsam içinde.

BORCA FAİZ YOK, BOL TAKSİT VAR

Yeterince bilgilendirme yapılmadığı vatandaşın haberdar olmadığı sosyal güvenlik destek primi uygulaması nedeniyle geriye dönük 10 yıl boyunca emekli olduğu halde köşede emlak dükkânı açan emeklilere yüklü miktarda borç çıkmıştı. Şimdi bu kapsamdaki emekliler, gecikme zamlarını ve faizlerini ödemeksizin bu borçlarını taksitlendirebilecekler. Aynı şekilde kendi primlerini yatırmak durumunda olan Bağ-Kur’lular bu kanundan yararlanarak geriye dönük taksit imkanına kavuşacak.

3 AY İÇİNDE SGK'YA BAŞVURU GEREKECEK

Kanun tasarısındaki çok önemli bir düzenleme prim borcunu ödeyememiş esnafları kapsıyor. Buna göre, prim borcunu ödeyemediği için sigortalılığı durdurulan kendi hesabına çalışanlar, kanun tasarısı yasalaştıktan sonra 4 ay içerisinde SGK’ya başvurarak durdurulan sigortalılıklarına ilişkin güncel borç tutarlarını öğrenerek bu borcu tek seferde öderlerse, bu süreleri sigortalılıklarına eklemiş olacaklar. Yani primlerini ödeyemedikleri için kullanamadıkları bu süreleri emeklilik için hesaba katabilecekler. Borçlar, kanun Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yapılacak başvurularla yapılandırılacak. Genel sağlık sigortası borçluları için 4 ay, diğer borçlular için 3 aylık başvuru süresi belirlendi. Kapsam dahilindeki borçlar 18 taksite bölünebilecek.

GERİYE DÖNÜK PRİM UMUDU DOĞDU

İsteğe bağlı sigorta girişi yapmış fakat sonra prim borçlarını ödeyememiş kişiler için de taksit imkânı geliyor. Geriye dönük borçlanma yaparak emekli olma şansı yok. Ancak isteğe bağlı sigorta girişi yapılmış kişiler, prim ödeyemedikleri dönemlere ait borçlarını taksitle ödeyerek belki de emekli olabilecekler.

<p> </p>

6'lı masa paralel bir YSK mı oluşturdu?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...