• $8,3672
  • €10,234
  • 502.297
  • 1459.57
23 Ağustos 2020 Pazar

Teşvike uygun bakıcı çalıştıran anne kârda

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

3 ilde başlatılan projeyle SSK’lı annelere ayda 300 euro destek veriliyor. Eğer çalışan bakıcı, prim ve asgari ücret desteği kriterlerine de uyuyorsa tüm masraflar 300 eurodan karşılanıyor, annenin cebinden ekstra para çıkmıyor. 

Avrupa Birliği ve SGK işbirliğiyle yürütülen ‘Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’ çalışan annelere büyük destek sağlıyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’de uygulanan projeyle 4/A’lı yani SSK’lı çalışan annelere her ay verilen destek 300 euroya çıktı. Böyle olunca teşvike uygun bakıcı istihdam edenler hiçbir masrafla karşılaşmadıkları gibi bakıcılarına daha yüksek ücret verme şansına kavuştu.

TEYZE VE HALA DA OLUR

Söz konusu proje, bakıcının ücret ve sigorta masraflarının bir bölümünün karşılanmasını sağlıyor. Tam zamanlı olarak, 4/A’lı olarak çalışan 0-24 ay arası çocuğu olan annelerden, evinde eğitimli çocuk bakıcısını sigortalı çalıştıranlar destekten faydalanabiliyor. Annelerin ‘eğitimli’ bakıcı istihdam etmesi gerekiyor.

HİÇ MASRAF ÇIKMAYACAK

Annelerin eğitimli bakıcıları tam zamanlı olarak en az asgari ücretle çalıştırması gerekiyor. Bu yıl itibarıyla asgari ücretle bakıcı istihdam etmenin sigorta ve ücret maliyeti toplam 3.458 TL. Yürürlükteki iki teşvik ve asgari ücret desteği bakıcı istihdam eden anneler için de uygulanıyor. İstihdam edilen bakıcı son 3 aydır işsizse ve İŞKUR kaydı varsa, annenin ödemesi gereken sigorta priminin tamamı üçüncü aydan itibaren devlet tarafından karşılanıyor. Anne istihdam ettiği bakıcı için 2.279 TL ücret ve sigorta masrafı ödüyor. Alınan destek ise 2.595 TL olunca sigortalı bakıcı istihdam eden anne hiçbir ilave masrafla karşılaşmadan sigortalı bakıcı istihdam ediyor. 

2021’DE 325 EUROYA ÇIKACAK

Bakıcıların anne ve çocukla aynı ilde ikamet ediyor olması, anne ya da babayla birinci dereceden akrabalık bağı olmaması şart. Çocuğun anneanne ve babaannesi proje kapsamı dışındayken çocukla aynı evde yaşamayan teyzesi ve halası proje kapsamında bakıcı olabiliyor. Destek miktarı 2021’de 325 euro, 2022’de 350 eyroya çıkacak. Özel gereksinimli çocuğu olan veya bekar annelere her ay fazladan 50 euro ödeniyor. Anneler çocukları 36 aylık olana kadar ve en fazla 32 ay süreyle bu destekten faydalanabiliyor.

BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR

Projeden İstanbul’da 2.100, Ankara ve İzmir’de 800 olmak üzere tolam 3.700 anne yararlanabilecek. Başvurular halen devam ediyor. Şartları taşıyan anneler e-Devlet’ten ön kayıt yaptırabilir. Gerekli belgeleri hazırlayan anneler aldıkları randevu gün ve saatinde kesin kayıtlarını yaptırıp projeden yararlanmaya başlayabiliyor. 

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Diplomasi Forumunun açılışında konuştu. Erdoğan, 'Vizyoner b

Başkan Erdoğan'dan dünyaya diplomasi mesajı

Gaziantep'te UNESCO listesinde bir açık hava müzesi: Yesemek

İstanbul'da sağanak yağış hayatı olumsuz etkiliyor

İngiliz Kraliyet ailesi de Türkiye'den sipariş ediyor: Kilosu 50 lira!