• $13,6061
  • €15,3811
  • 782.436
  • 1981.04
11 Haziran 2019 Salı

Tatile giren üniversitelilere 808 lira maaşla 'sosyal iş'

İŞKUR, tatile girecek üniversite öğrencilerine yaz döneminde çalışabilecekleri iş fırsatları sunuyor. Sosyal çalışma programlarıyla öğrenciler yazın haftada üç gün çalışarak, 808 lira maaş alabilir.

Üniversite öğrencileri için yaz ayları staj ve çalışma fırsatı anlamına geliyor. Geçen yıl kasımda Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘sosyal çalışma’ uygulamasıyla üniversite öğrencileri yaz aylarında bu programlara katılarak hem çalışma hayatıyla tanışıp, hem de harçlıklarını çıkarabilecek.

AÇIK ÖĞRETİMİ KAPSAMIYOR

Toplum yararına çalışma programları İŞKUR tarafından uzunca bir süredir uygulanıyor. Sosyal çalışma programlarına örgün öğretimde okuyan lisans öğrencileri katılabilecek. Açık öğretim fakültesi öğrencileri, yüksek lisans ve doktora öğrencileri programdan faydalanamıyor. 18 yaşını tamamlamış, aynı anda zorunlu staj yapmayan veya çalışmayan üniversiteliler programdan yararlanabiliyor.

HANGİ İŞLER VAR?

Üniversite öğrencileri için sosyal çalışma programı çerçevesinde yalnızca bazı alanlarda program açılması mümkün. Bu alanlar şunlar:

• Doğanın korunması,

• Kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması,

• Kütüphanelerin bakımı ve düzeni,

Kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi. Programlardan bir yaz döneminde en fazla 42 gün yararlanılabiliyor. Bir öğrencinin programdan öğrencilik hayatı boyunca ise en fazla 90 gün yararlanması mümkün. Öğrenciler, programlarda haftada 3 gün, günde 7.5 saat çalışılacak.

Sigorta girişleri yapılacak

Yaz aylarında sosyal çalışma programlarına katılacak gençler, çalıştıkları gün başına asgari ücretin günlük tutarı kadar ücret alacak. Bu yıl için bu rakam 67.36 TL. Haftada üç gün çalışacak genç ayda 808 TL gelir elde edecek. Bundan daha önemlisi gençlerin bu süreler için primleri yatacak. Dolayısıyla çalıştıkları günler emekliliklerine sayılacak. Programa katılacak gencin sigorta girişinin yapılıyor olması gençler için çok önemli. Gençlerin ileride pek çok haktan bu girişleri sayesinde yararlanmaları mümkün olabilecek.

Bursları kesilmeyecek

Gençlerin programa katılmaları nedeniyle burs ve kredileri kesilmeyecek. Sosyal çalışma programı çerçevesindeki çalışmalar Kredi Yurtlar Kurumu burs ve kredilerinin kesilmesini gerektirmiyor. Dolayısıyla öğrenciler sosyal çalışma programına katıldıkları için burs veya kredilerinden olmayacak.

Başvurular internetten

Sosyal çalışma programı açacak kamu kurumları İŞKUR’a taleplerini iletiyorlar. İŞKUR taleplerin uygunluklarını değerlendirdikten sonra programları ilan edecek. İlan edilen programlara başvurular internet üzerinden yapılacak. https://www.iskur.gov.tr/is-arayan/kurs-ve-programlar/sosyal-calisma-programi/ internet adresi üzerinden erişilecek ilanlara başvurularını yapabilecek.

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel  yanıtlıyor.</p>

Kılıçdaroğlu neyin peşinde?

Bursa'da aracın metro alt geçidi merdivenlerine düşmesi sonucu bir kişi öldü

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi