• $17,9821
  • €18,3334
  • 1032.54
  • 2795.06
8 Aralık 2017 Cuma

Taşeronda şart yok, askerde ve izinde olanlar da geçecek

Toplam 850 bin taşeron işçiyi, aileleriyle 3 milyon kişiyi ilgilendiren devrim gibi adım 2018’de tamamlanıyor. Çalışan askerde veya doğum izininde olsa da tüm hakları korunup açılacak kadroya geçirilecek.

Kamuda çalışan toplamda 900 bin taşeron işçi için tarihi adım atıldı ve bu kişilerin koşulsuz, şartsız kadroya geçirilmesi kararlaştırıldı. Bu karar tam bir devrim niteliğinde. 900 bin kamu işçisinin kadroya geçirilmesi ile yaklaşık 3 milyon kişinin yüzü gülecek.

ŞART ARANMIYOR

Bütçe görüşmelerinden sonra konuyla ilgili kanun tasarısı Meclise gelecek ve taşeron işçilerin kadroya geçişleri tamamlanacak. Peki, kim, nasıl, hangi kadroya geçecek ve özlük hakları bakımından ne değişecek? Kadroya geçirilecek kişilerde belirli bir süre o kamu kurumunda çalışmış olma şartı aranmayacak. Aynı şekilde yaş, eğitim düzeyi gibi kriterler de kesinlikle söz konusu değil. Bu konudaki tek kriter 5 Aralık 2017 tarihi itibarıyla herhangi bir kamu kurumunda taşeron olarak çalışıyor olmak yeterli olacak.

KADROLAR AÇILIYOR

Herhangi bir kamu kurumundaki taşeron şirketlerde çalışan işçiler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/d maddesi uyarınca, kamu işçisi statüsüne geçirilecekler. Dolayısıyla bu kişiler sürekli bir şekilde kamuda istihdam edilebilecekler. Bu kişilerin en önemli kazanımı iş güvencesi olacak. Diğer yandan bu kişilerin ücret düzeyleri korunacak. İlgili bakanlıkların hazırladığı kanun taslağı bütçe görüşmelerinden sonra Meclis’e gelecek. Zorunlu sınav sonrası geçişler yapılacak ve muhtemelen yeni yılın ilk aylarında geçişler tamamlanacak.

AYNI KURUMDA DEVAM EDECEK

Salı günü yani 5 Aralık 2017 tarihi itibarıyla herhangi bir kamu kurumunda, belediyede veya il özel idaresinde taşeron işçi olarak çalışan kişiler kadroya geçirilecek. Şu anda taşeron işçi hangi kamu kurumunda çalışıyorsa o kamu kurumunda kadroya geçecek.

BELEDİYEDE 400 BİN KİŞİ

Belediye ve İl Özel İdarelerinde taşeron şirketlerde çalışan işçiler doğrudan belediyenin bünyesindeki Belediye İktisadi Teşebbüsünün işçisi haline gelecekler. Yani aradaki taşeron şirketler devreden çıkartılacak. Yaklaşık 400 bin kişi yeni uygulamadan etkilecek.

GEÇİŞTE İŞÇİLERİN BÜTÜN HAKLARI KORUNACAK

TÜRK – İŞ başkanı Ergün Atalay’ın açıklamasına göre kamu işçisi statüsüne geçen işçiler 52 gün üzerinden ödenen ilave tediye hakkından yararlanabilecek. Bu gibi kamu toplu iş sözleşmesinde yer alan haklardan, 4/d statüsüne geçen kamu işçileri de yararlanabilecek. Dolayısıyla her yıl asgari ücret düzeyinden maaş alan bu kişiler hem maddi anlamda güçlenecek, hem de iş güvencesine sahip olmuş olacak. Bu durumdaki yaklaşık 450 bin kişi kadroya geçirilecek.

KIDEM TAZMİNATI AYNI KALIYOR

Taşeron işçiler kadroya geçilirken, şu an itibarıyla çalışmakta oldukları şirketlerdeki kıdemleri korunacak. Örnek vermek gerekirse 6 yıldır aynı şirkette taşeron işçi olarak çalışan işçi, kadroya geçtiğinde 6 yıl üzerinden yıllık izin hakkını koruyacak ve 20 gün yıllık izin hakkına tabi olacak. Bunun yanında bu kişiler ileride kıdem tazminatını hak edecek şekilde işten ayrıldıklarında da hak ettikleri kıdem tazminatı alacaklar.

EMEKLİLİK YOLU AÇILDI

Şu an için kamuda taşeron işçi olarak çalışan kişiler eski adıyla SSK’lılar. Bu kişilerin bu anlamda statülerinde bir fark olmayacak. Dolayısıyla iş güvencesine sahip olarak yine SSK’lı bir biçimde çalışmalarına devam edecekler ve bu statüde emekli olabilecekler. Bu nedenle herhangi bir hak kaybı yaşamaları söz konusu olmayacak.

ASKER VE İZİNLİ OLANLAR

5 Aralık 2017 tarihinde kamu kurumunda taşeron işçisi iken askerde olan, doğum izninde olan kişiler de kadroya geçirilecek. Bu kişilerin kadro hakkından yararlanamaması gibi bir durum söz konusu olmayacak. İş sözleşmesi askıda olan askerlik görevini veya doğum iznindekiler de 2018 yılından sonra kadroya geçecek.

ARTIK SON

Kadroya geçişlerin tamamlanmasından sonra kamuya ihaleyle taşeron işçisi alınmayacak. Kadroya geçişlerden sonra kamu kurumlarındaki kişilerin yerine veya başka işler için ihaleyle kamu işçisi dışında bir taşeron işçi çalıştırılması söz konusu olmayacak. Kamuda taşeron son bulacak.

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor