• $8,668
  • €10,1829
  • 491.376
  • 1391.91
17 Kasım 2013 Pazar

Taşeronda kadro yerine ‘emsal sistemi’ geliyor

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül

Taşeron işçilere, çalıştırılmaları kanunen yasak işlerde görev verilirse, bu kişiler eskisi gibi kadroya geçirilmeyecek. Onun yerine aynı işi yapan kamu görevlisi hangi ücret ve sosyal haklardan yararlanıyorsa, o haklardan yararlanacaklar.

PAZARTESİ toplanan Üçlü Danışma Kurulu’nda önemli bir fikir birliğine varıldı. Taşeron işçilerinin haklarının korunmasına yönelik düzenlemeler üzerinde görüşmelere başlandı ve çalışmaların başlatılması üzerinde mutabakat sağlandı.

SÜRE BÜYÜK PROBLEM

Bugün taşeron işçi çalıştırılamayacak işlerde taşeron çalıştırıldığı tespit edildiğinde işçilerin sözleşme süresinin başından itibaren asıl işverenin işçisi olduğuna karar veriliyor. Ancak kamu taşeronları bu kapsamda değil. Buna rağmen Karayollarında ve Sağlık Bakanlığı’nda çalıştırılan taşeron işçilerinin kamu işçisi olduğu yönünde yargı kararları da söz konusu.

MALİYET 1 MİLYAR LİRA

Bu kararların ortalama mali yükünün 1.236 milyar TL olduğu hesaplanıyor. Kamu kurumlarında taşeron işçisi çalıştırılmaması gereken işlerde çalıştırıldığı konu edilebilecek işçi sayısı yaklaşık 146 bin olarak tahmin ediliyor.

TÜM HAKLARI ALACAK

Düzenlemeyle taşeron işçi çalıştırılamayacak işlerde taşeron işçi çalıştırılması durumunda, bu kişilerin kadroya geçirilmesi yerine aynı işi yapan emsal işçinin ücret ve sosyal haklarını alması hedefleniyor.

HERKESE AYNI ÜCRET

Bu kişiler kadroya geçirilmeyecek ancak aynı işi yapan kamu görevlisi hangi ücret ve sosyal haklardan yararlanıyorsa, taşeron işçileri de aynı haklardan yararlanıp aynı ücreti alacak.

İZiN SORUNU ORTADAN KALKACAK

YENİ düzenlemeyle yıllık izin hakkında taşeron işçileri için aynı işveren değil, aynı işyeri şartı öngörülecek. Bu durumda taşeron işçilerinin şirket değişimi nedeniyle yıllık izin haklarını alamaması
durumunun önüne geçilmesi planlanıyor. Ayrıca taşeron işçilere kıdem tazminatı fonunun uygulanması planlanıyor. Bu uygulamayla taşeron işçisi şirket değişse bile biriken parasını alabilecek.

5 SORU 5 CEVAP

Tazminatınızı alıp işten çıkabilirsiniz

SORU 1: 37 yaşındayım, 1993 SSK girişliyim. Prim günüm 4.000’in üzerinde, bugün işten çıksam acaba kıdem tazminatı alabilir miyim? Cenap Şahit
CEVAP: 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olduğunuz, 15 yıl sigortalılık ve 3600 gün şartlarını doldurduğunuz için kıdem tazminatınızı alarak işten ayrılabilirsiniz.

Mahkeme sonucu değiştirmez

SORU 2: 1990 ve 1994 yıllarında doğum yaptım. SSK başlangıcım 1995. Dava açarsam doğum borçlanması yapabilir miyim?
Cansu Koloğlu
CEVAP: SGK sigortalılık tarihinden önceki doğumların borçlanmasına kanunen izin vermiyor. Dava açmanız sonucu değiştirmeyecektir.

Gelir testi yaptırmanız gerekmiyor

SORU 3: 24 yaşındayım, üniversite öğrencisiyim. Herhangi bir sosyal güvencem yok. Anne ve babam vefat etti. GSS primi ödemem gerekir mi? Ayşegül Yener
CEVAP: Yükseköğrenim gördüğünüz ve 25 yaşınızı tamamlamadığınız için prim ödemeniz gerekmiyor. Gelir testi yaptırmanıza gerek yok.

Yurtdışına giden prim ödemez

SORU 4: Çok yakında yüksek lisans için yurtdışına gideceğim. Orada da sağlık sigortası yaptıracağım. Yaklaşık 3 yıl boyunca yurtdışında kalacağım. Bu süre zarfında Türkiye’deki genel sağlık sigortası için ödeme yapmam gerekiyor mu? Tahsin Türk
CEVAP: Eğer adresinizi bu üç yıl için yurtdışına taşırsanız Türkiye’de GSS primi ödemenize gerek kalmaz.

Fonda hak kaybı yaşanmaz

SORU 5: Kıdem tazminatı yasası değiştiğinde istifa ederek kıdem tazminatı almak mümkün olacak mı? Ahmet Tekin
CEVAP: Kıdem tazminatının fona dönüştürülmesi konusunda henüz netleşen bir durum yok. Fona dönüşürse istifa halinde kıdem yanmayacak. Ancak hangi hallerde ve ne kadar süre sonra alınabileceği konusu hakkında bir şey söylemek için elimizde bir bilgi yok.

<p>Temelini 2017'de Başkan Recep Tayyip  Erdoğan attı.</p><p>New York'un silüetinde yerini alan  yen

Yeni Türkevi binası açılışa hazır

Düzce'de üretilen elektrikli motosiklet ve bisikletler dünya yollarında

Sivas'ta, Hititler dönemine ait ''apartmanlar'' keşfedilmeyi bekliyor

1915 Çanakkale Köprüsü'nün tabliye montajları tamamlanma aşamasına geldi