• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
22 Nisan 2015 Çarşamba

Taşerona verilemeyecek bir işte çalışanlara kadro kapıda

Taşerona kadro konusunda karayolları işçilerine öncelik verildi. Fakat alt işverene verilebilecek işler listesi Bakanlar Kurulu tarafından belirlendiğinde alt işverene verilemeyecek bir işte çalışan kişiler için de düzenleme gerekecek.

SORU: Taşeron işçi konusunda size bir haksızlığı dile getirmek için yazıyorum. Ank. Üniv. Öğr. İşl. Dai. Bşk.'da taşeron bir firmada çalışıyorum, daire başkanı sekreterliği yapmaktayım. Benim gibi 'asıl iş'i yapan arkadaşlarım da var. Daha önce okuduğum bir haberde, sadece Karayolları'nda çalışanlar için kadronun verilmesi beni derinden yaralamıştır. Siz ve sizin gibi değerli ve duyarlı yazarların bu konuyu daha detaylı irdelemesi gerektiğini düşünüyorum. Belki böylelikle yaşadığımız sorunları dile getirmiş olursunuz. Şimdiden teşekkürler. (Cantekin Bülbül)
CEVAP: Taşeron işçilere kadro verilmesi konusunda ilk etapta elinde mahkeme kararı bulunan karayolları işçilerine öncelik verildi. Fakat alt işverene verilebilecek işler listesi Bakanlar Kurulu tarafından belirlendiğinde alt işverene verilemeyecek bir işte çalışan kişiler için de düzenleme yapılması gerekecek. Sizin yaptığınız iş de alt işverene verilemeyecek bir iş olarak belirlenirse siz ve sizin durumunuzdaki kişiler için de gerekli düzenlemelerin yapılması gerekecektir.

'İŞVEREN' SAYILMAZ

SORU: İhaleyle devlet üniversitesinden kantin alan şahıs tarafıma 'İşlerimi benim yerime yürütebilir' şeklinde vekalet verdi. İşyeri açılış bildirgesine vekil olarak imza attım, SGK'dan e-bildirge sözleşmesi imzaladım. Şimdi bu durumdan çok rahatsızım, işlem yaptığım kurumlara azilnamenin fotokopileriyle dilekçe versem oluşabilecek herhangi bir borçtan sorumlu olur muyum? Şimdiden çok teşekkür ediyorum. (Emrah Akkaya)
CEVAP: Vekaleti azil etmeniz ve azilnamenin bir fotokopisini işlem yaptığınız kurumlara verirseniz bu işlemi yaptığınız tarihten sonraki işlemler için sorumluluğunuz kalmaz. Ancak vekalete ilişkin daha önce yaptığınız işlemler geçerliliğini korur. Vekaletin hukuka uygun olması halinde işlemler geçerlidir. Ancak siz vekaleten işyeri açmanız dolayısıyla işveren olarak değerlendirilmezsiniz. Bir an önce azilnameyi vermeniz gerekmekte.

Sadece tek aylığı alma hakkı var

SORU: Teyzem 1991 yılında ölen eşinden dolayı Bağ-Kur'dan emekli maaşı alıyor. (690 TL) Dedem 2003 yılında vefat etti. O da Bağ-Kur'dan emekliydi. Dedemın maaşı anneanneme bağlandı. Teyzemin ayrıca 400 TL de kira geliri var, dedemden yetim aylığı alabilir mi? Bunun için nereye ve hangi evrakla başvurmamız gerekır. Ayrıca teyzemin yüzde 60 da engelli raporu var. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar. (Feray Sudur)
CEVAP: Teyzenizin hem eşi, hem babası aynı kurumdan yani Bağ – Kur’dan emekli olduğu için her iki aylığı birlikte alması söz konusu değil. Yalnızca yüksek olan aylığı alma hakkına sahiptir.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi