• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
11 Nisan 2014 Cuma

Tarlada ürünü para etmeyen sigorta priminden muaf olur

Aylık net geliri 1.071 liranın altındaki çiftçiye sigorta primi zorunlu değil. Fakat prim ödemediği için ne emeklilikleri işler ne de sağlıktan yararlanır. Primden muaf olduğu dönemde gelir testi yaptırması şart.

Tarımsal faaliyetlerde bulunanlardan, yıllık tarımsal faaliyetten elde ettikleri gelirden, bu ürünü elde etmek için yaptıkları masraflar düşüldükten sonra kalan tutarın aylık ortalamasının 1.071 TL’den düşük olması durumunda sigortadan muaf tutulmaktadırlar. Yani, bir yıl içinde tarlasında ürettiği fındığı satan ve elde ettiği gelirden fındık üretmek için yaptığı ilaç, toplatma ve nakliye giderleri düşüldükten sonra elinde kalan para 12 bin 852 TL’den düşük olan kişi, sigortadan muaftır. Bu kişinin sigortadan muaf olmasının sebebi, elde ettiği gelirin aylık ortalamasının asgari ücretten düşük olmasıdır. Dolayısıyla bu kişiden kendisi adına sigorta primi yatırması beklenmemektedir. Fakat bu durum bu kişiye sigorta muafiyeti sağlamakla birlikte, sigortadan elde edebileceği yardımları ve hizmetlerden de mahrum bırakmaktadır.

SAĞLIKTAN YARARLANAMIYOR

Yani söz konusu kişilere sigorta primi yükü yüklenmemekle ve 'niye sigorta yaptırmadın' diye ceza kesilmemekle birlikte, sigortalı olmaması nedeniyle de emeklilik veya sağlık gibi hizmetler de sunulamamaktadır.

EN FAZLA MUAFİYET 1 YIL

Resen sigortalı yapılan kişiler, muafiyet belgesini doldurdukları tarihten en fazla 1 yıl geriye dönük olarak muafiyet belirtebilirler. Dolayısıyla tarımsal faaliyetlerle uğraşanların, sigortalılık muafiyet belgelerini doldurmaları çok önemli. Aksi takdirde yüklü bir prim borcuyla karşılaşabilirler.

GELİR TESTİ YAPTIRILMALI

Yıllık geliri 12 bin 852 TL’den yüksek olanlar, sigortalı olduklarında 21 gün prim ödeyip, 30 gün sigortalı olma hakkına sahipler. 2014 yılının ilk altı ayı için bu kişilerin aylık ödemesi gereken prim miktarı 258,65 TL. Bu kişiler bu tutarı ödeyerek 30 gün sigortalı olabilir. Gelirleri sınırdan düşük olanlar, muaf oldukları dönemde sağlık hizmetlerinden yararlanmak için gelir testi yaptırmak zorunda.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı