• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
10 Kasım 2013 Pazar

Taraflar kıdem için buluşuyor uzlaşana kadar durmak yok

Çalışma hayatında gündem tazminat sistemi. Patron ve çalışanların gözü kulağı kıdem fonundan gelecek haberlerde. Başbakan’ın ‘önce aranızda anlaşın’ dediği taraflar yarın biraraya gelecek. Ancak bir uzlaşma sağlanamazsa herhangi bir adım atılmayacak ve anlaşma sağlanana kadar görüşmelere devam edilecek.

Kıdem tazminatı konusu son dönemde kamuoyunun gündeminde sıkça yer buluyor. Kıdem tazminatındaki tartışma yeni değil. İlk olarak 2012 yılının yaz aylarında hazırlanan bir taslak üzerinden nabız yoklaması yapılmıştı. Gerçekleştirilen görüşmeler sonrası, tarafların üzerinde anlaşamaması nedeniyle bu taslak rafa kalktı. Şu an yapılan tartışmalar ise eski taslak üzerinden yürümüyor. Çünkü üzerinde mutabık kalınan bir taslak henüz yok.

‘OLDU BİTTİ’YE GELMEYECEK

Yarın saat 11:00’de Üçlü Danışma Kurulu toplanacak. Bu toplantıda bir araya gelecek olan işçi – işveren ve devlet kesimi kıdem tazminatı konusunda mutabakata varmaya çalışacak. Ancak Çalışma Bakanı’nın da önemle vurguladığı üzere uzlaşma olmazsa, herhangi bir adım atılmayacak ve uzlaşma sağlanana kadar görüşmelere devam edilecek. Yani “oldu bitti” ile kıdem tazminatında fon düzenlemesi hayata geçirilmeyecek. Üçlü Danışma Kurulu sonrasında uzlaşma olursa bir komisyon nezaretinde gerekli çalışmaların yürütülmesine başlanacak. Kıdem tazminatı fonu konusunda işçi kesiminin görüşü net. Türk-İş kıdem tazminatı konusunda herhangi bir hak kaybını genel grev nedeni sayıyor.

İŞÇİ TARAFI FONA KARŞI

Kıdemde sorun var diye sistemi değiştirmenin yanlış olacağını savunuyor. Ayrıca, fona geçilirse iş güvencesinin kalmayacağını da belirtiyor. DİSK ise fon konusunda olumsuz tavrını bildirdiği gibi, devletin kıdem tazminatında garantör olarak yer alacağı yeni bir düzenlemenin daha doğru olacağını savunuyor. Hak-İş ise, masada kalarak kıdam fonu tartışmasına destek olacağını belirtiyor.

MEVCUT HAKLARDAN GERİ GİDİŞ ÇALIŞMA BARIŞINA HESAP VERİR

Kıdem tazminatı hakkından daha çok işçinin yararlanması sağlanırken mevcut hakların geriye gitmesinin önüne geçilmeli. Özellikle bir yıl için 30 günlük ücret öngören yapı değiştirilirse konu anında kapanabilir. Sosyal diyalog mekanizmaları kullanılmadan hazırlanmış bir düzenleme çalışma barışına kalıcı olarak hasar verecektir.

SADECE 10 KİŞİDEN 1'İ TAZMİNATI ALABİLİYOR

Halen çalışan her 10 kişiden sadece 1’i kıdem tazminatı hakkını elde edebiliyor. Bunun yanında taşeron işçilerinin kıdem tazminatı hakkına hiç erişemediğini de görüyoruz. Ancak taşeron işçilerin sorununun çözümü fona bırakılmamalı. Yeni hazırlanacak taşeron yasasında işçileri koruyacak tedbirlerin alınması da sağlanmalı. Bu nedenle kimse kıdem tazminatı fonunu taşeron işçilerin sorunlarını tamamıyla çözecek bir düzenleme olarak görmemeli.

İŞVEREN TARAFI YÜKSEK MALİYETTEN ŞİKAYETÇİ

İşverenin tavrı ise genel olarak olumlu. TOBB, kazanılmış hakların korunması noktasında tavır sergilerken, fon yerine işsizlik sigortasının güçlendirilmesinin altını çiziyor. TİSK cephesi ise kıdem tazminatının çok pahalı bir koruma mekanizması olduğunu belirterek fona destek veriyor.

3 SORU 3 CEVAP

Sigorta girişiniz tazminatı belirler

Soru: 3600 Gün prim ödeyip 15 yıl çalışma şartını doldurdum. Ancak SGK kıdem tazminatı alabilir yazısını vermedi. Bu hakkımı nasıl alabilirim? Hakkı Soğuk
CEVAP: Sigorta girişiniz 8 Eylül 1999’dan sonraysa yaş dışındaki şartları sağladığınız zaman tazminatınızı alabilirsiniz.

Berberler de ‘tehlikeli’ sınıfta

Soru: Bir berber dükkanı sahibiyim. Ne zaman iş güvenliği uzmanı çalıştırmaya başlamalıyım? Mevlüt Dinç
CEVAP: 50’den az çalışanı bulunan çok tehlikeli ve tehlikeli sınıftaki işyerleri için zorunluluk yılbaşında başlıyor. Erkek berberleri de tehlikeli sınıfta yer aldığı için başlangıç tarihi 1 Ocak 2014.

Askere giden kıdemini alır mı?

Soru: Askere gidenlerin kıdem tazminatı alma hakkının kaldırılacağını duydum doğru mu? Kadir Sorkun
CEVAP: Şu an itibarıyla askerlik görevi nedeniyle işten ayrılanların kıdem tazminatı alma hakkı devam ediyor. Ortada henüz böyle bir taslak bulunmuyor.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?