• $9,2649
  • €10,8059
  • 531.471
  • 1432.75
1 Nisan 2015 Çarşamba

Stajyerlik dönemi emeklilik hesabında geçerli sayılmıyor

SORU: Ben ticaret lisesinde okurken staj uygulaması başladı. Şubat 1987'de staja başladık. Bizlere o zaman SSK kimlikleri verildi ama o zaman sadece giriş için olduğundan emeklilik için sayılmıyor fakat bir gazetede okudum Meclis'e verilen torba yasada bizim için de bir kanunun olduğundan bahsediliyordu. Acaba böyle bir düzenleme var mıdır? Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. (İbrahim Hangül)

CEVAP: Staj süresince stajyerler adına yalnızca kısa vadeli sigorta kollarına prim yatmaktadır. Bu nedenle staj süresi de emeklilik için sigorta girişi olarak kabul edilmez. Bu konuda herhangi bir adım atılacağı yönünde de bir duyumumuz yok. Staj mağdurları olarak kendilerini adlandıran bir grup bu konuda önemli görüşmelere imza attı. Ancak şu an için bu konuda bir çalışma yok.

İki maaşı da alabiliyor

SORU: Annemin babası Emekli Sandığı'ndan 1971 yılında vefat etti. Annemin eşi de yani babam, SSK'lı olarak 03.03.2015 tarihinde vefat etti. Annemin iki taraftan da aylık alması mümkün mü? (Güler Dardağan)
CEVAP: Annenize babasının ve eşinin ölüm tarihleri ve tabi oldukları kanunlar çerçevesinde her iki aylığın birden bağlanması da mümkün. Babasının tabi olduğu Emekli Sandığı Kanunu çerçevesinde diğer aylığı almasına engel bir hüküm olmadığı için anneniz her iki aylığı birlikte alabilir.

Bir aylık hakkı var

SORU: Geçen yıl babam vefat etti. Emekli Sandığı emeklisiydi, dedem 25 yıl önce vefat etti o da Emekli Sandığı emeklisiydi. Annem hem babamın hem de dedemin maaşını alabiliyor mu? Ancak dedemin maaşını şu anda teyzem alıyor, onun ölen eşi işçi emeklisiydi... (Ahmet Çinbaşı)
Cevap: Annenizin hem babası, hem eşi Emekli Sandığı mensubu olduğu için yalnızca bir maaşı alma hakkı var. İki maaşı birden alamaz. Teyzeniz eşinin SSK’lı olması dolayısıyla iki maaşı birden alma hakkına sahip.

<p>Trump için Rahip Brunson neyse Biden  için Osman Kavala o mu? 10 ülkenin büyükelçisinin yayınladı

ABD'nin Kavala ısrarı neden?

''Her an her yerde yeni bir salgın patlak verebilir'' Korkutan uyarı

Edirne'de yoğun sis etkili oluyor

Türk kahvesi hangi hastalıklara iyi gelir?