• $16,9774
  • €17,5449
  • 984.102
  • 2394.43
24 Kasım 2013 Pazar

Sözleşmeli öğretmen sorunu çözüldü, sıra ücretlilere geldi

Bugün Öğretmenler Günü... Tüm öğretmenlerimizin bugününü kutluyorum. Milli Eğitim Bakanlığı istatistiklerine göre toplam 869 bin 630 öğretmenimiz var. 282 Bin 43 öğretmen ilkokullarda, 269 bin 759 öğretmen ortaokullarda, 254 Bin 895 öğretmen liselerde ve 62 bin 933 öğretmenimiz okul öncesi kurumlarda görev yapıyor. Başta ücret olmak üzere öğretmenlerin bazı sıkıntıları var.

Kadrolu-Sözleşmeli ayrımı kalktı
Sözleşmeli öğretmenlerin tamamı 2011 yılında kadroya geçirildiler. Dolayısıyla sözleşmeli öğretmenlerin sorunları çözüldü. Kamuda farklı statülere bağlı çalışma birçok soruna neden oluyor. Sözleşmeli öğretmenlerin kadro sorunu çözülünce kadrolu – sözleşmeli ayrımı kalkmış oldu. Ancak ücretli öğretmenlik sorunu devam ediyor. Yaklaşık 58 bin ücretli öğretmenin varlığından bahsediliyor.

İş güvenceleri de bulunmuyor
Ücretli öğretmenlik, genellikle öğretmen olarak atanamayan gençlerimizin tercih etmek zorunda kaldığı bir çalışma biçimi. Ancak ücretli öğretmenlik maalesef güvencesiz bir çalışma. Girilen ders saati karşılığı alınan maaş, ders saati düşünce azalıyor. Dolayısıyla bir gelir güvencesinden söz etmek mümkün değil. Bunun yanında velilerden ALO 147’e yapılacak herhangi bir şikâyet halinde ücretli öğretmenlerin işlerine son verilebiliyor. Yani hem gelir güvencesi yok, hem iş güvencesi yok. Önümüzdeki dönemde tüm bu sorunlara yönelik önemli çözüm adımların atılması bekleniyor.

Aynı işe daha düşük haklar
2013 Yılı ikinci altı ayı itibarıyla 120 saat derse giren bekâr bir ücretli öğretmen 1006,66 TL gelir elde ediyor. 1 Saat derse giren ücretli öğretmen 9.06 TL ücrete hak kazanıyor. Dolayısıyla ücretli öğretmenin maaşı girdiği ders saatine göre belirleniyor. Maaştan çok daha önemlisi ücretli öğretmenlerin sigortaları da çalıştıkları süre üzerinden yatırılıyor. Dolayısıyla kadrolu öğretmenlerle aynı işi yapmalarına rağmen ücretli öğretmenler çok daha kötü koşullarda çalışmak zorundalar. Yazın ücret alamamaları da ayrı bir problem.

2 SORU 2 CEVAP

Doktorayı borçlanma imkanı var

Soru: Doktora süresini borçlanabilir miyim? (Aybike Kibar)
Cevap:
Sigortalı olarak bir işte çalışmaksızın doktora yapanlar bu süreleri borçlanabilirler. Seçeceğiniz bir gelir seviyesi üzerinden yüzde 32 oranında primle bu süreleri borçlanabilirsiniz.

Gelir testi yaptırmanız şart değil

SORU: 3 ay önce işten ayrıldım ve işsizlik maaşı alıyorum. Gelir testi yaptırmam gerekir mi? (Ayten Kuşçu)
CEVAP
: İşsizlik sigortasından ödenek alan kişilerin genel sağlık sigortası primi İŞKUR tarafından yatırılır. Yani gelir testi yaptırmanıza şu an için gerek yok.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı