• $9,3471
  • €10,8751
  • 533.449
  • 1433.42
27 Temmuz 2016 Çarşamba

Sivil şehit yakınlarına 327 bin TL tazminat

Hain darbe girişiminde hayatını kaybeden şehitlerin yakınlarına ve gazilere verilen devlet desteği artıyor. Bu kişilere 1.704 lira aylık bağlanacağını duyurmuştuk. Bunun yanında malul kalanlara ve şehit olanların yakınlarına 327 bin TL’ye kadar tazminat ödemesi de yapılacak.

Devlet şehitlerin geride kalan yakınlarına ve bu uğurda malul kalan ve yaralananlara yardım elini çok güçlü bir şekilde uzattı. Sivillerden şehit olanlara terörle mücadele kapsamında şehit olan er, erbaş ve koruculara verilen haklar tanındı. Buna ek olarak ek tazminat ödenmesine de karar verilince malul kalanlara ve şehit olanların yakınlarına 327 bin TL’ye kadar tazminat ödenmesi söz konusu olacak.

YAKINLARA HANGİ YARDIMLAR?

1. Darbe girişimi esnasında şehit olan sivillerin yakınlarına, en az 1.704 TL aylık bağlanacak. Bu rakam sivil şehit üniversite mezunuysa 1.709 TL’ye çıkacak. Şehidin eğitimi dolayısıyla hak ettiği daha üst dereceden aylık alma imkanı da söz konusu. Aylık mirasçılara değil, kanunda tanımlanan hak sahiplerine bağlanacak. 2. Şehidin geride kalan mirasçılarına 88 bin 596 TL maddi tazminat ödenecek.

MALULE HANGİ YARDIMLAR?

1. Sivil malule malullük durumuna göre en az 1.704 TL aylık bağlanacak. 2. Yaşamak için gerekli hareketleri yapmaktan aciz kalan ve başkasının sürekli bakımına muhtaç kalan malullere 177 bin 192 TL maddi tazminat ödenecek. 3. Diğer malullere malullük oranına göre 22 bin 149 TL ila 66 bin 447 TL arasında maddi tazminat ödenecek. 4. Yaralananlara 17 bin 719 TL’yi geçmemek üzere tazminat ödenecek.

EK TAZMİNATLAR DA VAR

Şehit olan veya malul kalan siviller, eğer emekli ikramiyesine müstahak kamu görevlisi ise emekli ikramiyeleri artırılarak ödenecek. Bu kişilere ödenecek en düşük emekli ikramiyesi tutarı 101 bin 885 TL olacak. Şehit olan ve yaşamak için gereken hareketleri yapamayacak ve başkasının yardım ve desteğine muhtaç olacak derecede malul olanlara ise 150 bin 613 TL tutarında ek tazminat ödenecek. Diğer malullere 101 bin 885 TL ek tazminat ödenecek. Sivil şehitlerin yakınlarına ve malullere bağlanacak aylıklarda SGK prim borcu bulunmama şartı aranmayacak. Bu sayede özellikle Bağ – Kur’lu olup da ödenmemiş prim borcu bulunan kişilerin yakınlarının ve kendilerinin de aylık alması sağlanmış olacak.

Nasıl başvurulacak?

Kamu görevlilerinden şehit olanların yakınları ve malul kalanlar görev yaptıkları kamu kurumlarına başvuracaklar. Sivil şehitlerin yakınları ise illerde kurulacak 'Zarar Tespit Komisyonlarına' müracaatta bulanacaklar.

Faizsiz konut kredisi, ücretsiz ulaşım

Tazminat ve aylık ödemeler dışında tanınan bazı haklar daha var. Buna göre darbe şehitlerinin yakınları ve malul kalanlar; 1. Toplu Konut Fonundan Faizsiz Konut Kredisi Verilmesi, 2. Ücretsiz Seyahat Hakkı, 3. Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'ne Bağlı Yurtlardan ve Yüksek Öğrenim Kredilerinden Öncelikle Yararlanma, 4. Su Kullanım Ücretinde İndirim, 5. Kamuda istihdam hakkından yararlanabilecekler.

<p><i>'Allah bir nefes gibi yakın</i></p><p><i>Gökyüzü bir nefes kadar uzakta.</i></p><p><i>Gidecekt

Bayraktar olmak, bayrağa adanmak

WhatsApp'tan yeni güncelleme! Yedekler de korunacak

İstanbul'da sabah saatlerinde trafik yoğunluğu yaşanıyor

İstanbul'da muhteşem dolunay manzarası