• $13,5844
  • €15,4184
  • 794.554
  • 2018.68
26 Nisan 2019 Cuma

SGK'ya primi eksik bildirilen istifa edip tazminat alabilir

SGK’ya gerçek ücreti üzerinden bildirilmeyen çalışanlar iş sözleşmelerini feshederek kıdem tazminatlarını alabilir. Bu durumda önce uyarı çekmek, ardından istifa ederek arabulucuya gitmek gerekiyor.

1- SORU: İşverenle 3.000 TL üzerinden anlaştık. Ancak ısrarla sigortamı asgari ücretten yatırıyor. Düzelteceğim dedi, bu ay da düzelmedi. İstifa edersem, işsizlik sigortasından yararlanabilir miyim?

CEVAP: SGK’ya gerçek ücreti üzerinden bildirilmeyen çalışanlar haklı nedenle iş sözleşmelerini feshederek kıdem tazminatlarını alabilir. Bu durumdaki çalışanların önce işverene uyarı çekmeleri, işveren hâlâ asgari ücret üzerinden SGK’ya bildirmeye devam ediyorsa istifa ederek önce arabulucu, sonra mahkeme yoluna gitmeleri gerekiyor. Yargıtay pek çok kararında çalışanın istifa ederek kıdem tazminatı alabileceğine hükmediyor. Ancak kıdem tazminatına hak kazanmanız için 1 yıllık çalışmanız bulunması gerek. İşsizlik sigortasından yararlanmanız için de arabuluculuk ve mahkeme sürecinin tamamlanması gerekeceği gibi son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortasına prim ödenmiş olmalı.

SGK'dan prim iadesi alabilirsiniz

2- SORU: Babam vefat etmeden önce Bağ-Kur yapılandırması yapıp 3 ay ödeme yaptı. Sonrasında toplu olarak 7.100 TL ödeme yaptık, annemiz emekli olsun diye. Sonra Bağ-Kur vergi dairesi hata yapmış diyerek yatırılan primlerin iadesini almamızı söyledi. Reddi mirasımız olduğu için parayı almanızda bir sakınca olur mu? (Emir Sadık Efe)

CEVAP: Mirası reddeden eş, çocuk, anne, baba olabilir. Bu kişilerin mirası reddetmeleri hak sahipliğini ortadan kaldırmaz. Babanızın kayıtlarına göre Bağ-Kur’a tabi çalışması olmadığı için ödemeleriniz iade ediliyor. Bu tutarları zaten alabilirsiniz. Ayrıca SGK’ya ödenmiş primlerini de toptan ödeme kapsamında alabilirsiniz.

‘Mobbing’ için deliller olmalı

3- SORU: Babam 15 yıldır bir belediyede çalışıyor. Yerel seçimlerden sonra gelen belediye başkanının kötü işlerde çalıştıracağından ve mobbing yapmasından endişe ediyoruz. Bir ilçe belediyesinde çalışıyor ve biz de şehir merkezinde yaşıyoruz. Onun da yanımızda olmasını istiyoruz. Yer değiştirmesi mümkün mü?

CEVAP: Babanız durumunu anlatıp görev yerinin değiştirilmesini talep edebilir. Ancak işveren bu talebi karşılamak mecburiyetinde değildir. Mobbing uygulanması halinde babanız tazminat talep edebilecektir. Bunun için yapılanları kayıt altına alması ve somut deliller ortaya koyması gerekir.

Yıl sonuna kadar sağlıktan faydalanabilir

4- SORU: Doktora yapıyorum, 25 yaşını geçtiğim için babam üzerinden sağlık hizmeti alamıyorum. 5 ay GSS borcum da var. Hizmet alabilmek için ne yapmalıyım? (Arif Sert)

CEVAP: Bir kişinin anne-babası üzerinden sağlık hizmeti alabilmesi için üniversiteye devam ediyorsa 25 yaşını geçmemesi gerek. Sizin GSS borcunuz 60 günü geçmiştir. Geçtiğimiz haftalarda hayata geçen kararla yıl sonuna kadar sağlıktan yararlanmanız mümkün.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Sağlık İletişimi Derneği Başkanı Dr. </span><

Omikron ile Kovid-19'un şiddeti azalıyor mu?

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın

Hayvanat bahçesinde kan donduran görüntü! Ayının kafesine giren adam...