• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
24 Ekim 2021 Pazar

SGK'nın yolladığı ‘eksik ücret' mesajına dikkat!

SGK işçilerin prime esas kazançlarını düzenli olarak kontrol ediyor. İşveren tarafından yapılan bildirimde bir önceki aya göre %20 azalma olursa bu durumda işçiye mesaj gidiyor.

Bir işçinin ay içinde çalıştığı gün sayısı ve ücretinin her ay Sosyal Gücenlik Kurumu'na (SGK) işveren tarafından bildirilmesi gerekiyor. İşverenin işçinin ücretini veya çalıştığı gün sayısını eksik bildirmesi işçinin emekli aylığına hak kazanamamasına ya da düşük hesaplanmasına neden olabilir. İşverenler, her ayın bildirimini sonraki ayın 26'sına kadar yapmak zorunda.

E-DEVLET'TEN BAKIN

Örneğin; eylül ayının bildirimi işveren tarafından 26 Ekim'e kadar SGK'ya yapılır. İşçi, eylülde hiç rapor almamış ya da devamsızlık yapmamışsa prim gününün 30 olarak gözükmesi gerekir. Aynı şekilde asgari ücretli ise ve fazla mesai yapmamışsa, prime esas kazancı da 3.577 TL olmalıdır. İşçi, bu bildirimleri düzenli olarak e-Devlet üzerinden takip edebilir. SGK, kontrollerinde işçinin prime esas kazancında bir önceki aya göre yüzde 20 azalma görürse, işçiye mesaj gönderiyor.

DÜZELTMESİ İSTENİYOR

Bu mesaj sayesinde işçi, SGK'ya bildirilen ücretinde azalma olduğunu öğrenebiliyor. Bu SMS'i alan işçinin, işvereniyle görüşerek bildirimin gerekçesini öğrenmesi gerekecek. SGK ayrıca işverene de bildirimde bulunuyor. Hata varsa düzeltilmesi isteniyor.

TAZMİNAT HAKKI GETİRİR

Ücretin eksik ödenmesiyle birlikte SGK'ya eksik bildirim yapılmasının da cezası var. İşçi, ücretinin eksik bildirilmesi nedeniyle önce işverene uyarı çekme, sonrasında düzeltme yapılmazsa iş sözleşmesini feshetme hakkına sahip. Bu nedenle iş sözleşmesini fesheden işçiye işverenin kıdem tazminatı ödemesi de şart. Dolayısıyla SGK'nın bildirimi işçilerin bu konuda bilgilendirilmesini sağlamak açısından çok önemli. İşçinin ücretinin SGK'ya eksik bildirilmesi işçi kadar SGK'yı da etkiliyor. Prime esas kazancın eksik bildirilmesi nedeniyle işveren eksik prim ödüyor ve SGK'nın prim geliri azalıyor.

İŞÇİ, NASIL BİR YOL İZLEYECEK?

İşçinin SGK'dan bu yönde SMS alması durumunda öncelikle e-Devlet üzerinden hizmet dökümü alması ve ücretindeki değişimi kontrol etmesi gerekiyor. Bildirilen brüt ücreti düşmüşse, işverene bilgi verilerek bu hatanın düzeltilmesi istenmeli.

<p>Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde, refüjdeki aydınlatma direklerine çarparak devrilen kamyondaki sür

Manisa'da kamyon devrildi: 1 ölü 1 yaralı

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi