• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
15 Ekim 2017 Pazar

SGK ‘zorunlu’ hallerde grip aşısını da karşılıyor

Kış kapıya dayanırken, grip aşısı yeniden gündemde. SGK, 65 yaş üstü kişiler, hamileler ve kronik birçok hastalıkta grip aşısını karşılıyor. Bunun için bazı kişilerden sağlık raporu istenirken, bazılarından istenmiyor.

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte kış aylarının vazgeçilmez gündemi ‘grip aşısı’ da tekrar karşımıza çıktı. Bazı risk grupları için grip aşısının zorunluluk olduğu konusunda fikir birliği var. Ancak bütün uzmanlar da grip aşısını önermiyor. Peki, grip aşısı yaptırmak isteyenler SGK’dan aşının parasını alabiliyorlar mı? SGK bazı kişiler için grip aşısını karşılıyor. Grip aşısının karşılanması için iki ayrı grup için iki ayrı uygulama söz konusu. SGK grip aşısı için bazı gruplardan sağlık raporu istiyor, bazılarından istemiyor.

YAŞLILARA RAPOR YOK

65 yaş üstü kişiler için kış ayları çok riskli. Grip aşısı bu kesim için çok önemli. SGK da bu nedenle 65 yaş üzerindeki kişiler için grip aşısında sağlık raporu zorunluluğu aramıyor. Bu kişilerin 65 yaş üzerinde olduklarını belgelemeleri halinde SGK grip aşısının bedelini karşılıyor. 65 yaş üstü kişiler gibi yaşlı bakım evi ve huzur evlerinde kalan kişiler de yalnızca bu durumlarını belgelemek kaydıyla SGK’nın bedelini karşıladığı grip aşısını yaptırabiliyor. Bu kişilerden de bu kapsamda sağlık raporu istenmiyor.

Tıbbi gereklilik şartı

SGK’nın grip aşısının bedelini karşıladığı gruplara bakıldığında, grip aşısının zorunluluk olduğu kesimler için bedelin karşılandığı görülüyor. SGK bu konuda belirli tıbbi gereklilik söz konusu ise bedelin karşılanması yoluna gidiyor. Tıbben gereklilik konusu ise hekimler tarafından belirlenmiş bir kıstas.

Hangi hastalıklar var?

Gebeliğin ikinci veya üçüncü döneminde olanlar, astım dâhil kronik akciğer ve kalp damar hastalığı olanlar, diyabet dâhil herhangi bir kronik metabolik hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, hemoglobinopatisi veya immün yetmezliği olan veya immünsupresif tedavi alanlarla 6 ay - 18 yaş arasında olan ve uzun süreli asetil salisilik asit tedavisi alan çocuk ve adolesanların bu durumlarını belgelemek kaydıyla grip aşısı bedelleri SGK tarafından karşılanıyor.

Sadece beş aylık dönemi kapsıyor

SGK geçtiğimiz hafta ‘yılda bir defa’ ifadesinin ‘takvim yılı’ olarak algılandığı ve bu nedenle aşılamanın geç yapıldığı hastalarda bir sonraki aşı zamanı geldiğinde aşının karşılanmadığı şeklinde yorumlandığını belirterek, ‘yılda bir defaya mahsus’ ifadesinin önceki yılın aynı günü olarak değerlendirilmeyip aşı sezonu olan Eylül-Ekim-Kasım-Aralık-Ocak döneminde olması kaydıyla yılda bir kez yapılması anlamına geldiğini ifade etti.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı