• $8,2614
  • €10,0525
  • 487.8
  • 1454.72
22 Aralık 2013 Pazar

SGK ‘üçüncüyü dene’ diyecek ücreti de yarı yarıya azaltacak

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

Türkiye nüfusunun yaşlandığı önemli bir gerçek. Bu nedenle son yıllarda ülkemizde nüfus artışını destekleyici bazı politikaların çok fazla tartışıldığını ve uygulamaya geçirilmesinin planlandığını görüyoruz. Çalışan kadınların çocuk sahibi olma oranlarının nüfusun diğer kesimlerine göre çok düşük olması üzerine hedef grup olarak çalışan kadınlar belirlenmişti.
İSTEDİĞİNİ YAPAMIYOR
Çalışan ve eğitim seviyesi yüksek kadınlar kendileri için ideal buldukları çocuk sayısından daha az sayıda çocuk sahibi oluyorlar. Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırmasının sonuçlarına göre sigortalı çalışan kadınların yüzde 40’ı idealden daha az çocuk sahibiler. Çalışmayan kadınlarda bu oran yalnızca yüzde 24. Bu nedenle çalışan kadınların çocuk sahibi olmasının özendirilmesine yönelik çaba sarf ediliyor. Bu çerçevede doğum izni süresinin artırılmasına yönelik çalışmalar yürütülmüş, doğum izninin 18 haftaya yükseltilmesi, doğumdan sonra part – time çalışma gibi hakların tanınması planlanmıştı. Bu noktada henüz sonuçlanan bir düzenleme yok. Konu ile ilgili değerlendirmeler yapılmaya devam ediliyor.

TÜP BEBEK ŞARTLARI NELER?
Çocuk sahibi olmak isteyen ancak çeşitli nedenlerle bunu doğal yollarla gerçekleştiremeyen kişilerin tüp bebek maliyetleri bazı şartların varlığı halinde SGK tarafından karşılanabiliyor.

EVLİ OLMALARI İLK ŞART
Bu şartları şu şekilde sıralamak mümkün: ? Çift resmi evli olacak. ? Eşlerden her ikisinin evlat edinilmiş çocukları hariç daha önce hayata gelmiş çocukları bulunmayacak. ? Birden fazla yapılan evliliklerde de çiftlerden her ikisinin sağ çocuk sahibi olmaması gerekiyor. Ancak çiftin daha önce normal yollarla doğmuş çocuğu olmakla birlikte sonradan çocuk yaşama devam edememiş ise sorun yok.

KURUL RAPORU ALMASI ŞART 40 YAŞIN ÜSTÜ KAPSAM DIŞI

MASRAFLARIN karşılanması için;
- Yapılan tedaviler sonrasında normal çocuk sahibi olamadığının ve ancak yardımcı üreme yöntemi ile çocuk sahibi olabileceğine dair sağlık kurulu raporu düzenlenmiş olması
- Tedavinin uygulanacağı kadının 23 yaşını doldurmuş, 40 yaşından gün almamış olması da şart.

İLK DENEMEDE ÖDENEN TUTAR 360 TL CİVARI

BU şartların sağlanması halinde ilk denemede yüzde 30, ikinci denemede yüzde 25 oranında olmak üzere sigortalıdan tüp bebek tedavisi için belirlenen bedeller üzerinden katılım payı alınıyor. Yani SGK tedavinin tüm masraflarını karşılamıyor. Hastanın tüp bebek tedavisinde tedaviyi aldığı kuruma katılım payı ödemesi gerekiyor. Hastaların ödeyecekleri katılım payı ilk denemede 360 TL, ikinci denemede ise 300 TL civarında oluyor.

KATKI PAYI TÜM DENEMELERDE % 15'E İNİYOR

MEVCUT düzenlemeye göre çiftin tüp bebek denemelerinin en fazla ikisi SGK tarafından ödeniyor. Yapılacak düzenlemeyle SGK bu hakkı üçe çıkarıyor. Ayrıca sigortalılardan alınan katkı payı da azaltılıyor. Alınacak katkı payının yüzdesi tüm denemeler için yüzde 15 olarak belirlenecek. Bu şekilde hem tedavi masraflarının sigortalının cebinden çıkan miktarı azaltılacak, hem de üçüncü bir hak tanınmış olacak.

6 SORU 6 CEVAP

İkinci çocuğa destek yok

Soru: Bir çocuğumuz var ikinci çocuğu istiyoruz. Tüp bebek tedavisi almamız halinde SGK bunu öder mi? Alev Sönmez
Cevap: SGK’nın tüp bebek tedavisinde destekleme kriteri çiftin sağ çocuğunun olmaması. Bu nedenle tüp bebek tedavisinin masraflarının SGK tarafından karşılanması sizin durumunuzda mümkün değil.

Doğum izni düzenlemesi henüz bitmedi

Soru: Geçen hafta bir bebeğimiz oldu. Doğum izninin 20 haftaya çıkarılması konusunda herhangi bir sonuç var mı? Eşimin bu değişiklikten yararlanması mümkün olabilecek mi? Kartal Işık
Cevap: Doğum izninin artırılmasına yönelik çalışmalar sonuçlanmadı. Şu an için böyle bir değişiklik olmadığı için eşinizin de yararlanması mümkün gözükmüyor.

50 yaşında emeklisiniz

Soru: 1972 doğumluyum. 1987’de sigortalı oldum. Ne zaman emekli olabileceğim? Cemil Soncuoğlu
Cevap: 25 yıl sigortalılık / 50 yaş ve 5375 prim günü şartlarınız bulunmakta. Sigortalılık süresi ve prim günleriniz tamam. 50 yaşınızı tamamladığınız gün emekli olacaksınız.

Ara sıraysa zorunlu değil

Soru: Ara sıra ev işlerine yardım için gelen kadınların sigortalı yapılmaları gerekiyor mu? Cevat Güner
Cevap: Ara sıra ev hizmetlerine gelenleri sigortalı yapma zorunluluğu yok. Ancak sürekli bakım hizmeti veriliyorsa bunları sigortalı yapmamecburiyetiniz var.

Süt izinleri birleştirilmez

Soru: Doğum iznim bittikten sonra sut iznimi toplu almak istiyorum. Süt izni sonrası istifa edersem ne olur? Aysel Şanlı
Cevap:Süt iznini gün içerisinde toplu kullanacağınız gibi, parçalar halinde de kullanabilirsiniz. Ancak hepsini bir tam izin olarak kullanmanız mümkün değil. İstifa etmeniz halinde tazminat alamazsınız

İsteğe bağlı sigortalılıkta aylığınız biter

Soru: İşsizlik ödeneği alıyorum isteğe bağlı sigorta yaptırırsam ödenek kesilir mi? Ayhan Sicim
Cevap: İşsizlik ödeneği alırken herhangi bir sosyal güvenlik sistemine girerseniz aylığınız kesilir.

<p>Avrupa sevdalısı aydınların asıl derdi ne? Neden bir  Avrupalı'dan daha 'Avrupa'cılar'? Avrupa öz

Avrupa'yı bize ışıltılı tablolar gibi çizenler kimler?

Onları görebilmek neredeyse imkansız! İşte kamuflaj ustası savaş gemileri

Çamurlarda serinleyen mandaların görüntüsü Serengeti'yi aratmadı

Dereotunun az bilinen şaşırtıcı faydaları