• $15,5849
  • €16,2956
  • 913.98
  • 2390.79
13 Kasım 2018 Salı

SGK, ‘hileli boşanma’da aylığı keser, ödediklerini geri ister

Bazı çiftler, kadına anne veya babasından maaş bağlanabilmesi için boşanıp, birlikte yaşamaya devam ediyor. SGK bunu tespit ederse ‘hileli boşanma’ diyerek, bağlanan aylığı kesiyor ve haksız ödenenleri de geri istiyor.

4 SORU 4 CEVAP

1- SORU: Annemle babam anlaşmalı boşandılar. Bu sebepten anneme anneannemin maaşı kaldı, babam ayrı şehirde yaşıyor. Bu hafta sonu yakın bir akrabamızın düğünü var bu düğünde ayrılmış olmalarına rağmen aynı masada oturmaları ve olur da fotoğraflanması sonucu annem maaş hakkını kaybeder mi? (Sezer Bayram)

‘BİRLİKTE YAŞAMA’ KRİTERİ

CEVAP: Çiftlerin anlaşmalı boşanmalarıyla kadına babası veya annesinden aylık bağlanması amacıyla hileli boşanmaları ayrı şeylerdir. Pek çok çift kadına anne veya babasından maaş bağlanabilmesi için hukuken boşanıyor ancak birlikte yaşamaya devam ediyor. SGK da bu durumu tespit ederse hileli boşanma olduğuna kanaat getirerek bağlanan aylığı kesiyor ve haksız ödenen aylıkları da geri istiyor. Ancak bunun için Yargıtay’ın belirlediği bazı kriterler var. Yargıtay bu şekilde aylıkların kesilebilmesi için ‘eylemli birlikte yaşama’ olgusunun söz konusu olması gerektiğini söylüyor. Annenizin eski eşiyle fiilen birlikte yaşaması ve hileli boşanma durumu söz konusu olmadığı için endişe etmenize gerek yok.

İKİSİNDEN DE AYLIK ALABİLİR

2- SORU: Dedem Bağ-Kur emeklisiyken 1997’de vefat etti. Babam SGK emeklisiydi, 2018’de vefat etti. Annem, babamın emekli maaşını alabiliyor. Babasından yani dedemden kalan Bağ-Kur emekliliğini de alabilir mi? (Aslı Kalaycıoğlu)

CEVAP: Bu şartlarda anneniz hem babasından, hem de kocasından dolayı aylık alabilir. SGK’dan aldığınız cevap yazısında aylık alınamaması için başka bir koşul belirtilmiş olabilir. Bunun için SGK’dan detaylı bilgi almanızda fayda var.

Hukuken anneniz babasından da, kocasından da hak sahibi konumundadır.

BİR YIL İÇİNDE İSTİFA EDEN TAZMİNAT ALIR

3- SORU: Eşim iki yıldır özel bir şirkette çalışıyor. Geçtiğimiz mayıs ayında evlendik. Ocak ayında eşimin maaşı zamlanacak. Bu zam sonrası daha yüksek kıdem tazminatı alması söz konusu olacak. Ocakta maaşı zamlandıktan sonra evlilik nedeniyle kıdem tazminatını alarak istifa edebilir mi? (Eyüp Sarı)

CEVAP: Kadın çalışanlar resmi nikah tarihinden itibaren bir yıl içinde istifa ederek kıdem tazminatlarını alabilir. Mayıs 2019’a kadar eşinizin bu hakkı kullanması mümkün. Ancak yine de işverenine bu konuda bilgi vermesi ve örneğin şubat ayında bu hakkını kullanacağını belirtmesi yerinde olur.

YAŞ ŞARTI ARANMIYOR

4- SORU: 2002’de sigortalı oldum. 5.400 prim günüm var. Yüzde 43 engelli raporu ve vergi indirimim var. Ne zaman emekli olabilirim? (Ramazan Özdamar)

2021'DE EMEKLİLİK

CEVAP: Emeklilik için 4.240 prim günü ve 19 yıl sigortalılık süresi şartlarına tabisiniz. Sizin için emeklilikte yaş şartı söz konusu değil. Prim şartını da sağlamış durumdasınız. Dolayısıyla sigortalılık süresi şartını sağlayacağınız Ekim 2021 tarihinde emekli olabilirsiniz.

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı