• $15,9776
  • €16,8056
  • 931.882
  • 2393.61
7 Temmuz 2018 Cumartesi

SGK, cocuğu olanın da tüp bebek tedavisini karsılıyor

Tüp bebek tedavisinde her evlilikte üç denemeyi de karşılayan SGK, daha önceki evlilikten çocuk olsa dahi masrafları karşılamaya devam ediyor. Ayrıca evlat edinmiş olmak da, tedavinin karşılanmasına engel değil.

SGK tüp bebekte üçüncü denemeyi de karşılıyor. Ancak tüp bebek tedavisinde SGK’nın tedavi masraflarını karşılaması için bazı şartlar var. Bu şartları sağlayan çiftlerin tedavileri SGK tarafından karşılanıyor. Sigortalılar yalnızca katkı payı ödeyerek tüp bebek tedavisinden faydalanabiliyor. Bununla beraber raporu olan sigortalılar ilaç için de fark ödemiyor. SGK’nın tüp bebek tedavisini karşılaması için ilk şart tedavi uygulanacak kadın sigortalının 23 yaşından büyük, 39 yaşından küçük olması. 40 yaşından gün almış kişilerin tedavileri SGK tarafından karşılanmıyor.

HANGİ ŞARTLAR ARANIYOR?

Diğer bir şart ise kadın sigortalının en az 5 yıldır genel sağlık sigortalısı veya bir genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi olması. Ayrıca 900 gün prim ödemesi bulunması da şart. Diğer yandan tedavi uygulanacak kadın sigortalının bu koşulları sağlamaması halinde eşinin bu şartları sağlaması söz konusu oluyor. Eşin bu koşulları sağlaması halinde de SGK tedavinin masraflarını karşılıyor. SGK’nın tüp bebek tedavisini karşılaması için bir diğer şart ise uygulamanın yapıldığı merkezin SGK ile sözleşmesinin bulunması.

Muayene ve ilaç katkı payı

Tüp bebek tedavisi kapsamında sigortalıların muayene ve ilaç katkı payı ödemeleri gerekir. Çiftler ilk denemede yüzde 30, ikinci denemede yüzde 25 ve üçüncü denemede ise yüzde 20 katkı payı ödemek durumunda. SGK tüp bebek tedavisi için 1.340 TL bedel belirlemiştir. Tüp bebek tedavisi SGK tarafından karşılanan sigortalılar özel hastanelerde tedavi almayı tercih ederlerse, kendilerinden 2.680 TL’ye kadar ilave ücret talep edebilir. Bununla beraber sigortalılar ilk tüp bebek denemesinde 402 TL, ikinci denemede 335 TL ve üçüncü denemede 268 TL katılım payı ödemek durumunda.

Evlat edinenler de yararlanabilir

Evli olmakla birlikte daha önceki evliliklerinden çocuk sahibi olup olmadığına bakılmaksızın, evlat edinilmiş çocukları hariç, mevcut evliliğinde çocuk sahibi olmayan kadın kendisine, erkek ise bakmakla yükümlü olduğu eşinin göreceği tüp bebek tedavisi de karşılanıyor. Diğer yandan evlat edinmiş çiftler de, eğer normal tıbbi yöntemlerle çocuk sahibi olamıyorlarsa, gerekli şartları sağlamaları halinde SGK’nın tüp bebek tedavisinden faydalanabilir.

Her evlilikte 3 deneme hakkı

İlk evliliğinde iki kez tüp bebek tedavisini denemiş bir kadın sigortalı, ikinci evliliğinde yeniden üç deneme hakkına sahiptir. Yani ilk evlilikteki denemeler bir sonraki evlilikte dikkate alınmaz. Bu nedenle daha önceki evliliğinden çocuğu olan bir kadın sigortalının tedavisi karşılanabildiği gibi, bir önceki evliliğinde üç denemesi SGK tarafından karşılanmış bir kadın sigortalı sonraki evliliğinde de diğer şartları sağlıyorsa tüp bebek tedavisi alabilir.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister