• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
18 Ocak 2015 Pazar

Sahte belgeyle borçlanarak emekli olanın maaşı kesilir

SGK'nın yeni genelgesine göre sahte belgeyle yurtdışı borçlanması yapan kişilere bağlanan emekli maaşı kesilecek, haksız ödenen maaşlar faiziyle geri istenecek.

YURTDIŞINDA yaşayan ve çalışan gurbetçiler, geçirdikleri süreleri borçlanarak Türkiye’den emekli olma hakkına sahipler. Fakat bunu suistimal eden ve haksız borçlanmayla emekli olan çok sayıda kişi de var. Bu konuda ofisler açılarak "Sizi emekli edecek yöntemi biliyoruz, bize bırakın" gibi vaatlerle sahte borçlanmalar yapılıyordu.

YURTDIŞINDA ÇALIŞMIŞ GİBİ...

Yurtdışı borçlanması için gerekli belgeler içerisinde yer alan ve bu kişilerin yurtdışında geçirdikleri süreleri ortaya koyan belgelerde sahtecilik yapan ve yurtdışında bulunmadığı halde bazı süreleri yurtdışında bulunmuş gibi gösteren kişiler hakkında SGK geçtiğimiz hafta bir genelge yayımladı. Buna göre sahte belgelerle yurtdışı borçlanması yaptığı anlaşılan kişilere bağlanan emekli maaşları kesilecek, bu kişilere haksız ödenen maaşlar faiziyle geri istenecek ve yaptıkları borçlanmalar SGK’ya gelir kaydedilecek.

HANGİ HALDE GEÇERLİ

3201 sayılı Kanun uyarınca yurtdışında yaşayan veya çalışan kişilerin hangi süreleri borçlanabileceği belirlenmiştir. Buna göre 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları ve izinle Türk vatandaşlığından çıkan “Mavi Kartlılar”; ? Türk vatandaşı iken yurtdışında geçirdikleri ve belgelendirebildikleri sigortalı çalışma sürelerini, ? Her bir sigortalılık süresi arasındaki veya sonundaki 1 yıla kadarki işsiz süreleri, ? Kadın sigortalılar ise ev hanımı olarak geçirdikleri süreleri borçlanabiliyorlar.

MÜRACAAT BELGELERİ

Türk vatandaşıyken yurtdışında geçirdikleri sigortalı çalışma sürelerini borçlanacak kişilerin; o ülkedeki sigorta merciinden aldıkları hizmet cetveli veya sigorta kartlarını, hizmet belgelerini, kendi hesabına çalışanlar vergi dairesi kayıtlarını veya bulundukları ülkelerdeki Türk temsilciliklerinden (Konsolosluk, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirlikleri, Ataşelikler) aldıkları ve borçlanma için kullanılacak hizmet belgelerini SGK’ya sunmaları gerekiyor.

SGK borçlanma tutarını vermez

13 Ocak 2015 tarihinden sonra sahte belgeyle borçlanma yaptığı tespit edilen kişilere haksız yapılan ödemeler borçlanma tutarından düşüldükten sonra kalan kısım iade edilmeyecek ve bu tutar da SGK’ya gelir olarak kaydedilecek.

3 SORU 3 CEVAP

Yüklü bir miktar tazminat alırsınız

Soru: Haftanın 7 günü, bayramlar dahil çalışıyorum. Maaşım dışında fark verilmiyor. Girişte sözleşme imzalatılmadı, izin haklarımız da verilmedi. Fazla mesai nasıl hesaplanıyor? (Zeybek Gürkan)
Cevap: İş mahkemesine dava açarak karşılıklarını alabilirsiniz. Burada yüklü bir alacağınız olacaktır.

Bağ-Kur ödediği aylığı kesebilir

Soru: 1960'ta eşi ölen (Emekli Sandığı) bir dul kadın 1980'de ölen babasından (Bağ-Kur) yetim aylığı alıyor. 2014'te babasının aylığı kesiliyor, borç çıkarılıyor. Her iki aylığa hak kazanmıyor mu? (Doğan Eriş)
Cevap: Bağ – Kur aylığı için toplam gelirlerinin brüt asgari ücretin üzerinde olmaması şartı var. Bu aşılmışsa bağlanan aylık kesilir.

25 yılı doldurmak daha avantajlı

Soru: 1976 doğumluyum. Bağ – Kur girişim 1998. Ne zaman emekli olabilirim? Yüksek maaş için 15 yılı doldurup kısmi emekli olmak mı yoksa 25 yıl ödeyip tam emekli olmak mı daha avantajlı olur? (Eren)
Cevap: Emekli olmak için 3074 gün prim gününüz kalmış gözüküyor. 25 yılı tamamlayıp tam emekli olmak daha avantajlı gözüküyor.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!