• $8,3672
  • €10,234
  • 502.297
  • 1459.57
25 Ağustos 2020 Salı

Sağlıkçıların yıpranma hakkı genişletilmeli

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

Sağlık çalışanlarının yıpranma hakkı düzenlemesinde en az 10 yıl görev yapma şartı kaldırılmalı, çalışılan her 1 günlük süreye karşılık 2 gün yıpranma verilmeli.

Koronavirüs salgını tüm dünyada sürüyor. Pek çok sağlık çalışanı sadece kendilerinin değil ailelerinin de hayatlarını riske atarak görevlerine devam ediyor. Bu süreçte sağlık çalışanlarının yıpranma hakkının genişletilmesi mutlaka gündeme alınmalı. Sağlık çalışanları bir yıllık çalışmaları karşılığında 60 gün yıpranma hakkına sahip oluyor, ayrıca bu sürenin yarısı da emeklilik için gereken yaştan indiriliyor. Yani sağlık çalışanlarının bir yıllık çalışmaları karşılığında 360 değil 420 gün emekliliklerine ekleniyor. Diğer yandan her bir yıllık çalışmaları karşılığında 30 gün erken emekli olma hakkına da kavuşuyorlar.

İZİNLER SAYILMIYOR

SGK yıpranma payında fiilen çalışılan günleri dikkate alıyor. İzinler dikkate alınmıyor. Sağlıkçılar yıpranmalı her 360 günleri için emeklilik için gereken yaş şartından 1 ay indiriyor. Ancak bunun için sağlık çalışanlarının en az 10 yıl çalışmış olmaları şart. SGK yıpranma hakkının emeklilik yaşına yansımasını genişletecek bir düzenlemeye 2019/09 sayılı Genelgeyle imza atmıştı. Genelgeyle yıpranmaya tabi çalışanların yıpranma kapsamındaki yaştan indirim hakkından yararlanabilmesi için gerekli 10 yıllık sürenin hesabında yalnızca yıpranmaya tabi günlerin değil, bütün çalışma süresinin dikkate alınacağı yönünde hüküm hayata geçirilmişti.

10 YIL ŞARTINA DÜZENLEME

Koronavirüs sürecinde görev yapan sağlık çalışanları yıpranma hakkında 10 yıl çalışma şartından muaf tutulabilir. Diğer yandan yıpranma payı da pandemi süresince 60 günden 360 güne çıkarılabilir. Bu sayede koronavirüs sürecinde yani Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü tarihten itibaren görev yapan sağlık çalışanlarının çalıştıkları her bir günlük süreye karşılık iki gün yıpranma alması mümkün olabilir. Bu sayede koronavirüs süresince canı pahasına görev yapan sağlık çalışanlarının en azından daha erken emekli olması sağlanabilir. 

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Diplomasi Forumunun açılışında konuştu. Erdoğan, 'Vizyoner b

Başkan Erdoğan'dan dünyaya diplomasi mesajı

Gaziantep'te UNESCO listesinde bir açık hava müzesi: Yesemek

İstanbul'da sağanak yağış hayatı olumsuz etkiliyor

İngiliz Kraliyet ailesi de Türkiye'den sipariş ediyor: Kilosu 50 lira!