• $15,9675
  • €16,8066
  • 932.1
  • 2393.61
24 Temmuz 2018 Salı

Sağlık çalışanlarına 2.5 yıl erken emeklilik yolda

Meclis gündemindeki teklifle sağlık çalışanlarına 60 günlük fiili hizmet süresi zammı öngörülüyor. Buna göre sağlık çalışanları 2.5 yıl erken emekli olabilecek. Torba yasada sağlık çalışanlarına emekli aylığı zammı da var.

Geçen hafta Meclis gündemine gelen kanun teklifinde sağlık çalışanlarına erken emeklilik hakkı tanıyan düzenleme de yer alıyor. Buna göre sağlık çalışanları erken emekli olma hakkına kavuşacak. Erken emekliliğin yanında sağlık çalışanlarına ilave ikramiye ödemesi de teklifte. Sosyal güvenlik sistemi, bütün çalışanların çalışma koşullarının eşit olmadığını ve bazı sigortalıların ağır ve yıpratıcı şartlarda kabul ederek bu çalışanlara erken emeklilik hakkı tanıyor.

PRİM GÜNLERİNE EKLENİR

Çalışma şartları ağır ve yıpratıcı olan bazı işlere tanınan bu hak kapsamında bu kişilerin fiilen çalıştıkları sürelere ayrıca ilave süreler eklenmekte ve bu süreyle orantılı olarak emeklilik yaşlarından eksiltme yapılıyor. Fiili hizmet süresi zammı uygulamasında yer altında çalışanlar hariç olmak üzere üst sınır söz konusu. Buna göre; yer altında çalışanlara hiçbir sınır olmaksızın fiili hizmet süresi zammının tamamı prim ödeme gün sayılarına eklenir.

MADENCİLER İÇİN İSTİSNA

Ancak asker ve polislerde fiili hizmet süresi zammı 8 yılı, zamma konu diğer mesleklerde ise 5 yılı geçemez. Bu sürelerden daha fazla fiili hizmet süresi zammı hak edilmiş olsa bile emeklilik işlemlerinde dikkate alınmaz. Yer altında çalışanlar ise hiçbir sınır olmaksızın fiili hizmet süresi zammından yararlanabilir.

YILLIK 420 GÜNDEN HESAPLANACAK

Meclis gündemine geçen hafta gelen kanun teklifi bu haliyle yasalaşırsa sağlık çalışanları da itfaiyeci ve gazeteciler gibi her yıl 360 gün değil, 420 gün çalışmış kabul edilecekler. Dolayısıyla 6 yıl çalışmış bir sağlık çalışanı 7 yıl çalışmış gibi sayılacak. Bu sayede prim ödeme günleri daha çabuk dolacak. Ayrıca sağlık çalışanlarına daha erken emekli olma hakkı da tanınmış olacak. Teklifte sağlık çalışanlarına 60 günlük fiili hizmet süresi zammı öngörülüyor. Buna göre sağlık çalışanları 2.5 yıl daha erken emekli olabilecek.

UZMAN HEKİMLERE 2000 LİRALIK ZAM

Torba kanunda sağlık çalışanlarına erken emekliliğin yanında ayrıca emekli aylığı zammı da var. Kanun teklifi bu haliyle yasalaşırsa pratisyen hekimler 1.500 TL, uzman hekimler ise 2.000 TL daha fazla emekli aylığı alabilecekler. Emekli aylıklarına ilave ödeme yapılarak sağlık çalışanlarının emekliliklerinde daha müreffeh bir hayat sürmeleri sağlanmaya çalışılıyor.

PRİM GÜN SÜRESİNE 5 YIL EKLENİYOR

Fiili hizmet süresi zammından yararlananlar belirli bir süre bu mesleklerde çalışmak kaydıyla indirim elde eder. Madencilikte en az 5 yıl, diğer meslek gruplarında ise en az 10 yıl çalışanlar emeklilik yaşından indirim elde eder. Fiili hizmet süresi zammının yarısı emekli olunacak yaştan indiriliyor. Buna göre prim süresine tavan olan 5 yıl eklenen bir kişi, 2.5 yıl erken emekli olabiliyor.

<p>Sadakatsiz dizisi Doctor Foster dizisinden uyarlanmış ve özellikle ilk sezonu ile ekrana damgasın

Sadakatsiz'de finale giderken 3 muhtemel senaryo

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister