• $16,9804
  • €17,5062
  • 984.557
  • 2403.85
31 Mayıs 2017 Çarşamba

Ramazan kolisi alan işçinin kıdem tazminatı da artar

Ramazanda işverenler işçilerine ramazan kolisi düzenleyerek yardımda bulunabilir. Ramazan kolisi düzenleyerek işçisine yardımda bulunan işverenin bu konudaki hususları bilmesi önemlidir. Ramazan İşyerlerinin pek çoğunda Ramazan ayında işçilere ramazan paketi ya da kolisi şeklinde ayni yardımlar verilmektedir.

DAMGA VERGİSİ DE VAR

Bu durumda, ramazan kolisinin net bedeli brüte çevrilecek ve çalışanların bordrolarında gösterilecek, ayni yardımın gelir vergisi ve damga vergisi hesaplanacaktır. Bu tutarlar SGK bakımından prime esas kazanca dahil edilmeyecektir. Dolayısıyla işverenler bu şekilde verdikleri yardımları SGK’ya bildirmek zorunda değillerdir. Bununla birlikte, işçilere ramazan ayında ayni yardım yerine nakdi yardım yapılması da mümkündür. Aynı şekilde, nakdi yapılan yardımdan gelir vergisi, damga vergisi kesilmesi gerekmektedir. Fakat nakdi yapılan yardımlardan ayrıca sigorta priminin de kesilmesi zorunludur. Dolayısıyla işveren eğer işçilerine ramazan ayı boyunca bu şekilde nakdi bir yardım yapmak istiyorsa bu tutarın SGK primini de ödemek durumunda kalır.

RAMAZANDA YILLIK İZİN

İşçilerin yıllık izinlerinin planlaması işverenin yönetim hakkı kapsamında değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda işveren, aynı departmanda görev yapan ve benzer faaliyetleri yürüten iki kişiye aynı anda yıllık izin vermeyebilir. Diğer yandan, işçiler yıllık izin kullanacakları tarihi en az 1 ay önceden işverene bildirmek durumundadır. Ramazan ayı boyunca birikmiş yıllık izinlerini kullanmak isteyen işçiler, işveren ile görüşüp işveren de uygun görürse Ramazan ayında yıllık izinlerini kullanabilirler. Ancak işveren işçilerin bu yöndeki taleplerini kabul etmek zorunda değildir. Dolayısıyla bir departmandaki bütün çalışanlar için geçerli olmaz.

Bütün çalışanlar hak etmiş olmalı

Ancak toplu izin kullanılması gibi bir durumda, işyerindeki bütün çalışanların yıllık izin hakkına kavuşmuş olmaları gerekmektedir. Bu şekilde kullandırılacak yıllık izinlerde yıllık izni bütün ayı kapsamayan kişiler belirli bir süre sonra işbaşı yapmak durumunda kalacaklardır.

Ceza ödememek için dikkat

Ramazan ayında işçisine ayni yardım yapan ancak vergilendirmeyen veya nakdi yardım yapan fakat bunu prime esas kazanca dahil etmeyen işveren idari para cezası ile karşılaşabilir. Bu cezanın tutarı bu şekilde kurallara uyulmadan yardım yapılan işçilerin aylık prim hizmet belgesine artacaktır. İşverenler yardım yapmak isterken uygulamada belirtilmiş olan cezalar ile karşılaşmamak adına bunlara dikkat etmelidir.

TOPLU İZİN DE MÜMKÜN

İşveren eğer isterse Ramazan ayı boyunca işyerini kapatarak bütün işçilerine izin verebilir. Yürürlükte olan yıllık ücretli izin yönetmeliği uyarınca, Nisan ayı başı ile Ekim ayı sonuna kadar işveren çalışan işçilerinin tümüne veya bir kısmına toplu izin kullandırabilir.

11 saat çalışma önemli

Oruç tuttuğunu beyan eden çalışanlarına Ramazan ayı boyunca 1 saat erken çıkma izni veren işveren, bu kişileri Ramazan ayı sonrasında günde 1 saat fazla çalıştırabilir. Ancak bu durumda günlük çalışma süresinin 11 saati geçemez.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı