• $17,9368
  • €18,2867
  • 1016.41
  • 2980
4 Mart 2018 Pazar

Prim günü yetmeyene beklemeden emeklilik!

Avukatlık stajı, izin süreleri, kadın sigortalıların doğum sonrası çalışılmayan günleri, erkek sigortalıların ise askerlik süreleri borçlanılabiliyor. Bu sayede prim günü yetmeyenler kolaylıkla emeklilik hayaline kavuşabilir.

Emeklilik için sigortalılık süresi, yaş ve prim gün sayısı şartının birlikte sağlanması gerekiyor. Ancak özellikle kadın sigortalılar, sigortalılık süresi ve yaş şartını sağlarlar fakat prim günü emeklilik için yeterli olmaz. Bu gibi durumlarda borçlanmayla emeklilik mümkün. 5510 sayılı Kanun’a göre sigortalıların pek çok durumda borçlanma hakları var. Avukatlık stajı, ücretsiz izin süreleri, kadın sigortalıların doğum sonrası çalışılmayan günleri, erkek sigortalıların ise askerlik süreleri borçlanılabiliyor. Askerlik borçlanması erkek sigortalılara çok önemli haklar sağlıyor. Askerlik borçlanması yapan bir kişi hem prim ödeme gün sayısını artırır, hem de sigortalılık tarihini öne çekebilir.

ASKERLİK ÖNE ÇEKER

Örneğin 6 ay askerlik yapmış bir kişi askerlik dönemi ilk kez sigortalı olduğu tarihten önce ise sigorta girişini borçlandığı süre kadar öne çeker. Yani bu durumda sigortalı olmadan önce askere gitmiş bir kişi askerlik süresi kadar sigorta girişini geri çekebilir. Bu durumda da emekli olabilmek için gerekli bütün koşullar fark edebilecektir. Diğer yandan askerlik süresinin tamamının da borçlanılmasına gerek yok. Kişi bu kapsamda kendisine yetecek kadar günü borçlanabileceği gibi askerlik süresinin tamamını da borçlanabilir.

Staj büyük avantaj sağlar

Sigortalılık öncesi doğumlar borçlanılamaz ve doğum borçlanması normalde kadın sigortalılara yalnızca prim günü kazandırır. Ancak bir grup için doğum borçlanması emeklilik tarihini öne çekebilir. Staj girişi bulunan ve staj süresince adına kısa vadeli sigorta kollarına prim ödenen kadın sigortalılar, staj sonrası doğumlarını borçlanarak sigorta girişlerini geri çekebilirler. Bu sayede emeklilik için temel alınan sigortalılık tarihi geriye gider ve emeklilik koşulları değişebilir.

Evlat edinen kadına da fırsat

Doğum borçlanması 2014’te evlat edinen kadın sigortalılara da tanındı. Evlatlık edinen kadın sigortalı doğum yapan kadın sigortalıyla süreleri paylaşarak borçlanma yapabiliyor. Ancak bunun için bazı şartlar söz konusu. Evlat edinen sigortalının doğum borçlanması yapabilmesi için çocuğun iki yaşını geçmemiş olması şart. Kadın sigortalı münferiden veya eşiyle evlat edindiği çocuk için borçlanma yapabilir. Öte yandan evlat edinen kadınla birlikte çocuğunu evlatlık veren kadın da doğum borçlanması yapabilir.

Doğum sadece prim kazandırır

Doğum borçlanması da bütün kadın sigortalılar tarafından yapılabilir. Ancak doğum borçlanması yapabilmek için iki temel şart var. İlk şart doğum sonrası bebeğin yaşaması. İkinci şart ise doğumdan sonraki günlerde kadın sigortalı adına prim yatırılmamış olması. Kadın sigortalılar her bir doğum için 2 yıllık borçlanma hakkına sahip. Bir doğumda 720 gün borçlanılır. Doğum borçlanması en fazla üç doğum için yapılabilir. Dolayısıyla kadın sigortalı en fazla 2 bin 160 gün borçlanma hakkına sahip. Doğum borçlanması kadın sigortalılara prim ödeme gün sayısı kazandırır. Ancak sigorta giriş tarihini geri çekmez ve bu nedenle erken emeklilik sağlamaz.

<p>Barış Akarsu Merhaba filmi Gişeci'nin bu haftaki konuğu.  Mert Dikmen ve Can Anar'ın senaristi ol

Barış Akarsu Merhaba filmi hakkında tüm bilinmesi gerekenler

Bayiden 3 milyon TL'ye sıfır lüks cip aldı hayatının şokunu yaşadı

Bakan Soylu paylaştı! Daha önce hiç böyle görmediniz

Parmaklarınız sizi ele veriyor! İşte kişiliğinizi ortaya çıkarılabilecek gizli gerçekler