• $8,4796
  • €10,0609
  • 493.858
  • 1413.8
6 Eylül 2015 Pazar

Prim borcunu sildirmek için son tarih 30 Eylül

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

Gelir testi zorunluluğunu yerine getirmeyen kişilerin 30 Eylül'e kadar başvurmaları halinde prim borçları revize edilecek. Geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlar, prim ödemekten kurtulacak.

1 Ocak 2012'den itibaren hayatımıza giren 'gelir testi'ne girmesi gerektiği halde girmeyenler ve gelir testi sonrası belirlenen primi ödemeyenler için 30 Eylül tarihi çok önemli. Bu tarihe kadar başvuru yapıp gelir testi yaptıranlar prim borcundan kurtulabilir. Gelir testine hiç girmeyen bir kişinin yaşadığı hane içerisinde kişi başına düşen gelir 2.000 TL ise bu kişiye aylık 152,82 TL borç çıkarılacak ve geçmiş borçları güncellenecek. Bu kişi gelir testine girmediği için her ay 305,64 TL borç ödemek durumunda kalmayacak. Dolayısıyla borcunu yarı yarıya azaltmış olacak.

2.3 MİLYON KİŞİNİN DEVLETTEN

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın istatistiklerine göre 2014 yılında toplam 3 milyon 716 bin kişinin gelir testi gerçekleştirilmiş. Gelir testi sonrası da toplam 2 milyon 392 bin kişinin priminin devlet tarafından ödenmesi sonucu ortaya çıkmış. Gelir testi yaptırmayan kişilerin önemli bir bölümünün gelirinin asgari ücretin üçte birinden düşük olduğu düşünülürse, bu kişilerin ellerini çabuk tutarak hem geçmiş prim borçlarından, hem de gelecekte de prim ödemekten kurtulmalarını sağlamaları gerekmektedir.

Hastaneden dönebilirsiniz

Gelir testi yaptırmayan kişilerin yaşadığı en büyük mağduriyet sağlık hizmetlerinden yararlanamamaktır. 60 günden fazla GSS prim borcu bulunanlar hastanelere başvurduklarında provizyon alamazlar. Bir kişi GSS prim borcu olduğunu bilmiyorken hastanede sürprizle karşılaşabilir.

Asgari ücret ayarı var

testi yaptırmayan kişilerin adına her ay en yüksek meblağdan prim borcu birikiyor. 2015 yılının ikinci altı ayı itibarıyla her ay 305,64 TL borç bu kişilerin hesabına yazılıyor. Gelirleri asgari ücretin üçte birinden yani 424,5 TL’nin altında olan kişiler gelir testine girerlerse primleri devlet tarafından ödeniyor. Ancak gelir testine girmedikleri için adlarına her ay prim borcu birikiyor. İşte bu durumdaki kişiler 30 Eylül 2015’e kadar gelir testi yaptırırlarsa hem geçmişte adlarına biriken prim borçları silinecek, hem de ileride de primleri devlet tarafından ödenecektir.

Taksit yapılıyor

TEST sonucu çıkan borcu ödeyemeyenler için de fırsat var. Bu kişiler 2 Kasım'a kadar SGK’ya başvururlarsa borçlarını 18 ay taksitlendirerek ödeyebilirler. Dolayısıyla geçmişte gelir testine giren ancak adına çıkan borcu ödeyemeyen kişiler için de taksit imkanı
söz konusu.

En çok 305 lira

GELİR testi sonrası kişibaşına düşen gelir, 424.5 TL'nin altındaysa primleri devlet karşılıyor. 424.5-1273.5 TL arasında ise 50.94 TL prim ödemesi gerekiyor. 1273.5-2.547 TL arasındakiler 152.8 lira, 2.547 TL'nin üzerinde olanlar ise 305.64 TL prim ödemek zorunda.

<p class='MsoNormal'>Yusuf Güney, geçtiğimiz gün Antalya Manavgat'ta Çardak  Mahallesi Balamut mevki

Yangın söndürme görevlileri ile tartışıp gözaltına alınan Yusuf Güney olay anının görüntülerini paylaştı

Tarihi değiştiren araştırma: Machu Picchu'nun bilinenden daha eski olduğu ortaya çıktı

Kemerköy Termik Santrali'ne yaklasan yangin havadan görüntülendi

Evsel atıklar burada elektrik enerjisine dönüşüyor