• $8,5108
  • €10,2936
  • 498.457
  • 1441.33
01 Aralık 2013 Pazar

Özel hastaneler için ‘avuç içinden başvuru’ dönemi bugün başlıyor

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

Biyometrik kimlik uygulaması bugünden itibaren özel hastanelerde başlıyor. Artık hastaneye giden avuç içini okutarak ya da parmak izini vererek hizmet alacak.

Bugünden itibaren özel hastanelere başvurularda biyometrik kimlik dönemi başlıyor. Buna göre, özel hastanelere başvuranların kimlik doğrulama işlemleri nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport ve evlilik cüzdanı yerine biyometrik kimlik ile yapılacak. SGK üzerinden biyometrik kimlik alınmıyor. Özel hastanelere başvuran sigortalının biyometrik kimlik işlemleri özel hastane tarafından yapılacak. Bu şekilde genel sağlık sigortalısının biyometrik kimlik verileri oluşturulacak. Kişinin bu işlem için onayının da alınması gerekiyor.

MEDULA’YA GİRMEK MÜMKÜN DEĞİL

Bu işlemden sonra başvurularda kimlik yerine avuç içi veya parmak izi taraması kullanılacak. Bu yapılmadan MEDULA sistemine girilemeyecek, sağlık hizmeti alınamayacak.

ÇOCUK VE YAŞLIYA ZORUNLULUK YOK

Biyometrik kimlik olmadan sağlık hizmeti verilmesi özel hastaneler için yarından itibaren mümkün olmayacak. Ancak uygulamanın bazı istisnaları var. 12 yaş altı çocuklar ve 65 yaş üstü kişilerde biyometrik kimlik doğrulama sistemi kullanılmayacak.

SİSTEMİ KURMAYANA PARA VERİLMEZ

Bugünden itibaren sistemini kurmayan hastane MEDULA üzerinden provizyon alamayacak yani SGK’dan para talep edemeyecek.

BAŞVURU SAYISI YÜZDE 30 ARTTI

ÖZEL hastanelere ödenen fatura bedelleri her yıl artış içerisinde. 2009 yılından bu yana özel hastanelere başvuru sayısı da yüzde 30 artmış. Bu nedenle biyometrik kimlik sistemi çok önemli.

KUYRUKLARA HAZIRLIKLI OLUN

SGK’nın haksız yere ödeme yapmaması için bu sistemi özel hastanelerin aktif olarak kullanması gerekiyor. Bu nedenle özellikle bugünden itibaren özel hastanelerde kuyruklarla karşılaşabiliriz.

DEVLETE VERİDĞİ ZARAR TOPLAM 700 MİLYON TL

Hastaneye başvuran ve sağlık hizmeti alan kişinin farklı bir kişi olma şansı bugünden itibaren yok. SGK prim ödemeksizin sağlık hizmeti alınmasının ve prim ödeyen bir kişi üzerinden tüm ailenin sağlık hizmeti almasının önüne geçmek için biyometrik kimlik doğrulama sistemini hayata geçiriyor. Bu şekilde yaşanan suiistimallerin 700 milyon TL’ye ulaştığı düşünülüyor.

PİLOT UYGULAMA KONYA’DAYDI

Konya’da 2012 yılında pilot olarak uygulanan biyometrik kimlik doğrulama sisteminin geri dönüşleri olumlu. Sistem Konya’da uygulanmaya başladığından bu yana özel hastanelerin zan altında kalmasının önüne geçilmiş görülüyor. Bu çerçevede özel hastanelerde bu uygulamadan memnunlar. Özel hastanelerden sonra uygulama
diğer sağlık kuruluşlarına da yayılacak.

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı

Düştüğü dere yatağında 5 gün mahsur kaldı

Mersin sahilinde bulundu! Sahil güvenlik hemen çalışma başlattı