• $32,5038
  • €34,7826
  • 2499.53
  • 9693.46
25 Nisan 2014 Cuma

Özel hastanede çalışan doktora muayene kotası

Özel hastaneler artık doktorların kaç hastayı muayene ettiğini günlük olarak SGK'ya bildirecek. Bir doktor günde 60'tan fazla hastaya bakarsa SGK fazla muayenenin parasını ödemeyecek.

SGK 1 Nisan tarihinden itibaren, özel hastanelere resmi tatil günlerinde, dini ve milli bayramlarda ve pazar günleri provizyon verme uygulamasına son vermişti. Ancak daha önce de bu köşeden ifade ettiğimiz gibi provizyon vermemek, özel hastanedeki hekimlerin uzun sürelerle çalıştırılmasını çözmeyeceği gibi sigortalıları da mağdur edebilecek bir düzenleme.

ARTIK GÜNLÜK OLARAK VERİLECEK

Bu yüzden SGK bir adım daha attı ve hekim başına verilen provizyon sayısının haftalık değil, günlük olarak belirlenmesine karar verdi. Yani artık hekim başına SGK’nın ödeme yapacağı muayene sayısı günlük olarak belirlenecek. Böyle olunca da, hangi hekimin kaç gün ve kaç saat çalıştığı açık ve net bir şekilde görülecek.

SON TARİH 30 MAYIS 2014

Hastaneler 30 Mayıs'a kadar bünyelerinde görev yapan hekimlere ilişkin günlük çalışma sürelerini MEDULA sistemine girmek zorundalar. Bu süre aslında 1 Mayıs olarak belirlenmişti. Ancak geçtiğimiz haftaki bir duyuruyla 30 Mayıs'a uzatıldı.

KURUM MEDULA'YA GİRİŞ YAPMALI

30 Mayıs'a kadar gerekli bilgileri MEDULA sistemine girmeyen ve hekimlerin sözleşmelerinin bir örneğini SGK’ya göndermeyen özel hastane, SGK’dan fatura bedellerini tahsil edemeyecek.

ÖZEL HASTANE PARASINI ALAMAYACAK

Yeni düzenlemeyle özel hastaneler hekimlerini günlük çalışma sürelerinin üzerinde çalıştıramayacaklar. Sigortalı hastalara hekimin günlük kotasının üzerinde verdiği hizmeti SGK’ya fatura da edemeyecek. Yani sigortalının muayenesi gerçekleşse bile özel hastane SGK’dan bu muayene için de para alamayacak.

HANGİ DOKTORUN KOTASI NE KADAR?

Özel hastanelerde SGK bir hekimin günlük çalışma süresinin toplam altı katı kadar muayenesine ödeme yapabiliyor. Yani eğer bir hekim günde 6 saat çalışmış ise SGK bu hekimin gerçekleştirdiği 36 muayenenin faturasını ödüyor. Her halükarda en fazla 60 hastanın muayenesi için ödeme yapılabiliyor. Yani SGK bir hekimin günde en fazla 10 saat çalışabileceğini öngörüyor. Aynı günde bir hekim için 60’tan fazla muayenesi için ödeme yapılmıyor. Bu sayı göz hekimleri için 45, fiziksel tıp ve rehabilitasyon için ise 48.

ASGARİ ÜCRETTEN GÖSTERİYORLAR

Özel hastaneler rekabet koşullarının çetinliği nedeniyle doktorları asgari ücretten göstermek gibi illegal yolları kullanabiliyorlar. Diğer yandan, doktorların da uzun sürelerle ve fazla mesai ücretleri ödenmeden çalıştırıldığını da sıklıkla görüyoruz. SGK önce provizyon sınırlaması, sonra çalışma sürelerinin bildirilmesiyle bu konuda hassas olduğunu gösterdi. İlerleyen günlerde özel hastanelerde görev yapan hekimlerin daha insani çalışma koşullarına sahip olmasını bekleyebiliriz.

3 SORU 3 CEVAP

İstifa edene işsizlik aylığı yolu kapalı
SORU:
İşimden istifa etmek zorunda kaldım. Bu yüzden işsizlik sigortasından yararlanamaz mıyım? İbrahim Özmen
CEVAP: İşsizlik sigortasından yararlanmak için istifa etmemiş olmanız gerekiyor. İstifaya zorlanmışsanız mahkeme yoluyla bazı haklar edinebilirsiniz.

İki ölüm aylığı olmaz
SORU:
Eşim SSK’lı olarak 2012 tarihinde vefat etti. Babam ise Bağ – Kur’lu 2013’te vefat etti. Eşimden maaş bağlandı. Babamdan da maaş bağlanır mı? Hülya Akın
CEVAP: 2008 sonrası hem babadan, hem eşten ölüm aylığının alınması mümkün değil. Siz yalnızca şu an aldığınız maaşı almaya devam edebilirsiniz.

Fazla mesai için işçinin onayı şart
SORU:
İşyerinde sürekli fazla mesai uygulaması yapılmak isteniyor. Buna ilişkin yazılı iznimizin alınması gerektiği söyleniyor bu doğru mu? Ayşegül Fidan
CEVAP: Fazla mesai için işveren işçinin yazılı iznini almak zorundadır. İşçi rıza göstermezse fazla mesai yapmayabilir. Yazılı izniniz yoksa fazla mesaiye kalmak zorunda değilsiniz.

<p>Bir kurabiye fiyatının 110 TL olmasına isyan eden de var, bir bardak çaya 90 TL ödeyen de, orta b

KURABİYE 110 TL OLUR MU?

İstanbul Gaziosmanpaşa'da toprak kayması! 30 ev tahliye edildi

Antalya'da otel çalışanlarını taşıyan servis devrildi! 19 kişi yaralı

Kontrolden çıkan araç, park halindeki 14 araca çarptı