• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
20 Ağustos 2013 Salı

Özel bakım merkezlerine hapse kadar ceza gelebilir

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

Bir toplumun engellilerine sağladığı haklar, o toplumun duyarlılığı açısından son derece önemli. Engellilere sağlanacak haklar devlet koruması ve denetimi altında. 

YÖNETMELİK NE DİYOR?

Türkiye’de bu tür merkezler için geçtiğimiz günlerde yeni bir yönetmelik yürürlüğe girdi. Buna göre artık bu tip hizmet veren özel merkezlerde denetim sıklaşacak ve şartlar daha iyi hale getirilecek. Bu hükümlere uymamanın cezası ağırlaştırıldı. 
Yeni yönetmelik engellilere yönelik hizmette suiistimalin önlenmesini de amaçlıyor. 

FİZİKİ ŞARTLAR...

En son düzenlemeye göre özel bakım merkezinde her dört bakıma muhtaç engelli için en az bir tuvalet ve yine her sekiz bakıma muhtaç engelli için en az bir banyo bulunması zorunluluğu var. Eski yönetmelik hükümlerine göre yılda bir kez denetlenen özel bakım merkezleri, en az altı ayda bir denetime tabi tutulacak. Eksikliğin tespiti halinde doğrudan 40 bin liraya kadar para cezası öngörüyor. En önemli yenilik ise, merkezde hizmet verilen kişilere tehdit veya baskı içeren fiziksel, cinsel, tıbbi veya psikolojik zarar veren davranışların gerçekleşmesi halinde kurucu veya sorumlu müdüre para cezası olması. 

40 BİN LİRA CEZASI VAR

Böyle bir olay durumunda en az 40 bin liralık idari para cezası var. Ödenmemesi halinde bu cezanın hapse çevrilmesi de mümkün.   

2 SORU 2 CEVAP

Özel sigorta vergiden düşer

Soru: İşçi statüsünde çalışan kişi özel sağlık sigortasını, gelir vergisinden düşebilir mi? (Özcan Tan)   
CEVAP: Çalışanlar, özel sigortayı, işyerlerine bildirdiklerinde, ödenen aylık primin çalışanın aldığı aylık brüt ücretin  %5’ini geçmeyecek şekilde vergiden düşebilir.

Emeklilikte staj kabul edilmez

SORU: Oğlum staj yaptı. SSK için bu kabul edilir mi? (Neriman Şahit) 
CEVAP: Staj başlangıç olarak kabul edilmiyor. Staj döneminde sadece meslek hastalıklarına karşı korunmak amacıyla kısa vadeli sigorta kolları primi ödenmektedir.

<p>Başkan Erdoğan, cuma namazı sonrası bir gazetecinin 'Aşısızlara kısıtlama gelecek mi? ' sorusunu

'Aşı olmayanlara kısıtlama gelecek mi?' sorusunu yanıtladı

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi