• $13,5262
  • €15,2902
  • 775.749
  • 1981.04
15 Eylül 2013 Pazar

Okulu kazanamayan prim sürprizine karşı gelir testi yaptırmalı

Liseyi bitirip üniversiteye kayıt yaptıramayan kişilerin gelir testi yaptırması gerekiyor. Teste gitmeyenin geliri asgari ücretin iki katı olarak hesaplanıyor ve aylık 234 lira prim borcu yazılıyor. Lisenin bitişi ve kayıt arasındaki 120 günün parasını ise devlet ödüyor.

Üniversitelere kayıtlar geçtiğimiz hafta içerisinde gerçekleşti. Ek yerleştirmeler sonrası üniversiteye yerleştirilenler de tamamlanınca sosyal güvenlik açısından yapılması zorunlu bir iş söz konusu. Liseyi bitirip üniversite sınavı sonrası öğrencilik statüsünü kaybeden kişilerin gelir testi yaptırması gerekiyor. Liseyi bitirdikleri süreyle üniversiteye kayıt yaptırdıkları süre arasında geçen yaklaşık 120 gün içerisinde bu durumdaki kişilerin genel sağlık sigortalılığı devam ediyor. Yani sağlık sigortasından yararlanabiliyorlar. Ancak bu süre sonunda gelir testi yaptırmaları lazım. Üniversite kayıtlarının sonlanması ile birlikte bu süre doluyor ve lise mezunlarından üniversitelere kayıt yaptırmayanların gelir testi yaptırması gerekiyor. 

TEST YAPTIRMAYAN İKİ KATI ÖDER

Gelir testi yaptırmayanların gelirleri asgari ücretin iki katı olarak değerlendiriliyor ve bu tutar üzerinden prim yatırması gerektiğine hükmediliyor. Bunun sonucunda gelir testi yaptırmayan kişilere yüklü bir borç çıkabiliyor. Yani üniversiteyi kazanamayan bir lise mezunu gelir testi yaptırmazsa kendisine yüklü borç çıkabilir. 1 Ocak 2012’den itibaren herkes zorunlu olarak genel sağlık sigortası  kapsamına alındı. Yatırılacak sigorta primleri ise gelir testi sonrasında belli oluyor. Test sonrası kişi başı gelir 340 TL’nin altında ise GSS primlerini devlet ödüyor. Kişinin geliri net asgari ücretin iki katından fazla ise (2.043’ten fazla) 234 TL aylık prim ödenmesi gerekiyor.

HANEDEKİ KİŞİLERE BÖLÜNÜYOR

Gelir testi yapılırken esas alınacak kişiler aynı hane içerisinde yaşayanlardır. Buna göre; kişinin eşi, yaşlarına bakılmaksızın evli olmayan çocukları, aynı hane içerisinde yaşıyorlar ise kişinin anne babasının gelirleri esas alınarak hesaplama yapılıyor. Hane içerisindeki kişilerin gelirleri toplanarak gerçekleştirilen gelir tespiti sonrası bu gelir hanedeki kişi sayısına bölünüyor ve ortaya kişi başı gelir çıkıyor. 

KİMLER GELİR TESTİ YAPTIRIYOR?

1 Ocak 2012 itibarıyla; çalışmayan, hiçbir sosyal güvenlik kurumundan gelir veya aylık olarak maaş almayan ve genel sağlık sigortasının kapsamında bulunmayan ve çocuklarda 18 yaşını, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşını tamamlayarak ailesinin bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünden çıkan kişiler gelir testi yaptırmak zorunda bulunuyor.

25 YAŞINA KADAR AİLEYE BAĞIMLILAR

18 YAŞIN üzerinde olan erkek çocuklar, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi durumunda ise 25 yaşını doldurmamış ve evli olmamak kaydıyla, ana veya babasının sağlık güvencesinden yararlanmaya devam edebiliyorlar. 

EVLENİNCE KAPSAMDAN ÇIKIYOR

1 EKİM 2008 öncesi bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık yardımlarından faydalanan kız çocukları 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren de sağlık yardımlarından, sigortalı veya evli olmadığı sürece yaş şartı aranmaksızın faydalanabiliyorlar. Ancak bu kişiler sigortalı bir işe girer ya da evlenirlerse bu kapsamdan çıkıyorlar.

<p>Peki, Ümraniye Belediyesi'nin yeni projeleri neler olacak?  3. Ümraniye Kitap Fuarı için çalışmal

2. Ümraniye Kitap Fuarı yoğun ilgi gördü…

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi

1,5 ton skunk ele geçirildi