• $13,6282
  • €15,335
  • 793.635
  • 1951.17
31 Aralık 2016 Cumartesi

Normal doğum ödeneği arttı sezaryenler azalacak!

SGK normal doğum için hastanelere ödediği rakamı 241.15 TL’ye çıkardı. Bu artışla SGK’dan daha yüksek bedel alınması amacıyla yapılacak sezaryenlerin azalması bekleniyor. Düzenleme 3 Ocak'ta yürürlüğe giriyor.

Ülkemizde son birkaç yıldır sezaryenle doğum sayısında hızlı bir artış var. Tıbbi gereklilik dışında hastanelere ödenen sağlık hizmeti bedellerinin de maalesef bu artışta rolü olduğu düşünülüyor. Bu nedenle SGK geçtiğimiz hafta yeni bir adım attı. Normal doğum için hastanelere ödenen miktar artırıldı. Bu sayede tıbbi gereklilik dışında verilen sezaryen kararlarının azalması bekleniyor.

% 37'Sİ SEZARYEN

2015 verilerine göre Türkiye’de gerçekleşen doğumların yüzde 37’si sezaryen. Sezaryen doğumlarda az da olsa oransal bir azalma olduğunu söylemek mümkün. Ancak sayısal anlamda bir azalmadan bahsetmek mümkün değil. Dünyada sezaryen doğum ortalaması yüzde 20’ler civarında. Sezaryen doğumlar daha çok özel hastanelerde ve üniversite hastanelerinde gerçekleşiyor. Özel hastaneler daha çok sezaryen doğum yapmak isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor. Sezaryen doğumu aileler doğum tarihini ve zamanını ayarlamak için bile tercih edebiliyor. Sağlık açısından ise normal doğum hem anne, hem bebek için daha faydalı. Bazı durumlarda sezaryen bir zorunluluk haline gelebiliyor.

SGK'NIN PAYI

Özellikle özel hastanelerde gerçekleşen sezaryen doğum sayısındaki artış nedeniyle gözler sağlık hizmetlerinin fiyatlandırmasına çevrilmişti. SGK sigortalıların aldığı sağlık hizmetleri karşılığında hastanelere belirli rakamlar ödüyor. Buna ek olarak özel hastaneler sigortalılardan ilave ücret de talep edebiliyor. Böyle olunca sezaryen doğum kararında SGK’nın hastanelere ödeyeceği rakam önemli hale geliyor. Çünkü gerçekleşen doğum normal doğum olursa SGK’nın ödediği rakam daha düşük oluyor. Normal doğum için hastanenin sağladığı sağlık hizmetinin maliyeti daha düşük olduğu için SGK’da daha düşük bir rakam ödüyor.

SGK'nın hastanelere ödediği rakam 241 TL'ye çıktı

SGK sağlık uygulama tebliğinde yaptığı değişikle normal doğum için hastanelere ödediği rakamı 241.15 TL’ye çıkardı. Diğer yandan müdahaleli normal doğum ve epidural anestezi için ödenen rakam da 301.43 TL’ye çıkartıldı. Bu artış sonrası tıbbi gereklilik dışında SGK’dan yüksek bedel alınması amacıyla yapılacak sezaryenlerin azalması bekleniyor. Bu konuda verilecek kararların SGK’dan alınacak rakam düşünülmeden yalnızca tıbbi gereklilikler noktasında verilmesinin sağlanması açısından yapılan değişiklik son derece önemli.

ARADAKİ BÜYÜK FARK ETKiLiYORDU

SGK sağlık hizmeti sunucularına sezaryen doğum için 303.54 TL ödüyor. Dolayısıyla sigortalının hastanede sezaryen doğum yapması halinde hastane SGK’dan 303.54 TL alıyor. Normal doğum için ise bu rakam 185.5 TL. SGK’nın tedavi masrafı çerçevesinde hastanelere ödediği bu rakamlar arasındaki farklılık nedeniyle sezaryen doğum oranında artış olduğu düşünülüyor.

3 Ocak'ta başlıyor

SGK’nın yaptığı söz konusu değişikliğin yürürlük tarihi ise 3 Ocak 2017. Dolayısıyla değişiklik yeni yılın ilk günlerinde hayata geçecek. Hastanelerin SGK’dan alacakları bedel yeni yıldan itibaren farklılaşacak.

Her perşembe sorularınızı yanıtlıyoruz

Sosyal güvenlik uzmanı Okan Güray Bülbül, bundan sonra her perşembe sizden gelen soruları cevaplıyor. Çalışma hayatı ve emekliliğe ilişkin bütün sorularınız için okanguraybulbul@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

<p> </p>

İlçe belediyelerine tuz yerine kum mu verildi?

Sosyal Medya raporu yayımlandı! Türkiye'de en çok kullanılan uygulama hangisi?

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı