• $17,9454
  • €18,3488
  • 1032.84
  • 2787.84
3 Mayıs 2020 Pazar

Nisanın kısa çalışma ödeneği 5 Mayıs'ta ödenecek

Primlerinin yetmemesi nedeniyle kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşına hak kazanamayanlar için uygulamaya konan nakdi ücret desteğinde başvurular 22 Nisan itibarıyla başladı. İşte kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğine yönelik merak edilen sorular ve cevapları…

TAZMİNATA EKLENECEK

• 20 Mart’ta işten çıkarıldım. Kıdem tazminatım ödendi ama işsizlik maaşı alamadım. Nakdi ücret desteği alabilir miyim?

Evet, 16 Mart’tan sonra işten çıkarılan kişilerden işsizlik maaşı almak için primi yetmeyenler nakdi ücret desteği alabilecek. Kıdem tazminatı alınması bir kriter değil. 17 Nisan’dan başlayarak işsiz kaldığınız her gün için 38.94 TL alabileceksiniz.

• Ücretsiz izne çıkarıldığım dönem kıdem tazminatıma eklenecek mi?

Pandemi nedeniyle ücretsiz izne çıkarılan kişilerin ücretsiz izinde geçirdikleri tüm sürelerin kıdem tazminatı hesabında çalışılmış gibi sayılması gerekiyor.

BİLDİRİMDE SON GÜN

• Kısa çalışma ödemeleri başlamadan önce nakdi ücret desteği ödenir mi?

Kısa çalışma ödenekleri İŞKUR tarafından işçilere ödenmeye başlandı. Mart ayı içerisinde kapatılan işyerlerinin yaptığı ilk başvurulara karşılık ödemeler yapıldı. Nisan ayı ödemeleri ise 5 Mayıs’ta yapılacak. Nakdi ücret desteği ödemeleri ise işverenlerin en son bugün kadar yapacakları bildirimlere göre 8 Mayıs’ta ödenmeye başlanacak.

• Emekliyim ama çalışıyorum. Kısa çalışma ödeneği alamıyorum. Ücretsiz izne çıkarırsa, nakdi ücret desteği alabilir miyim?

Emekliler kısa çalışma ödeneğinden faydalanamıyor. Aynı şekilde nakdi ücret desteğinden de yararlanma hakları yok.  

TAZMİNAT HAKKI DA DOĞABİLİR

• İşveren 10 kişilik işyerinde bir tek beni ücretsiz izne çıkarmak istiyor. Tazminat talep edebilir miyim?

Pandemi ücretsiz izni, işveren tarafından işçilere eşitlik ilkesine göre uygulanmalıdır. Ancak hiçbir kriter olmadan yalnızca ücret yüksekliği ya da başka nedenlerle bir kişinin pandemi ücretsiz iznine çıkartılması halinde işçi bu gerekçelerle eşitsizlik tazminatı talep edebilir. Bunun için mahkeme yoluna gidilmesi gerekiyor.  

SAĞLIK HİZMETİNDEN YARARLANILABİLİR

• İşveren ücretsiz izne çıkarırsa, bu süre boyunca sağlık hizmetlerinden yararlanabilir miyim?

Ücretsiz izne çıkarılanlar nakdi ücret desteği alınan süre boyunca genel sağlık sigortası primleri İŞKUR tarafından yatırılacak. Bu süre boyunca nakdi ücret desteği alan kişi ve bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocukları sağlıktan yararlanabilecek.

• 20 Nisan tarihinde işveren beni ücretsiz izne çıkardı. İlgili desteği ne zaman alabilirim?

Nakdi ücret destekleri başvuru sonrası bir sonraki ayın 8’inden itibaren İŞKUR tarafından ödenmeye başlanacak. Dolayısıyla işvereninizin SGK’ya 3 Mayıs tarihine kadar yaptığı bildirim sonrası İŞKUR 8 Mayıs tarihinden itibaren ödemeleri yapacak. 

IBAN’I OLANIN HESABINA YATACAK 

•  Nakdi ücret desteği nasıl ödenecek? PTT’lere mi gidilecek?

Üç şekilde ödenebilir. İşçinin IBAN’ı varsa ilk olarak IBAN’lara ödeme yapılacak. IBAN yoksa posta çek hesabı alternatifi kullanılacak. Sokağa çıkma yasağı kapsamındakiler, kronik hastalar için konutta ödeme yapılabilecek.

• Nakdi ücret desteği tutarları işsizlik parasından mahsup edilecek mi?

İşsizlik ödeneğinden mahsup edilmeyecek. Dolayısıyla 17 Haziran’dan sonra işsiz kalan bir kişi hak ettiği işsizlik ödeneğini eksiksiz olarak alabilecek. 

<p>Akşam Gazetesi Spor Yazarı Aydın Türkmen <span style='font-size: 1.6rem;'>ve Akşam Gazetesi Spor

G.Saray'ın Antalyaspor performansı nasıl?

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor