• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
3 Haziran 2015 Çarşamba

Mevsimlik işçiler isteğe bağlı emekli olabilir

11 ay çalışıp 1 ay çalışmayan mevsimlik işçiler, çalışmadıkları dönemde isteğe bağlı sigortalı olabilirler. Ancak çalıştıkları dönemlerde 4/a'lı oldukları için emeklilikleri de 4/a'lı statüsünde değerlendirilecek.

SORU: Bir işyerinde 8 senedir mevsimlik olarak çalışıyor ve senede 35 gün çıkış alıyorum. Bunları ödeyebilir miyim? (Mehmet Kesik)
CEVAP: Mevsimlik işçiler, yılın belli dönemlerinde çalışmakta, diğer dönemlerinde ise çalışmamaktadırlar. Sizin durumunuzda 11 ay çalışma yapılıp 1 ay çalışma yapılmıyor. Çalışmadığınız dönemde isteğe bağlı sigortalı olabilirsiniz. Çalıştığınız dönemde 4/a’lı olduğunuz için emekliliğinizde 4/a’lı statüsünde olabilecektir.

15 Mayıs sonrasi için

SORU: 3 çocuğum var; 2011, 2013 ve 2014 doğumlu. 3 çocuk parasından nasıl faydalanabilirim? Eşim çalışmıyor bir sene olacak, ben de ev hanımıyım rica etsem bilgilendirebilir misiniz? (İlkyaz Yurt)
CEVAP: Türk vatandaşlarından canlı doğum yapanlarla ilgili doğum yardımı uygulaması hayata geçti. Ancak bu yardımdan 15 Mayıs 2015 tarihi ve sonrasında doğan çocuklar için yararlanmak mümkün. Sizin durumunuzda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurarak size uygun yardımlardan yararlanmak gerekmektedir.

Aylığınızdan kesinti yapılır

SORU: Psikolojik nedenli yüzde 45 kusurla SGK'dan emekli oldum. Herhangi bir işyerinde SGK'lı olarak çalışmamda sakınca var mı? Maaş kesilir mi? Araç alımında ÖTV indiriminden yararlanma imkanım var mı? (Murat Özer)
CEVAP: Engelli olarak emekli olmanız ve daha sonra çalışmaya başlamanız halinde emekli aylığınız kesilir. Sakatlık oranı yüzde 90’ın altında olanların ÖTV’den muaf tutulabilmeleri için raporda 'H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır' ibaresinin olması gerekir.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler