• $33,0413
  • €36,0249
  • 2561.47
  • 11064.9
7 Ağustos 2022 Pazar

Memurlar emeklilik için 15 Ocak'ı beklesin

Emeklilik dilekçesinin doğru zamanda verilmesi bağlanacak aylığı etkiliyor. Bu yıl memurlar için durum farklı. Ek gösterge yılbaşında devreye gireceği için emeklilik dilekçesi için 15 Ocak 2023'ü beklemeleri aylık miktarını artıracak.

Emeklilik dilekçesinin yılsonunda veya yılbaşında verilmesi bağlanacak aylık miktarını değiştirir. Bu yıl emeklilik dilekçesinin zamanı konusunda memurlara özel bir durum da var. Ek gösterge yılbaşında devreye gireceği için memurların emeklilik dilekçesi için 15 Ocak 2023'ü beklemeleri aylık miktarını artıracaktır. SSK ve Bağ-Kur'lular için ise büyüme ve enflasyon rakamları dilekçenin doğru zamanını belirliyor. Bir çalışanın yaş, sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı şartlarını sağladığında emekliliğe hak kazanır. SSK'lılar bu şartları sağladıklarında işyerlerinden istifa ederler, çıkışları yapılır ve SGK'ya emeklilik dilekçesini verirler. Memurlar ise emeklilik için gerekli şartları sağladıklarında görev yaptıkları kamu kurumuna başvururlar. Memurların emeklilik başvurusu görev yaptıkları kamu kurumu tarafından yapılır, aylık SGK tarafından bağlanır.

EK GÖSTERGE ETKİSİ

SSK'lılarla memurlar için yılsonu ve yılbaşı kavramları birbirinden farklı. SSK'lılar için yılbaşı 1 Ocak. Memurlar için ise 15 Ocak. Memurların emekli ikramiye ve aylıklarının hesabında 14 Ocak 2023'e kadar 2022 yılı, 15 Ocak ve sonrasında ise 2023 yılı parametreleri kullanılıyor. Ek gösterge düzenlemesi de 15 Ocak 2023 itibarıyla devrede olacak. Memurların emekli aylıkları ve görev aylıkları ayın 15'i itibarıyla hesaplandığı ve yılbaşı 15 Ocak olduğu için yeni ek göstergeyle ilk ödemeler 15 Ocak 2023'te yapılacak. 15 Ocak 2023 itibarıyla emeklilik dilekçesi veren memurların aylıkları yeni ek göstergeye göre hesaplanabilecek.

POLİSİN 1.728 LİRA ARTAR

Öte yandan 14 Ocak 2023 ve öncesinde dilekçe veren memurların emekli aylık ve ikramiye hesabı ise ek gösterge olmadan hesaplanarak ödeneceği için mecburi haller dışında emekli dilekçesinin bekletilmesinde fayda var. Örneğin ek gösterge alacak bir polisin 2023 yılındaki emekli aylığı 1.728 TL, emekli ikramiyesi ise 62.299 TL daha fazla olacak. Yükseköğrenim mezunu hemşirede ise aylık farkı 1.946 TL, ikramiye farkı ise 70.210 TL'yi bulacak. Bu nedenle ek gösterge kapsamındaki memurların zaruriyet söz konusu olmadıkça 15 Ocak'tan önce emekliye ayrılmamaları avantajlarına olacaktır.

AĞUSTOS DAHA AVANTAJLI

SSK'lılar için emekli aylığı ocak-haziranda emeklilik başvurusu yapılmışsa ocakta yapılan zam oranı kadar artırılarak bağlanır. Yani martta emekli olana o yılın ocak ayında emekliye yapılan zam yansıtılır. Kişi ağustosta emeklilik başvurusu yaparsa, hem ocak, hem temmuz zamları yansıtılır.

SSK'LILAR BU YIL BAŞVURABİLİR

Büyüme oranının yüksek, enflasyonun düşük olduğu yıllarda emekli dilekçesinin yılbaşından sonra verilmesi daha doğru. Bu sayede büyüme oranının yüksek olması güncelleme katsayısını artıracağı için yılbaşında dilekçe vermek avantajlı oluyor. Büyümenin düşük olduğu yıllarda ise aralıkta dilekçe verilmesi daha avantajlı. Büyüme düşük olduğunda güncelleme katsayısı düşük kalıyor, enflasyon da yüksek ise kaçırılan zam yüksek oluyor ve aralıkta dilekçe vermek daha avantajlı hale geliyor. Yılbaşından önce dilekçe verenler 2022 yılı ocak ve temmuz zamlarıyla 2023 yılı ocak zammından da faydalanabilecek ve bu yılki yüksek zamlar nedeniyle daha kârlı olacak. Ocakta dilekçe verenler ise 2022 yılı güncelleme katsayısıyla primlerini güncelletecek ancak yalnızca 2023 Ocak zammından faydalanabilecek. Bu nedenle ince bir hesap yapılması gerekiyor. Bu yılki tahminlere bakıldığında, büyümenin yüzde 3 ila 4 arasında, TÜFE'nin ise yüzde 65 ila 70 arasında olması bekleniyor. Böyle gerçekleşmesi halinde SSK'lıların emekli dilekçesini bu yıl vermesi daha avantajlı olacak.

GÜNCELLEME KATSAYISI DEĞİŞİYOR

31 Aralık 2022'ye kadar emeklilik dilekçesi verenlerin aylıkları 2021 yılı güncelleme katsayısıyla hesaplanacak, daha sonra Ocak ve Temmuz 2022 aylarında yapılan zamlarla net tutara ulaşılacak ve 2023 yılı ocak ayındaki zam aylığa yansıtılacak. 1 Ocak 2023 ve sonrasında dilekçe verenlerin aylıkları ise 2022 yılı güncelleme katsayısıyla hesaplanacak.

<p>Olay, dün saat 01.00 sıralarında Güllübağlar Mahallesi Memlük Sokak üzerinde bulunan, kalıp imala

İstanbul'da korkunç olay: İşçinin makineye sıkışan eli koptu

3 bin 500 yıllık tarifle 8 çeşit ekmek yapıldı! Yozgat'taki arkeolojik kazılarda bulundu

Su üzerinde hareketsiz görünce ceset sandılar! Gerçek ortaya çıkınca...

İletişim Başkanlığı'ndan 15 Temmuz'a özel etkinlikler: Milletin Zaferi temasıyla düzenlenecek