• $28,8918
  • €31,6933
  • 1898.06
  • 8019.1
27 Ağustos 2023 Pazar

Memur zammında hakem kurulu süreci başladı

Memur ve memur emeklilerini ilgilendiren Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde zam konusunda anlaşma sağlanamaması üzerine Kamu Görevlileri Hakem Kurulu ilk toplantısını dün yaptı. Kurulun zam kararı için ay sonuna kadar süresi bulunuyor. Kurul kararına itiraz edilemeyecek.

Kamu görevlilerinin 2024 ve 2025 yılları arasındaki maaş zamları ve sosyal haklarının belirlenmesi amacıyla ağustos ayının başında başlayan süreç, maaş zam oranı dışında uzlaşmayla sonuçlandı. Maaş zammı oranında uzlaşma olmayınca devreye Kamu Görevlileri Hakem Kurulu girdi. Süreç en geç 31 Ağustos'ta sonlanacak. Peki bundan sonraki aşamada ne olacak?

HİZMET KOLLARI TAMAM

Kamu görevlileri için yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde iki ayrı boyut söz konusu. İlk olarak tüm kamu görevlileri için altı aylık dönemler için maaş zammı ve enflasyon farkı gibi bütün kamu görevlilerini ilgilendiren konular karara bağlanmaya çalışılıyor. İkinci boyutta ise 11 hizmet kolunda, yalnızca o hizmet kolunda görev yapan memurlar ile ilgili sosyal ve mali haklar karara bağlanmaya çalışılıyor. Bugün gelinen noktada birinci boyutta uzlaşma sağlanamadı. Ancak ikinci boyutta yani hizmet kolları özelindeki mali ve sosyal haklarda uzlaşmaya varıldı ve 11 hizmet kolu için uzlaşmaya varılan maddeler hüküm altına alındı. Örneğin sayman, fakülte sekreteri, yüksek okul sekreteri unvanlarında mali haklarda ilave artışında mutabakata varıldığı için bu konular Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nda görüşülmeyecek.

MAAŞ ZAMMINDA UZLAŞI YOK

11 hizmet kolunda mali ve sosyal haklar konusunda uzlaşma sağlandı. Ancak 2024 yılı Ocak ayından itibaren iki yıl süreyle altışar aylık dönemler için uygulanacak maaş zammı konusunda uzlaşma sağlanamadı. Bu nedenle maaş zammı konusunda devreye Kamu Görevlileri Hakem Kurulu giriyor. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun vereceği karar toplu sözleşme hükmünde olacak. Dolayısıyla tarafların herhangi bir itiraz hakkı yok. Bu anlamda maaş zammı konusunda tek yetkili merci Kamu Görevlileri Hakem Kurulu. Kurulun kararı sonrası önümüzdeki iki yıl için memur maaş zammı belirlenmiş olacak.

KURULDA KİMLER VAR?

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu; Cumhurbaşkanı tarafından belirlenen 5 bürokrat ile Memur-Sen Türkiye Kamu-Sen ve KESK konfederasyonlarından birer olmak üzere toplam 4 üye, Cumhurbaşkanı tarafından seçilmiş 1 akademisyen, Memur-Sen tarafından önerilmiş 3, Türkiye Kamu-Sen ve KESK tarafından önerilmiş 2'şer akademisyen arasından Cumhurbaşkanı tarafından seçilmiş 1 akademisyen olmak üzere toplam 11 kişiden oluşuyor. Kurulda yer alacak isimler belirlenmiş durumda. Kamu İşveren Heyeti ya da Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti'nin başvurusu sonrası Kamu Görevlileri Hakem Kurulu göreve başladı ve Kamu İşveren Heyeti ya da Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti'nin başvuru tarihinden itibaren 5 gün içerisinde kararını verecek. 23 Ağustos'ta hizmet kollarına ilişkin hükümler imzalanmıştı. Bu tarihte Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na başvurulmuşsa en geç yarın itibarıyla Kurulun kararını açıklaması gerekiyor. Başvuru tarihi 23 Ağustos sonrasında ise süreç en geç 31 Ağustos'ta sonlanacak.

YETER SAYI 6

11 kişilik Kurul üyelerinin çekimser oy kullanmaları mümkün değil. Kararlar da çoğunluğa göre alınıyor. Yani 6 üyenin kararı nihai karar haline geliyor. Dolayısıyla bürokratların, sendikacıların ve akademisyenlerin yer aldığı kurulda belirleyicinin akademisyenler olduğu görülüyor. Eğer Cumhurbaşkanı tarafından seçilmiş akademisyen bürokratlar, zam oranını benimserse bu oranın hayata geçmesi söz konusu olacak. Kurulun kararları kesin ve toplu sözleşme hükmünde olacağı için belirlenecek maaş zam oranına herhangi bir itiraz yapılması söz konusu olmayacak. Bu anlamda kurulda süreç içerisinde Kamu İşveren Heyeti tarafından sunulan maaş zammı oranları ile Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti tarafından talep edilen maaş zammı oranları arasında bir rakamda uzlaşılması halinde memurlar için satın alma gücünün korunması sağlanacak.

<p>Behzat Uygur tam 33 yıldır evli olduğu, iki oğlunun annesi eşi Çiğdem Uygur'a sahnede bir sürpriz

Behzat Uygur'dan 33 yıllık eşi Çiğdem Uygur'a sahneden romantik kutlama

Böyle balık tutma yöntemi görmediniz! İzleyenler gözlerine inanamadı

Edin Dzeko'dan itiraf! ''Fenerbahçe'ye gelmemin en büyük nedeni...''

İstanbul Arnavutköy'de İETT durağında dehşet! Oğlunun ölüm yıl dönümünde eski dünürüne kurşun yağdırdı