• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
2 Temmuz 2018 Pazartesi

Memur emeklisi en az 2000 lira aylık alacak

TÜİK yarın haziran ayı enflasyonunu açıklıyor. 6 aylık enflasyon belli olunca emekli zamları da netleşecek. Enflasyon yüzde 7 çıkarsa en düşük memur emeklisi aylığı 2000 liraya yükselecek.

Emekliler için Temmuz zam oranı yarın TÜİK Haziran ayı enflasyon oranını açıkladığında netleşecek. İlk altı aylık enflasyon belli olunca emeklinin zam oranı da ortaya çıkacak. Yalnızca emekliler değil, dul ve yetim aylığı alanların da maaşları Temmuz ayı itibarıyla zamlanacak. Memurlar da enflasyon oranına göre zam alacaklar. Emeklilerin zam oranları emekli oldukları statüye göre değişiyor. SSK ve Bağ – Kur emeklileri enflasyona dayalı zam alırken, memur emeklilerinin zammı toplu sözleşme görüşmelerinde belirleniyor. Emeklilerin dışında görevdeki memurların da maaşları Temmuz ayında zamlanacak. Bunun yanında dul ve yetim aylığı alanların da aylıklarında artış olacak.

YILDA İKİ KERE

SSK ve Bağ – Kur emeklileri bir önceki altı aydaki enflasyon oranında zam alıyorlar. Bu zam yılda iki kez uygulanıyor. SSK ve Bağ – Kur emeklisinin maaşı ocak – haziran arasındaki enflasyon oranında Temmuz ayında, temmuz – aralık ayında gerçekleşen enflasyon oranında ocak ayında zamlanıyor. Dolayısıyla emeklinin maaşı enflasyona kurban edilmemiş oluyor. Ancak tabii ki önce 6 aylık enflasyon oranı gerçekleşip emekli maaşları daha sonra zamlandığı için enflasyonun gerçekleştiği ay emeklinin maaşının artması söz konusu olmuyor.

250 LİRAYI BULACAK

TÜİK verilerine göre ocak – mayıs döneminde enflasyon oranı yüzde 6,39 olarak gerçekleşti. Bu orana haziran ayı enflasyonu da eklenecek ve 6 aylık enflasyon oranı belli olacak. İşte bu oran kadar SSK ve Bağ – Kur emeklilerine zam yapılacak. Bu oranın toplamda yüzde 7 olarak gerçekleşmesi halinde 1.200 TL emekli aylığı alan SSK veya Bağ – Kur emeklisinin maaşına 84 TL zam gelecek. Maaş zammının 250 TL’yi bulması söz konusu. Emekli maaşı yükseldikçe zam miktarı da artacak. Bu sayede 5 milyon 354 bin SSK emeklisi ile 458 bin 597 Bağ – Kur emeklisine enflasyon oranında zam yapılmış olacak.

Dul ve yetimlerinki de artacak

Temmuzda yalnızca kendi çalışmaları nedeniyle emekli aylığı alanların maaşları değil, dul ve yetim aylığı alan kişilerin maaşları da zamlanacak. Bu şekilde malulen emekliler, vazife malulleri, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu sürekli iş göremezlik geliri alanlar dahil toplam 12 Milyon 216 Bin kişinin aylıkları zamlanacak. 6 aylık enflasyon yüzde 7 olarak gerçekleşirse bu oran maaş zammına yansıyacak.

İlk 5 ay sonunda kesinleşti

Temmuz ayında memur ve memur emeklilerine yüzde 3,5 zam yapılacak. Memur ve memur emeklilerinin zam oranı net. Yüzde 3,5 zamma ilave olarak memurlar ve memur emeklileri enflasyon farkı da alacaklar. Enflasyon farkı bu yıl enflasyon oranının yüzde 4’ü geçip geçmeyeceğine göre belli olacak. İlk 5 aylık veriler sonrası memurun enflasyon farkı alacağı neredeyse kesinleşti. Haziran ayı enflasyonuna göre zam oranı netleşecek. Eğer haziran ayı ile birlikte enflasyon oranı yüzde 7 olarak gerçekleşirse memurlar yüzde 3 enflasyon farkı alacaklar. Haziran ayıyla birlikte ilk altı aylık enflasyon oranın yüzde 4’ü aşan kısmı memur ve memur emeklilerinin maaşına yansıtılacak.

İkramiyeyle çifte mutluluk

Yarın Ocak-Haziran ayları içerisindeki 6 aylık enflasyon netleşecek. Netleşen bu rakama göre emekli aylıkları zamlanacak. Yarın oran netleşince SSK ve Bağ – Kur emeklilerinin emekli maaşı ödeme gününde zamlı maaşları ödenecek. Dolayısıyla temmuz ayında emekliler zamlı maaşlarını alabilecekler. Bu sayede emekliler hem bayram ikramiyelerini, hem de zamlarını alarak yazı karşılayabilecekler.

En düşük maaş ne kadar olacak?

2000 öncesi SSK emeklileri enflasyon yüzde 7 olarak gerçekleşirse 1.678 TL alacak 2000 – 2008 yılları arasında emekli olan SSK’lılar ise en düşük 1.231 TL maaş alıyorlar. Bu rakam 1.317 TL’ye yükselecek. 2008 sonrasında emekli olan SSK’lıların ise en düşük emekli aylığı 935 TL’den 1.000 TL’ye yükselecek. Esnaf Bağ – Kur’luların en düşük maaşı 1.418 TL’ye yükselecek. En düşük memur emeklisinin aylığı ise 2.000 TL olacak.

YARIN: Memurların emekli maaşı miktarını belirleyen unsurlar nelerdir? Daha yüksek emekli maaşı almanın yolu nedir? Emekli ikramiyesi nasıl hesaplanır?

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak