• $13,4556
  • €15,3617
  • 785.945
  • 2085.76
24 Mart 2016 Perşembe

Maaşları değişmeyecek SSK'dan emekli olacaklar

Kadroya geçirilecek kişiler, kamu kurumlarında yılın 12 ayı taşeron işçi olarak görev yapan, 1 Kasım 2015 ve öncesinde çalışmaya başlamış, 65 yaşını geçmemiş veya emekli olmamış işçiler olacak.

Başbakan Davutoğlu’nun önceki gün müjdelediği taşeron işçilerin kadroya geçirilmesiyle ilgili ayrıntılar netleşiyor. Açıklama sonrası taşeron işçiler heyecanlı bir bekleyiş içine girdiler. Kadroya geçişin nasıl olacağı, geçiş sonrası maaşların nasıl olacağı gibi pek çok sorunun cevabı konuyla ilgili hazırlanacak kanunla açıklığa kavuşacak. Başbakan, yardımcı iş-asıl iş ayrımı yapmaksızın görev yapan bütün taşeron işçilerin kadroya geçirileceğini açıkladı. Kamu idareleri, belediyeler ve il özel idarelerindeki yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personel, düzenleme kapsamında bulunuyor.

BAZI ŞARTLAR VAR...

Dolayısıyla taşeron işçiler arasında ayrım yapılmayacak. Ancak kadroya geçirilecek işçilerin bazı şartları taşıması gerekiyor. Kadroya geçirilecek işçiler, kamu kurumlarında sürekli nitelikte çalışan, yani yılın 12 ayı taşeron işçi olarak görev yapan, 1 Kasım 2015 ve öncesinde çalışmaya başlamış, 65 yaşını geçmemiş veya emeklilik hakkı elde etmemiş işçiler olacak. Kadroya geçiş konusunda yardımcı iş-asıl iş ayrımı olmayınca kamu kurumlarında temizlik, güvenlik gibi işleri yapan taşeron işçilere de kadro hakkı doğdu. Pek çok kamu kurumunda şoför, güvenlik görevlisi, temizlik elemanı olarak çalışan ve yarından korkan işçiler bu sayede iş güvencesine kavuşacaklar. Kamu kurumlarında taşeron uygulaması hayata geçmeden önce kadrolu olarak görev yapan çaycı, odacı gibi kamu görevlilerinin yanında bir de aynı işleri yapan taşeron işçiler vardı. Bu kişiler de 'özel sözleşmeli personel' statüsüyle kadroya geçirilince bu kişiler arasındaki ayrım bir nebze ortadan kalkacak. Başbakan kamuda çalışan taşeron işçilerin tamamı için kadroya geçirilme müjdesi verince taşeron işçilerin yoğun olduğu sağlık sektöründe çalışan röntgen teknisyenleri, hemşire yardımcıları gibi işlerde çalışan taşeron işçilere de kadro hakkı doğdu. Pek çok devlet hastanesinde asıl işlerde veya bu işlere yardımcı işlerde çalışan taşeron işçiler bulunuyordu. Bu kişiler gerekli şartları sağlamaları halinde kadroya geçirilecekler.

Koşulları sağlayan işçileri alacağız

MALİYE Bakanı Naci Ağbal da, taşeron işçilerin kadroya alınma şartlarını NTV yayınında anlattı:
- Çalışanlar 1 Kasım’dan önce kamu kurumlarında çalışıyor olacak ve bugünde halen kamu kurumlarında olacak.
- Sosyal güvenlik sistemine göre emeklilik yaşını geçmişse bu yasadan yararlanamayacak. Sınav şartı getiriyoruz.
- Burada kurumların ihtiyaçlarına göre yapılacak sınavlarla eleman alacağız. - Dolayısıyla 720 bin kişi, sayı olarak ifade edilse de bunlardan sadece bu koşulları yerine getirenleri alacağız."

Üçer yıllık imza atılacak

Kadroya geçirilecek işçilerin kamuda atanacağı statü 'özel sözleşmeli personel' olacak. Şu an 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda istihdam biçimi olarak memur, sözleşmeli personel ve işçi var. Bu kişiler için kanuna ek bir statü konulacak ve 'özel sözleşmeli personel' adı altında atama yapılacak. Bu kişiler sözleşmeli personel gibi sendikaya üye olabilecek ve toplu sözleşme hakkından yararlanabilecek. Kamuda istihdam edilecek taşeron personelle 3'er yıllık sözleşme yapılacak. Sözleşme dönemleri her 3 yılda bir yenilenecek.

1-2 haftaya Meclis'e gelecek

KADROYA geçirilecek işçiler bugün ne maaş alıyorlarsa, kadroya geçirildiklerinde de aynı maaşı almaya devam edecekler. Kadro hakkının maaşlara yansıması ilerleyen dönemlerde toplu iş sözleşmelerindeki maaş zamları ile olacaktır. Konuya ilişkin tasarı, 1-2 hafta içinde Meclis'e gönderilecek.

SINAVLA ALINACAK

KADRO hakkına kavuşan kişilerin sosyal güvenlik sistemi açısından statüleri ise 4/a’lı olacak. Bu kişilerin sigorta primleri eski adıyla SSK’lı olarak değerlendirilecek. Kamuda tam zamanlı hizmet veren taşeron işçi, düzenlemeden yararlanacak, kısmi zamanlı çalışanlar ise bu haktan faydalanamayacak. Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi