• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
1 Eylül 2013 Pazar

Maaşlar 8.500 liraya fırladı iş güvenliği kıymete bindi

Son dönemin en gözde mesleklerinden biri iş güvenliği uzmanlığı. Bunun nedeni de sektörde maaşların uçması. Bugün C sınıfı uzman 2.500, B sınıfı 8.500 lira alıyor. Fakat uzman sayısı arttıkça rakam aşağı inecek. 

İŞ Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun yürürlülük tarihinin ertelenmesinin altında yatan en büyük neden tüm işyerlerinin ve hatta apartmanların personel istihdamında yaşayacağı sorunlardı. Bu konuda Çalışma Bakanlığı yeterli insan kaynağının sağlanması için bazı değişiklikler öngördü. Böylece uzman olabileceklerin kapsamı genişletildi. Ağustos ayındaki sınav öncesi Türkiye’de A sınıfı 947, B sınıfı 552 ve C sınıfı 14.305 olma üzere toplam 15 bin 804 iş güvenliği uzmanı bulunuyordu. 35 bin kişinin katıldığı ağustos ayındaki sınav sonuçları da dahil edildiğinde yaklaşık 15 bin yeni C sınıfı uzmanın da bu sayıya ekleneceğini düşünebiliriz. 

İŞYERİ SAYISI 1.6 MİLYON 

Türkiye’de 1 milyon 580 bin işyeri bulunuyor. Bu işyerlerinin yüzde 98’i 49 ve altında çalışanı bulunan işyerleri. Kesin olmasa da işyerlerinin 1 milyonu az tehlikeli, 320 bini tehlikeli ve 250 bini çok tehlikeli. 
 
KİM NE KADAR KAZANIYOR? 

Şu an C sınıfı bir iş güvenliği uzmanı 2 bin ila 2 bin 500 TL arasında istihdam ediliyor. C sınıfı iş güvenliği uzmanı sayısının hızlı bir şekilde artması, C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının ücret seviyesini daha da düşürecektir. Ancak B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının sayısının az olması nedeniyle 5 bin ila 8.500 TL arasında ücretler talep ettiği görülüyor. A sınıfı iş güvenliği uzmanlarının ise çok tehlikeli işyerlerinde çok yüksek ücretlerle istihdam edildiğine şahit oluyoruz. 

BÖYLE GİTMEZ, BU ÜCRETLER AZALIR

BAHSETTİĞİMİZ bu ücretler piyasa ücret seviyesinin oldukça üzerinde. Bu nedenle de iş güvenliği uzmanı olmak isteyenlerin sayısında son dönemde çok ciddi artış var. Mühendisler, mimarlar, biyologlar, fizikçiler ve kimyagerlerden iş sahibi olamayanlar gerekli kurslara katılarak bir an önce iş güvenliği uzmanı olmak istiyorlar. Ancak çok önemli bir gerçek var ki, bu ücret seviyesiyle bu işin bu şekilde sürdürülmesi söz konusu değil. Bu ücret seviyelerinin cazibesine kapılarak iş güvenliği uzmanlığına hücum etmek çok mantıklı değil. Ancak A sınıfı iş güvenliği uzmanlarının bir süre daha ayrıcalıklı konumlarını sürdürecekleri söylenebilir. 

TEHLİKE SEVİYESİNİ BAKANLIK BELİRLİYOR

- ÇALIŞMA hayatını denetleyen müfettişler, mühendislik ve mimarlık fakültesi mezunları, teknik öğretmenler, Fen Edebiyat Fakültelerinin fizik – kimya – biyoloji bölümleri mezunları ve üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programlarından mezun olanlar, iş sağlığı ve güvenliği eğitim programlarına katılarak sınava girmeye hak kazanıyorlar. Sınavda başarılı olmaları halinde C sınıfı iş güvenliği uzmanı belgesine sahip olabiliyorlar. 
- Çalışma Bakanlığının yayımladığı tebliğe göre her işyerinin NACE kodu uyarınca bir tehlike sınıfı bulunuyor. İşyerlerinin sigorta sicil numaralarının karşılığında bulunan NACE kodu uyarınca bu tebliğden tehlike sınıflarını kontrol etmeleri gerekiyor. Çok tehlikeli sınıftaki işyerleri A, tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri B sınıfı ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri C sınıfı bir iş güvenliği uzmanından hizmet almak zorundalar. 

2014 BAŞI ŞİRKETLER İÇİN KRİTİK

- KAMU kurumları ve 50’den az çalışanı bulunan az tehlikeli işyerleri 1 Temmuz 2016’dan, 50’den az çalışanı bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri 
1 Ocak 2014’ten itibaren iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve sağlık personeli istihdam etmek zorundalar. 
- C sınıfı uzmanlar 3 yıl çalıştıktan sonra sınava girerek B sınıfı, B sınıfı uzmanları da dört yıl iş güvenliği uzmanı olarak çalıştıktan sonra yapılacak sınavda başarılı olurlarsa A sınıfı uzman sertifikasını alabiliyor.

6 SORU 6 CEVAP

Fizik öğretmeni de uzman olabilir mi?
SORU:
Eğitim fakültesinin fizik öğretmenliği bölümü mezunuyum. İş güvenliği uzmanı olabilir miyim? Tülay Korkut 
CEVAP: Maalesef şu anki mevzuat çerçevesinde ancak Fen Edebiyat Fakültesi mezunlarından fizikçi, kimyager ve biyolog unvanına sahip kişiler iş güvenliği uzmanı olabiliyorlar. Dolayısıyla şu an için iş güvenliği uzmanı olamazsınız. 

Çalışma ekonomisi mezunları mağdur
SORU:
Fizik – Kimya – Biyoloji gibi bölümlerin mezunları iş güvenliği uzmanı olabiliyorken, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunlarının iş güvenliği uzmanı olamaması konusunda bir değişiklik olmayacak mı? Çalışma Ekonomisi mezunları olarak mağduriyet yaşıyoruz. Ömer Altaylıoğlu 
CEVAP: Şu anki mevzuat çerçevesinde Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü mezunlarının iş güvenliği uzmanı olabilme şansı yok. Bu konuda ben de değişikliğin olması gerektiğini düşünüyorum. 

Hangi tarihte emekli olurum?
SORU:
10.07.1969 doğum tarihim. 01.01.1992’de işe girdim. Prim gün sayısı 6655. Ben acaba ne zaman emekli olabilirim? Nuran Karatay 
CEVAP: 20 yıl sigortalılık / 48 yaş ve 5525 prim günü şartlarınız bulunmakta. Bugün itibarıyla sigortalılık ve prim gününü tamamlamış durumdasınız. 2017 yılında 48 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. 

Primleri tavandan yatırın, maaş artar
SORU:
8750 gün hizmet sürem var bundan sonraki çalışma primlerim emeklilik maaşımı artırır mı? Yasin Aktaymaz 
CEVAP: Eğer primlerinizi tavana yakın yatırırsanız artış olur, aksi takdirde bir artış olmaz. 

Maaş alıyorsanız teste gerek yok
SORU:
31 Aralık 2012’de işsiz kaldım. 6 ay işsizlik maaşı bağlandı. Şu an maaş almaktayım. Acaba benim kaymakamlığa gidip gelir testi yaptırmam gerekli mi? Cevat Karakuş 
CEVAP: Hayır gerekmiyor. Ancak işsizlik ödeneği almanız tamamlandıktan sonra gelir testine 
gireceksiniz. 

Test yaptırmayan sonra borç öder 
SORU:
Ben şu anda işsizlik ödeneği alıyorum. 17 Mart’ta bu ödenek bitiyor. Yaşım 33, evli değilim, anne-babamla yaşıyorum, babam emekli. 17 Mart’tan sonra gelir testi mi yapmam gerekiyor? Ayten Şenocak 
CEVAP: Evet yaptırmanız gerekiyor. Yaptırmazsanız adınıza borç çıkar. 

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler