• $12,4858
  • €14,0669
  • 715.483
  • 1776.41
22 Eylül 2013 Pazar

Maaşınız yatmıyorsa dava açın, ücretinizi asıl işverenden alın

1.1 milyon taşeron işçi için kritik uyarı

Taşeron işçilerin en büyük problemi yatmayan maaşları. Ücretten alt işveren kadar asıl işveren de sorumlu. Mahkeme sizi haklı bulursa paranızı asıl işverenden almanız mümkün.

TAŞERON olarak ifade edilen çalışma biçimi ülkemizde çok yaygın. Pek çok özel şirkette ve kamu kuruluşunda işlerin parçalar halinde taşeronlara verildiği görülüyor. Fakat alt işverenlikle ilgili kamu kurum ve kuruluşları için önemli bir ayrımcılık yapılmış durumda. 

KAMU VE ÖZEL ÇOK FARKLI

Özel şirkette alt işverene verilmemesi gereken bir işin verildiğinin tespiti halinde alt işverenin işçileri baştan itibaren asıl işverenin sayılıyor. Ancak kamuda kurulan alt işverenlik ilişkisinde böyle bir hak söz konusu değil. Yani kamu kurumlarında hatalı bir alt işveren ilişkisinin kurulduğu tespit edilirse alt işverenin işçileri kamu işçisi haline gelemiyorlar. Bu nedenle kamuda taşeronluğun çok yaygın olduğunu söylemek mümkün. 

EKİMDE MECLİS’E GELİYOR 

Kamudaki alt işverenlikle ilgili sorunların mahkemeye aksettirildiğini gördük. Açılan davalar işçiler lehine sonuçlandı ve özellikle kıdem tazminatı alacaklarında kamunun sorumlu olduğu kanaatine varıldı. Şimdi bu işçilere kamunun tazminat ödemesi yerine, kamu işçisi hakkına erişmeleri üzerinde çalışılıyor. Ekimle birlikte bir taşeron kanununun hazırlanması ve Meclis gündemine gelmesi bekleniyor. 

İŞVEREN SONRA RÜCÜ EDEBİLİR

Asıl işveren daha sonra alt işverene dava açarak ödediği miktarı alt işverenden tahsil edebilir. Bu 
noktadaki amaç, işçinin doğrudan alt işverenle muhatap olması yerine asıl işverenin alt işverenle muhatap olarak ücret alacağını tahsil etmesinin sağlanmasıdır. Yani tek bir işçinin bir şirketle muhatap olması yerine, asıl işverenin alt işverenle, yani bir şirketin başka şirketle muhatap olması sağlanmaktadır. 

İKİ TARAFI MAHKEMEYE VERİN

Taşeron işçilerin çok önemli bir problemi, sürekli işverenleri değiştiği için geçiş dönemlerinde ücretlerini alamıyor olmaları. Bu durumda parasını alamayan taşeron işçilerin  yapması gereken hem kendi şirketlerine, hem de asıl işverene dava açmak. Mahkemenin sonucunda taşeron işçinin haklı olduğu tespit edilirse işçi ücretine ait tutarı ve gecikme faizlerini asıl işverenden alabilir. 

YÜZDE 55’İ KAMUDA

2003’ten bu yana kamu işçisi sayısı yüzde 50 azaldı. Aynı dönemde kamu görevlisi sayısı ise yüzde 17 yükseldi. Toplamda 1.1 milyon taşeron işçisinin olduğu tahmin edilirken bunların 600 bini kamuda, 500 bini özel sektörde.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor