• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
17 Ağustos 2017 Perşembe

Lösemi hastalarının 24 ay malullük aylığı hakkı var

5 SORU / CEVAP

1. Soru: Lösemi teşhisi konulan ve şu an hastanede olan Bağ-Kur’lu bir hastayım. Malullük aylığı için yüzde 60 şartı olmadığını yazmışsınız. Fakat SGK yanlış bilgilendirilmiş olabileceğimi söyledi. Bana yol gösterebilirseniz duacınız olurum. (Bülent Işıldar)

Cevap: Öncelikle çok geçmiş olsun. Kanser hastaları 10 yıl sigortalılık ve 1.800 gün prim ödeme şartını sağlıyorlarsa teşhisten itibaren 1 yıl içerisinde maluliyet oranı aranmaksızın malullük aylığı alabilirler. Bunun için yüzde 60 maluliyet raporu almanıza gerek yoktur. Lösemi hastaları için tanı veya relaps tarihinden itibaren 24 ay süreyle maluliyet hakkı söz konusudur. Tedavi sonrasında alınacak raporuna göre maluliyetin devamına karar verilir. Başvurunuzu bir SGK merkezine veya İl Müdürlüğü'ne yapmanızı tavsiye ederim. Malullük aylığı için lösemi teşhisinizin olduğunu ve prim ödeme koşullarınızın varlığının kontrol edilmesi gerekiyor. Bir SGK merkezine başvurabilirsiniz.

2. Bir günün bile önemi büyük

Soru: 09.09.1999'da astsubay okuluna başladım ve sigorta başlangıcım bu tarih oldu. Sigorta başlangıcım 09.09.1999 olduğu için fiili hizmet zammını benden 1 gün önce başlayanlar 8 yıla kadar yaştan düşürebiliyorken, ben en fazla 3 yaş düşürebiliyorum, 1 günlük gecikme yüzünden 10-11 yıl fazladan çalışmam gerekiyor. Buradan bir emsal davası açabilir miyim? Askeri okuldan önce okuduğum 2 yıllık MYO var, bunu borçlanma ve hizmetten saydırma hakkım var, bu durumda başlangıcım geriye gider mi? (Mehmet Ali Sayar)

Cevap: Sosyal güvenlik sisteminde bir günün bile önemi çok büyüktür. Bu konuda dava açmanız herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Meslek yüksekokulundaki çalışmanız emeklilik açısından giriş olarak değerlendirilmeyeceği için sigorta girişinizin geri gitmesi de söz konusu olmaz. Devre arkadaşlarınızın bir gün önce sigortalı olması için dava açılması konusunda bir avukata danışmanız gerekir.

3. Tayin için sorun oluşturmuyor

Soru: Öğretmenim, eşim başka şehirde SSK’lı. Geçen sene 2 Ağustos’ta işe girdi. 360 gün tamamlanıyor ancak SSK primleri sonradan sisteme düşüyor. İl dışı tayinde sıkıntı çıkar mı? (M. Emin Akşahan)

Cevap: İşverenler temmuz ayında çalışan işçiler için SGK’ya bildirgeleri en geç 23 Ağustos tarihine kadar göndermek durumundadır. Dolayısıyla temmuzun primleri SGK’nın sisteminde 23 Ağustos'tan sonra görünür. SGK sisteminde bunu zaten kontrol edecektir. Tayin için bu durum sorun oluşturmaz, yeter ki primler ödenmiş olsun.

4. Borçlanmaya gerek yok

Soru: 1973 doğumluyum, sigortalılık 1 Eylül 1989 başlangıç, 5.375 prim günü tavandan ödendi. Şubat 2019'da emekli olabiliyorum. Çalışmaya devam edeceğim ama bir yandan Türkiye’den emeklilik maaşı bağlatmak istiyorum. Maalesef İsviçre’de emeklilik 70 yaşa çıkacak, biran önce Türkiye’den emekliliği garantilemek istiyorum. Ne zaman başvurup emeklilik talep etmeliyim, İsviçre’de hâlâ çalışıyor olacağım için dava açmalı mıyım?

Cevap: Emeklilik için 46 yaş ve 5.375 gün şartlarına tabisiniz. 2019 yılında aylık bağlatabilirsiniz. Türkiye'den borçlanma olmadan emekli olabileceğiniz için İsviçre'de çalışmaya devam edebilirsiniz. Dava açmanıza da gerek yok. Prim gününüz yettiği için borçlanma yapmanıza gerek yok emekli olmak için. Yalnızca yaşı bekliyorsunuz.

5. Bağ-Kur'lu çalışan eş 'part-time'i bozmaz

Soru: Önümüzdeki ay eşim doğum yapacak. Doğumdan sonra çocuğumuz 5.5 yaşına gelinceye kadar part-time çalışma talep edecek. Ancak ben Bağ-Kur’lu esnafım. Bağ-Kur’lu olduğum için bu hakkı talep edemeyeceğini duydum, doğru mu? (İbrahim Sert)

Cevap: Doğum sonrası ebeveynlerden birisi çocuk ilköğretim çağına gelinceye kadar part-time çalışma hakkını kullanabilir. Bunun için çiftlerin her ikisinin de çalışıyor olması gerekir. Bağ-Kur’lu olunduğunun işverene ispatlanması yeterlidir. Bağ-Kur’lu olmanız eşinizin bu hakkı kullanmasına engel değil.

<p>Bozkurt'ta selde hasar gören 10 katlı bina iş makinesiyle yıkıldı.</p>

Bozkurt'ta 10 katlı bina böyle yıkıldı

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi