• $9,5199
  • €11,0891
  • 546.589
  • 1455.42
31 Ekim 2013 Perşembe

KOBİ danışmanlığı gençlerin işsizliğine yeni açılım getirir

Türkiye’de istihdamın yüzde 97’sini KOBİ’ler oluşturuyor. KOBİ danışmanlığı mesleği, genç işsizliği azaltmada önemli bir rol üstlenebilir. 

GENÇ işsizliği, tüm dünya için önemli bir sosyal sorun. Bu sorunun yol açtığı hasar o kadar fazla ki, ülkeleri sosyal çalkantılara iten kıvılcımları bile yakabilecek durumda. ILO’nun hazırladığı “Küresel İstihdam Eğilimleri Gençler” raporuna göre küresel genç işsizlik oranı yüzde 12,6. Yani dünyadaki her 100 gençten 12’si işsiz. Örneğin İspanya’da 2012’nin son çeyreğinde genç işsizlik oranı yüzde 55,2 iken Yunanistan’da bu oranı yüzde 57,9’a fırlamış durumda. Yani bu iki ülkede her iki gençten birisi işsiz. Bu iki ülkenin yaşadığı ekonomik krizler gençlerini işsiz ve umutsuz bırakıyor. 

İŞSİZLİK KADINLARDA YÜKSEK 

Türkiye’de genç işsizlik oranı Temmuz 2013 itibarıyla yüzde 18. Ancak genç kadınlarımızın işsizlik oranı yüzde 21,7. Yani genç kadınlarımızın iş bulma ihtimali erkeklere göre daha düşük. İstatistiklere göre Türkiye’de gençler arasında part – time çalışma eğilimi artış gösteriyor. 2009 yılında 15 – 24 yaş arası gençlerden istihdam edilenlerin yüzde 11,7’si part – time çalışıyorken bu oran 2012 yılında yüzde 13’e yükselmiş durumda. 

EMEKLİLİK ARTIK DAHA ZOR 

Gençler artık eskisi gibi tek bir işte 20 – 25 yıl çalışarak emekli olmuyorlar. Çok sık ve çabuk iş değiştirebiliyorlar. Gençler daha çok part – time, işverenini görmeden, işyeri gibi bir yapılanma olmadan çalışıyorlar. Bu nitelikteki işler belki de gençleri daha çok cezp ediyor. Dolayısıyla bu tip bir çalışma imkanı sunan KOBİ koçluğu gibi meslekler gençler için çok önemli fırsat. KOBİ’ler ekonominin can damarı konumundalar. SGK verilerine göre sigortalı istihdam eden işyerlerinin yüzde 97’si KOBİ’LER. Yani SGK’ya kayıtlı olan 1 milyon 54 bin 550 işyeri KOBİ statüsünde. 

GENÇLERE KOBİ DANIŞMANLIĞI

Genellikle bünyelerinde çok az kişi istihdam eden KOBİ’ler iş planı için bir uzman veya danışmana ihtiyaç duyuyorlar. Bu ihtiyacı karşılamak için de KOBİ danışmanları var. Dolayısıyla KOBİ danışmanlığı dinamik ve hızlı bir çalışma sistemi gerektiriyor. 
Ayrıca bu meslekte sürekli güncel kalma ihtiyacı nedeniyle aktif bir bilgisayar ve internet kullanımı gerekiyor. Meslek bu açıdan da, gençler için çok önemli bir istihdam alanı olabilir.

KOBİ KOÇLUĞU, GENÇLER İÇİN YENİ İSTİHDAM OLUŞTURUR

KOBİ Danışmanlığının standartlarının oluşturulması ile bu mesleğe bir nitelik kazandırılması, mesleğe yönelik talebin artacağını ve KOBİ’lerin bu nitelikte danışman istihdam ederken bu kriterleri gözeteceğini gösteriyor. Dolayısıyla iş arayan gençler kendilerini bu konuda yetiştirerek ekonominin can damarı
konumundaki KOBİ’lerde istihdam fırsatı yakalayabilirler. KOBİ’lerin sayısının çok fazla olması istihdam imkanını genişletiyor. Ayrıca KOBİ danışmanlığı birden çok KOBİ’ye verilebileceği için gençler sadece bir istihdam imkanına değil belki kendi işlerinin patronu olabilme ihtimaline de kavuşacaklardır.

2 SORU 2 CEVAP

İşsizlik maaşı aylığın yüzde 80’ini geçemez

SORU: İşimde ücretim 5 bin liranın üzerindeydi. Sözleşmem belirli süreliydi ve bitince işsizlik maaşına başvurdum. Ancak 800 TL alabiliyorum. Burada bir yanlışlık yok mu? (Akif Sarı) 
CEVAP: İşsizlik sigortasından alınabilecek en yüksek işsizlik ödeneği asgari ücretin yüzde 80’i ve ikinci yarı itibarıyla en yüksek işsizlik ödeneği miktarı 817 TL. Uygulama bu şekilde.

Avukatlık stajı süresi borçlanılabilir 

SORU: Uzunca bir süredir avukatlık yapıyorum. Avukatlık stajında geçirdiğim süreleri borçlanmam mümkün mü? (Saime Kutlu) 
CEVAP: Avukatlık stajında bulunmuş kişiler avukatlıkta geçen süreleri borçlanma imkanına sahipler. Borçlanma işlemi için belirleyeceğiniz bir prime esas kazanç üzerinden prim ödemeniz gerekiyor. 

 

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu