• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
12 Eylül 2013 Perşembe

Kişi başı 5.500 TL destek sanayiciyi tavlamaya yetmedi

TÜRKİYE’DE mesleki eğitime ne yazık ki, hak ettiği önem verilmiyor. Hiçbir aile çocuğunun CNC tezgâh operatörü veya torna tezgah ustası olmasını istemiyor. Halbuki sanayide ara elemana ihtiyaç var ve ciddi bir istihdam imkânı ile yüksek ücretler söz konusu. İŞKUR araştırmalarında en çok ihtiyaç duyulan elemanlar CNC tezgah operatörleri, gaz altı kaynakçıları ve tornacılar olarak gözüküyor. 
KENDİ KAYNAĞINIZI YARATIN
Bu yönde 2012’de atılmış bir adım sanayinin ara eleman ihtiyacını karşılamak açısından çok önemliydi. Organize sanayi bölgelerinde kurulacak olan özel meslek liselerine devletin öğrenci başına para vermesi sağlandı. Bu yıl meslek liselerine öğrenci başına verilecek destek 5.500 lirayı buluyor. Bu destek kapsamında meslek liselerinin sayısının artması hedefleniyor. Ancak bu destek kapsamındaki meslek liselerinin sayısı yalnızca 5. Tekirdağ Çerkezköy’de, Manisa’da, Gaziantep’te, Ankara’da ve İstanbul İkitelli’de özel organize sanayi meslek lisesi bulunuyor. Manisa’da hem meslek, hem de teknik lise mevcut. Şu an Kütahya’da organize sanayi meslek lisesinin temelinin atıldığı biliniyor.

2 SORU 2 CEVAP

SİGORTALI OLAN MAAŞ ALAMAZ

SORU: İşsizlik maaşı alırken isteğe bağlı sigortaya başvurabilir miyim? Can Korkmaz 
CEVAP: İşsizlik ödeneği alırken herhangi bir sosyal güvenlik sistemine girerseniz aylığınız kesilir. Dolayısıyla isteğe bağlı sigorta yaptırmanız da mümkün olmaz.

İŞTEN AYRILIRSA TEST YAPTIRMALI
SORU: Abim 25 yıllık süresini ve prim gün sayısını doldurdu ama yaş bekliyor. Çalışmaya devam etse emekli maaşında düşmeye sebep olur mu? İşten ayrılsa sağlık güvencesi devam edecek mi? Fulya Sert 
CEVAP: 2.800 TL ve altında bildirilen kazançlarda aylık olumsuz etkilenir. İşinden ayrılırsa genel sağlık sigortasından yararlanmak için test yaptırması gerekecek.   

 

 

<p>Otto Yayınlarından çıkan 'Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed'  kitabı 508 sayfadan oluşuyor. Hz. Pey

Yalçın Akdoğan'ın yeni kitabı: “Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed”

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor