• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
1 Temmuz 2020 Çarşamba

Kısa çalışma, işsizlik maaşından düşmeyecek

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

Başvuruların sona erdiği kısa çalışma ödeneğinden faydalanma süresi 1 ay daha uzatıldı. Ayrıca işçiler için çok önemli bir düzenleme daha yapıldı: Kısa çalışma, hak edilen işsizlik maaşı süresinden kesilmeyecek.

Koronavirüs nedeniyle kısa çalışma uygulaması 1 ay uzatıldı. Önceki akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve dün de Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, uzatmadan yararlanmak için yeni bir başvuru yapılmasına da gerek yok. Ayrıca yeni bir uygunluk tespiti de yapılmayacak. Kısa çalışmanın uzatılmasıyla birlikte işçiler için çok önemli bir düzenleme daha hayata geçirildi. Normalde kısa çalışma ödeneği alınan süre, işçinin işsizlik ödeneği alabileceği süreden düşülürdü.

10 AY ALINABİLECEK

Örneğin işçinin kısa çalışma başlangıç tarihinden önceki son 3 yılın tamamında kesintisiz çalışmış bir işçinin toplam 10 ay işsizlik ödeneği alma hakkı bulunuyordu. Bu çerçevede kısa çalışma ödeneği alınan süre bu 10 aylık süreden düşülecekti. Bu kapsamda işçinin kısa çalışmadan uzatılan bir ayla birlikte 4 ay yararlanması söz konusu olduğunda geriye 6 aylık bir işsizlik ödeneği alma hakkı kalacaktı. Ancak kararla koronavirüs nedeniyle kısa çalışma süreleri işçilerin hak ettikleri işsizlik maaşı süresinden düşülmeyecek.

BUGÜN BAŞLATILIYOR

Kısa çalışmanın uzatılmasından işverenler iki şekilde yararlanabilecek. Dün ve öncesinde başvuru yapmış ve kısa çalışma süresi biten işyerlerinde 1 aylık ek süre bugün itibarıyla başlayacak ve 1 Ağustos tarihinde sona erecek. İşçiler bu çerçevede 30 gün daha kısa çalışma ödeneği alabilecek. Kısa çalışma süresi henüz dolmamış işyerlerinde ise 1 aylık uzatma süresi kısa çalışmanın bitiş tarihinden itibaren başlayacak. Ayrıca işten çıkarma yasağı da 1 ay daha uzatıldı.

UZATMADA BAŞVURU GEREKMİYOR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da, 1 ay uzatmadan yararlanabilmek için işverenlerden yeni bir başvuru alınmayacağını ve uzatılan süre için yeni bir uygunluk tespiti yapılmayacağını aktardı. 3.5 milyonu aşkın işçiye 13.5 milyar TL üzerinde kısa çalışma ödemesi yapıldığını belirten Selçuk, “1 aylık uzatma için işverenlerden yeni bir talep alınmayacak” ifadelerini kullandı.

KARAR İŞÇİLERİN LEHİNE: 431 LİRA FAZLA ÖDENEK

İşçiler kısa çalışmadan yararlanmayıp işten çıkarılmış olsalardı alabilecekleri işsizlik maaşından daha yüksek tutarda ödenek aldıkları için hem miktar, hem de süre açısından fayda sağladılar. Normalde asgari ücretli bir işçi, mayısta işten çıkarılsaydı 1.168 TL işsizlik parasını 4 ay alabilecekti. Bu işçinin mayıs tibarıyla 4 ay boyunca kısa çalışma ödeneği almış olması halinde ise eline geçen rakam aylık 1.599 TL oldu. Dolayısıyla işçi her ay 431 TL fazla ödenek alabildiği gibi 1.168 TL üzerinden alabileceği 10 aylık işsizlik maaşı hakkı da korunmuş oldu. 

<p>Kırıkkale'de S.Ö., sokak ortasında tartıştığı arkadaşları M.Ö. ile A.E.'yı tabancayla vurarak yar

Sokak ortasında dehşet saçtı

Kuzey Makedonya'nın zarafet sembolü... Osmanlı mirası Alaca Cami

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak