• $9,4324
  • €10,9673
  • 547.114
  • 1510.23
13 Kasım 2014 Perşembe

Kiralık işçi düzenlemesi 2015'te Meclis'e geliyor

2015 yılında 'özel istihdam büroları vasıtasıyla geçici iş ilişkisi kurulabilmesine olanak tanıyan mevzuatın hayata geçirilmesi' planlanıyor. Yani bürolar, kayıtlı işçileri belirli bir zaman için işverenlere kiralayacak.

2015 yılı programının detaylarına bakıldığında çalışma hayatıyla ilgili çok önemli bir konu da özel istihdam büroları vasıtasıyla geçici iş ilişkisi kurulması. Özel istihdam bürosu, yurtiçi ve yurtdışında iş ve işçi bulmaya aracılık eden, istihdam sağlamak ve insan kaynaklarına yönelik hizmet sunmak amacıyla kurulmuş şirketlerdir.

İŞÇİDEN BİR ÜCRET ALAMAZ

Özel istihdam büroları bu ilişki karşılığında işverenden belirli bir ücret alabilir. Ancak iş arayan kişilerden iş sağlamaları karşılığında herhangi bir ücret alma hakları yoktur. Özel istihdam büroları ülkemizde 2004 yılından bu yana hizmet veriyor. Fakat bugünkü mevzuat uyarınca özel istihdam bürolarının geçici iş ilişkisi kurmaları yasak. Yani kendilerine kayıtlı işçileri geçici olarak bir işverene kiralamak gibi bir faaliyette bulunamıyorlar.

AVRUPA 20 YILDIR UYGULUYOR

Programda yer alan ifadeye göre, 'özel istihdam büroları vasıtasıyla geçici iş ilişkisi kurulabilmesine olanak tanıyan bir mevzuatın hayata geçirilmesi' planlanıyor. Yani bahsettiğimiz yasağın kaldırılması ve bunun sonucunda özel istihdam büroları vasıtasıyla işverenlerin geçici iş ilişkisi kurarak personel açığını kapatmasının önü açılacak. Bu şekilde özel istihdam bürolarının faaliyet yasağı kaldırılacak ve mevcut özel istihdam büroları geçici iş ilişkisi kuran şirketler haline gelecekler. Avrupa’da 1990’lı yıllardan itibaren geçici iş ilişkisi kuran geçici istihdam büroları işgücü piyasasına hizmet veriyor. Bu şekilde özellikle sürekli bir iş bulmakta zorlanan kişilerin istihdam edilebilmesi sağlanıyor.

OLUMLU SONUÇ DOĞURABİLİR

Özellikle işgücü piyasasının dezavantajlı kesimleri olarak ifade edilen engelliler, kadınlar ve gençler için geçici iş ilişkisi olumlu sonuçlar doğurabiliyor. Hollanda’da engelli işçilerin yüzde 28’inin geçici iş ilişkisi vasıtasıyla kalıcı iş bulması, geçici iş ilişkisinin olumlu etkilerinden belki de en önemlisi. Diğer yandan kadınların işgücü piyasasından kısa süreli ayrılması gereken durumlarda da geçici iş ilişkisi olumlu sonuçlar doğurabiliyor.

Cumhurbaşkanı veto etmişti

GEÇİCİ iş ilişkisi kurulması konusunda daha önce hazırlanan bir taslak Meclis’ten geçmiş fakat Cumhurbaşkanı'ndan dönmüştü. Cumhurbaşkanı’nın veto gerekçelerinden en önemlileri geçici iş ilişkisi kurulmasının ve bu şekilde çalışacak işçilerin güvencesinin sağlanmamasıydı. Yeni düzenlemede bu noktaya dikkat edilmesi gerekiyor.

Her sektörde geçerli değil

DİĞER yandan geçici iş ilişkisinin bütün sektörlerde ve tüm işçiler için değil, belirli mesleklerde kullanılması sağlanmalıdır. Örneğin erkek çalışanlar için askerlik durumunda, kadın çalışanların doğum nedeniyle işinden ayrı kaldığı sürelerde ve genel olarak geçici iş göremezlik halleri ve ücretsiz izin durumunda kurulabilir.

3 SORU 3 CEVAP

Emeklilik 2016'da
Soru: İşe girişim 1988 yılı. 1965 doğumluyum. 20 gün askerlik borçlanması yaptım. Prim gün sayım 9000. Ne zaman emekli olabilirim? (Avni Maden)
Cevap: Gerekli prim ödeme gün sayınızı tamamlamışsınız. 26.11.2016'da 50 yaşınızda emekli olabilirsiniz.

Uzman olabilir
Soru: Moleküler biyoloji ve genetik mezunuyum. Biyolog unvanı verildiği için sertifika programından yararlanabiliyor muyuz? (Bahar Demir)
Cevap: Bu unvana sahip olduğunuz için eğitim sürecini tamamlayıp sınavda başarılı olmanız halinde siz de iş güvenliği uzmanı olabilirsiniz.

Sadece bir aylığı
Soru: Babam 2004'te vefat etti. Annem babamdan dul maaşı alıyor. Babam SSK’lıydı. Dedem 1968'de öldü, dedem de SSK’lıydı. Annem dedemden yetim maaşı alabilir mi? (Önder Mıh)
Cevap: Hem babası, hem kocası SSK’lı olduğundan yalnızca yüksek aylığı alabilecektir.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Geçen hafta ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın çevrim içi olar

Facebook ismini değiştiriyor mu? | TeknoZone #6

Tam 4 bin 250 yıllık! Anadolu'dan kaçırıldı, Londra'dan Türkiye'ye iade edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan'a geldi

WhatsApp 1 Kasım'dan itibaren bu telefonlarda desteklenmeyecek