• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
3 Kasım 2013 Pazar

Kıdem tazminatı tartışması eski yeni taslak için görüşler alınıyor

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül

Kıdem tartışmaları hâlâ 2012’deki taslak üzerinden yapılıyor. Bakanlık, 10 Kasım’a kadar taraflardan görüş beklerken, Başbakan Erdoğan da ‘ortak bir payda’ istiyor.

KIDEM tazminatı konusu uzun süredir Türkiye’nin gündeminde. İşçi sendikaları kıdem tazminatında geri adım atmıyor. Bu durum ise, atılacak her adımın çalışma barışını kalıcı olarak zedeleyebileceği endişesine yol açıyor.  
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da kıdem tazminatında anlaşma olmadan herhangi bir adımın atılmayacağını net olarak vurgulamıştı. Çalışma Bakanlığı ise, 10 Kasım’a kadar sosyal taraflardan kıdem konusundaki görüşlerini sunmalarını istedi. 
Kıdem tazminatı konusunda 2012 yazında hazırlanmış bir taslak vardı. Bu taslaktaki bazı düzenlemeler gazetelere haber oldu. Ancak tarafların mutabakata varamaması nedeniyle taslak çalışmalarına devam edilemedi. Dolayısıyla şu an için kıdem tazminatı konusunda elbette bazı görüşler var, ancak tartışılacak herhangi bir taslak söz konusu değil. Kıdem tazminatının, kıdem fonuna dönüştürülmesi yeniliğinin ilk önce taşeron işçilerde gerçekleşebileceği konusundan daha önce bahsetmiştik. 

TEK ANLAŞMA TAŞERONDA

Taşeron işçilerinin çoğu kez işverenlerinin sürekli değişmesi ve 11 aylık sözleşmelere sahip olması dolayısıyla kıdem tazminatı hakkından mahrum kaldıkları görülüyor. Dolayısıyla taşeron işçilerinin kıdem tazminatı hakkını elde edebilmesi için bazı düzenlemeler yapılması gerektiği noktasında fikir birliği var. 

Öte yandan mevcut haliyle kıdem tazminatı hakkından geniş kesimlerin yararlanabildiğini söylemek çok güç. Sosyal diyalog mekanizmaları en geniş şekilde kullanılarak çözülmelidir. 

6 SORU 6 CEVAP

İstifada aceleci davranmayın 

SORU: Kıdem tazminatının fona aktarılması durumunda evlendikten sonra işten ayrılan kadınların bunu alamayacağı doğru mu?  (Banu Kan) 
CEVAP: Şu an için net bir taslak olmadığından, kesin bir şey söyleyemeyiz.

İş değiştirme şartları var  

SORU: Kıdem tazminatı fona dönüşürse çalışanların sürekli iş değiştirmesi durumu yaşanmaz mı? (Kamil Koloğlu) 
Cevap: İstifada belirli şartlar oluşmuşsa kıdem alınabilecek. 

BES, Bağ-Kur’a aktarılamaz

SORU: Eşimin sigortası yok. 2007’nin 12. ayından itibaren BES primi ödüyoruz. Bunu Bağ-Kur’a aktarmak mümkün mü? (Yunus Kantar) 
CEVAP: BES bambaşka bir uygulama, o primler Bağ–Kur’a aktarılamaz.

Borçlanma yapamazsınız

SORU: Annem 1995’te çalışmaya başladı ve sigortalı oldu. 3 çocuğu var. Çocuk borçlanmasından faydalanabilir mi? (Ekrem Su) 
CEVAP: Annenizin bu durumda doğum borçlanmasından faydalanmasına imkân yok. 

Yurtdışı kanıtlanmalı

SORU: 36 ay Macaristan’da çalıştım. Sigorta primlerim o ülkede ödendi. Bunu SGK’da nasıl saydırabilirim? (Halit Işık) 
CEVAP: Yurt dışında çalıştığınız süreleri Türkiye’de yurt dışı borçlanması yaparak kazanabilirsiniz. Ancak primlerin ödendiğini kanıtlamak zorundasınız.

İşverenin atması gerek

SORU: Şirketten tazminatsız olarak işime son vermesini istedim ama kabul edilmedi. İşsizlik maaşından nasıl faydalanabilirim? (Sezgin Sözübir) 
Cevap: İşverenin sizi işten çıkarması şart.

<p>Dermatolog Prof. Dr. Mustafa Özdemir cilt sağlığımızla ilgili aşağıda merak edilen tüm soruları S

Güneş lekeleri nasıl geçer?

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, geleneksel sporlar tesisinin açılışını yaptı

Galatasaray Kulübünde yeni kurulan kadın futbol takımı tanıtıldı

Bingöl'de 284 kilo 200 gram esrar ele geçirildi