• $9,507
  • €11,0554
  • 548.664
  • 1519.25
5 Ağustos 2014 Salı

Kendi işini kuran engelliye 36 bin TL hibe desteği

İŞKUR’dan tarihi adım… Mesleki eğitim de alacak engellilere 36 bin liraya kadar hibe verilecek. Paranın kaynağı, engelli çalıştırmadığı için ceza kesilen işletmeler.

ENGELLİLERİN toplumsal hayatta görünür hale gelmeleri, sabah hazırlanıp sokağa çıkmaları, otobüse binip işe gitmeleri ve kendilerini güçlü hissetmeleri onları farklı bir konuma taşıyor. Böyle olunca da, istihdam edilen engellinin hayata bakış açısı değişiyor, kendini topluma daha fazla ait hissediyor. Yani, engellilerin istihdamı yalnızca çalışma veya para kazanma anlamına gelmiyor.

KONTENJAN SORUNU ÇÖZMÜYOR

Mevzuata göre 50 ve daha fazla işçi çalıştıran özel sektör işyerleri, çalıştırdıkları işçi sayısının yüzde 3’ü kadar engelli istihdam etme zorunda. Fakat bu kontenjan, teşviklere rağmen doldurulamıyor. İşverenlerin, istihdam ettiği engellilerin sigorta primi.

YÜZDE 24’Ü HALA BOŞ BEKLİYOR

Mayıs 2014 itibarıyla engelli istihdam etmek zorunda olan 18 bin 613 özel sektör işyeri bulunuyor. Bu işyerlerinin istihdam etmek zorunda olduğu engelli sayısı 109 bin 132. Ama yalnızca 82 bin 619 engellinin istihdam edilebildiğini görüyoruz.

İŞYERLERİ ÇALIŞMAYA UYGUN DEĞİL

İşverenler istihdam zorunluluğu kapsamında engellileri istihdam edemiyor çünkü pek çok işyerinin fiziki koşulları engellileri çalıştırmak için uygun değil. İstihdam zorunluluğu kapsamında çalıştırdığı engelliler için sigorta primi de ödemeyen işveren, engellilere “sen işe gelme ben maaşını bankaya yatırırım” diyerek engellinin çalışmasını engellemiş oluyor.

NEDEN PATRON OLMASINLAR...

İŞKUR’dan önemli bir katkı geldi. Kendi işini kurmak isteyen engellilere 36 bin lira hibe desteği sağlanıyor. Engellilerin çalışma hayatında yalnızca çalışan konumunda değerlendirilmediğinin engellilere hissettirilmesi bile bu açıdan çok önemli.

Finansör cezalı işletmeler

İŞKUR’UN kendi işini kurmak isteyen engellilere vereceği hibenin finansörü işyerinde engelli ve eski hükümlü çalıştırmak zorunda olduğu halde çalıştırmayan işverenler. Bu işverenlere uygulanan cezalar bir fonda birikiyor ve gerektiği ölçüde engelli vatandaşlara hibe ediliyor.

Girişimcilik eğitimi alana destek

İŞKUR kendisine iş fikri ve projesi ile gelen engelliye önce girişimcilik eğitimi verecek. Kuracağı meslekte mesleki eğitim de alan engellilere toplamda 36 bin liraya kadar hibe verilecek. Engellilere 3 konuda destek var.
-KURULUŞ GİDERİ DESTEĞİ: İşyeri kuruluşu için yapılan; Resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar gibi masraflar için en fazla 2 bin lira.
- İŞLETME DESTEĞİ: 12 ay boyunca işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma) yüzde 60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 4 bin lira.
- KURULUŞ DESTEĞİ: İşletmenin kuruluşundan itibaren 12 ay boyunca fatura karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, ofis malzemesi gibi maliyetler için en fazla 30 bin lira.

Son tarihi 12 Eylül

Hibe programı kapsamında proje başvurusu yapmak isteyen kişiler için son başvuru tarihi 12 Eylül. Komisyon kararını Kasım ayı içerisinde verecek ve desteklenen projeler kapsamında engellilerin kendi işlerinin başına geçmesi mümkün olacak.

3 SORU 3 CEVAP

GSS’de prim borcuna af yok

SORU: Akrabam 2014 Haziranda vefat etti. 2012'den 37 lira genel sağlık sigortası prim borcu kalmış. Af ile silinir mi? (Melih Algur)
CEVAP: Meclis Genel Kurulu’ndaki yeniden yapılandırma borçların silinmesini değil yeniden yapılandırılmasını öngörüyor. Genel sağlık sigortası prim borcunun 2012’den bu yana işleyen gecikme zammı ve faizleri silinecek. Tek seferde ödeyebilirsiniz. İsterseniz taksitlendirme de yapabilirsiniz.

Sigorta süresine eklenir

SORU: 1995-2004 tarihleri arasında hiç sigorta girişi olmaksızın Ltd. şti. ortaklığı yaptım. Torba kanun çerçevesinde şirket ortağı olduğum dönemi sigortalı olarak saydırabilir miyim?
(Ahmet Bedel)
CEVAP: Bir prim borcunuz varsa torba yasayla yeniden yapılandırabilirsiniz. Geçmiş prim borçlarınızı da öderseniz sigortalılık sürenize eklemeniz mümkün.

Komisyon kararıyla belirlenir

SORU: Babam 1996’da terör olayı nedeniyle ağır yaralandı. 2002'de kaybettim, ama normal ölüm olarak kayıtlara geçildi. Sivil şehit yasasından yararlanabilir miyiz? (Ümit Duman)
CEVAP: Ölüm raporuyla valiliğe başvurun. Komisyonun kararına göre aylık bağlanabilir.

<p>Afrika'nın güneybatısı. Yük gemisi Togo'dan  Kamerun'a gidiyordu. Gine Körfezi'nde geçiyordu. Kor

Korsanlar yük gemisine saldırdı

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu