• $8,2802
  • €9,9952
  • 482.726
  • 1427.73
26 Aralık 2013 Perşembe

Kasabın, berberin uzman maaşının yarısı devletten

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

İŞ Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yürürlüğe girdiği andan itibaren işverenlerin en büyük endişesi ortaya çıkan yeni maliyetler oldu. Bunun yanında iş güvenliği uzmanı sayısının yetersizliği dolayısıyla iş güvenliği uzmanlarının talep ettiği ücretler de yüksek olunca işverenlerin maliyetleri daha da yükseldi. Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi yönünde de önemli bir adım atıldı.

10’DAN AZ KİŞİ ÇALIŞACAK

İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesine yönelik yönetmelik salı günkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; Türkiye genelinde ondan az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinin işverenlerine artık maddi destek verilecek. İşyerinin çalışan sayısı hesaplanırken aynı işveren adına kayıtlı Türkiye genelindeki tüm işyerlerinin çalışan sayısı birlikte değerlendirilecek.

ALT ÇALIŞAN EKLENECEK

Ayrıca işyerinde asıl işverenden iş alan alt işverenin çalışan sayısı da asıl işverenin çalışan sayısına eklenecek. Örneğin 9 kişinin muhasebe işi yürüttüğü bir işyerinde dışarıdan güvenlik hizmeti alınıyor ve 2 kişi alt işveren bünyesinde çalışıyor ise bu işyeri destekten yararlanamayacak. Çalışan sayısında bir tek aday çırak ve çıraklar dikkate alınmayacak.

DESTEĞİN KAPSAMI DAR

Alt işverenin çalışanları da dikkate alınacağı için bu destekten ancak tehlikeli sınıfta yer alan ve çok az çalışanı bulunan berberler, hamam ve saunalar ile çok tehlikeli sınıfta yer alıp üretimlerini çok az kişiyle sürdüren boya imalatçıları, ayna imalatçıları yararlanabilecektir. Dolayısıyla desteğin kapsamının yalnızca küçük esnaf olarak belirlendiğini söyleyebiliriz.

KİM YARARLANIYOR KİM KAPSAM DIŞI?

BU yönetmelikten en çok kuru temizlemeciler faydalanacaktır. Kasaplarda tehlikeli sınıfta yer aldığı için bu destekten yararlanabilecek. Ancak apartmanlar ile birlikte az tehlikeli sınıfta yer alan manav, terzi, bakkal, market ve taksilerin bu destekten yararlanması söz konusu değil.

DEVLET NE KADAR DESTEK VERECEK?

2013’ün ikinci altı ayı itibarıyla, her çalışan için çok tehlikeli işyerlerine aylık 16,3 TL, tehlikeli işyerlerine ise aylık 14,3 TL destek verilecek. Söz konusu hizmetlerin şirketlere maliyeti ise çalışan başına aylık 30-35 lira arasında.

SGK’SIZ ÇALIŞTIRANA ÜÇ YIL TEŞVİK YOK

İŞ sağlığı ve güvenliği hizmetlerine yapılacak destekten kayıtdışı işçi çalıştırdığı tespit edilen işverenler 3 yıl boyunca yararlanamayacak. Ayrıca kayıtdışı işçi çalıştırdığı tespit edilen işyeri dışında aynı işverene bağlı diğer tüm işyerlerinin de destekten yararlanması mümkün değil.

3 SORU 3 CEVAP

Hastaneden rapor şart

SORU: 1974 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 1991. Ödenmiş günüm 5050. İki kere kalp krizi geçirdim, başvurursam emeklilik tarihim geri çekilir mi? Hakan Güney
CEVAP: 475 gün daha çalışmanız halinde 2026’da emeklisiniz. Malulen emeklilik için hastaneden malul raporu almanız gerekiyor.

İkinci yarıda maaşlar azalır

SORU: Maaşlarda yılın ikinci yarısı bir azalma oluyor. Neden? Cansu Kar
CEVAP: Maaşta vergiler ücretin miktarına göre değişiyor. Kazanca göre çalışanın ücreti hangi vergi dilimine giriliyorsa o vergi dilimi üzerinden gelir vergisi hesap edilir.

Part-time da test yaptırmalı

SORU: Part time çalışanlar sağlık sigortası için gelir testi yaptırmalı mı? Veli Konlu
CEVAP: Part – time çalışanlar çalışmadıkları dönem için gidip gelir testi yaptıracaklar. Ancak gelir testi yaptırmayan çalışanlar adına geriye dönük bir borç çıkabilir.

<p>Kastamonu'nun Cide ilçesine düşen yıldırım sonucu 6 ev çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale geld

Kastamonu'da yıldırım düşmesi sonucu 6 ev alev alev yandı

Yusufeli Barajı gövde inşaatında sona gelindi

Kahramanmaraş'ta heyelan sonrası oluşan Turkuaz Göl, turizme kazandırılacak

Mudanya Yat Limanı deniz salyasıyla kaplandı