• $17,9392
  • €18,2857
  • 1016.84
  • 2980
2 Temmuz 2017 Pazar

Kanser hastaları malullük aylığı alabilir

Kansere yakalanan çalışan için maluliyet söz konusu olabiliyor. Bu sayede tedavi masrafları karşılanabiliyor. Ancak kanser hastalarının malullük aylığı alabilmesi için 10 yıl sigortalılık ve 1.800 gün prim şartı gerekiyor.

Kanser hastalığı bütün dünyada artarak devam eden bir sağlık problemi. Dünyada ölüm nedenlerinin en üst sırasında kanser yer alıyor. Her yıl artan sayıda kişi kanser hastalığına yakalanıyor. Ülkemizde de maalesef kanser hastalarının sayısı her geçen gün artıyor. Kanser tanısı konulan kişileri uzun ve meşakkatli bir tedavi süreci bekliyor. Çalışanların kanser hastalığına yakalanması halinde maluliyet durumu söz konusu olabiliyor. Bu sayede tedavi alınırken masrafların karşılanması sağlanmaya çalışılıyor. Ancak kanser hastalarının malullük aylığı alabilmesi için de 10 yıl sigortalılık ve 1.800 gün prim şartı söz konusu. 5 yıl primi olmayan bir kişinin malul sayılması ve malullük aylığı alması mümkün değildir.

18 AY MALULLÜK HAKKI

Sigortalıların malul sayılması ve malullük aylığı alması için gerekli bazı koşullar var. Bu koşulları yerine getiren sigortalılara malullük aylığı bağlanabiliyor. Bu koşulların en önemlisi sağlık raporu ile çalışma gücünde kaybın en az yüzde 60 oranında olduğunun tespit edilmesi. Kanser hastaları bu koşula tabi olmaksızın 18 ay süreyle malul sayılıyorlar. Kanser hastaları 18 aylık geçici maluliyet süresinin sonunda yeniden kontrol muayenesine girerek hastalıkları neticesinde çalışma güçlerini yüzde 60 kaybetmişlerse sürekli bir şekilde malullük aylığı alabilirler.

Bakıma muhtaç kişide 10 yıl şartı yok

Sevk edilen hastanenin düzenlediği rapora göre kişinin malullük aylığı alıp alamayacağı tespit edilir. Raporda eğer sigortalının malul olmakla birlikte “başka birinin sürekli bakımına muhtaç” olduğu ibaresi de yer alırsa malullük aylığının bağlanması için 1.800 gün primin olması yeterlidir. Ancak raporda bu yönde bir tespit bulunmuyorsa bu durumda kişinin 10 yıllık sigortalılığının da bulunması gerekir. Başkasının sürekli bakımına muhtaç olmayan bir sigortalının 1.800 gün primi var fakat 10 yıllık sigortalılık süresi yok ise bu kişiye malullük aylığı bağlanması mümkün değildir.

Teşhisten sonra 1 yıl içerisinde başvurun

Kanser hastaları yönetmelik uyarınca kanser türüne göre değişmekle birlikte 18 ay malul sayılmaktadırlar. Kan kanserinde bu süre 24 aya kadar uzamaktadır. Kanser hastaları maluliyet tespitine gerek olmaksızın kanser teşhisi sonrası malullük aylığı alabilirler. Ancak bunun için teşhis tarihinden itibaren 1 yıl içinde başvuru yapmaları şarttır.

1.800 gün için borçlanma

1.800 gün primi olmayan bir sigortalı malullük ile ilgili rapor vermeye yetkili hastanelere sevk edilmez. Sigortalının 1.800 gün primi bulunuyorsa veya borçlanma ile 1.800 gün primin tamamlanması mümkünse sigortalı rapor düzenlenmesi için yetkili hastanelere sevk edilir.

'Bana bir şey olmaz' demeyin

Çalışanlar sigorta kollarından sağlanan yardımları alabilmek için prim ödeme ve sigortalılık süresi gibi bazı şartlara tabidirler. Bu nedenle “bana bir şey olmaz” diye düşünerek sigortasız çalışmanın hak mağduriyeti yaratacağını unutmayın, primlerinizin yattığını kontrol edin.

<p>Barış Akarsu Merhaba filmi Gişeci'nin bu haftaki konuğu.  Mert Dikmen ve Can Anar'ın senaristi ol

Barış Akarsu Merhaba filmi hakkında tüm bilinmesi gerekenler

Bayiden 3 milyon TL'ye sıfır lüks cip aldı hayatının şokunu yaşadı

Bakan Soylu paylaştı! Daha önce hiç böyle görmediniz

Parmaklarınız sizi ele veriyor! İşte kişiliğinizi ortaya çıkarılabilecek gizli gerçekler