• $17,947
  • €18,3793
  • 1036.06
  • 2792.4
2 Mayıs 2020 Cumartesi

Kamuya maskeleri DMO verecek, sıra özel sektörde

Çalışanlara maske dağıtımını işyerleri yapacak. Kamu kurumları maskeleri Devlet Malzeme Ofisi’nden (DMO) alabilecek. Özel sektör için de işçi-işveren konfederasyonları ve odalar vasıtasıyla maskeler işverenlere ulaştırılabilir.    

İstanbul Eczacı Odası ve Tüm Eczacı İşverenler Sendikası çalışanlara maske dağıtımının işyerlerinde yapılacağını açıklamıştı. Bu açıklama sonrası işverenlerin akıllarına maskeleri nasıl temin edeceği ve dağıtacağı soruları geldi. Kamu kurum ve kuruluşları çalışanlarına dağıtacakları maskeleri Devlet Malzeme Ofisi’nden (DMO) temin edebilecek. https://www.dmo.gov.tr/MusteriIslemleri/Covid/MaskeTalep adresinden girilecek talepler sonrasında kamu kurumlarına maske gönderilecek. DMO, kamu kurum ve kuruluşlarına tulum, eldiven gibi başka koruyucu ekipmanları da temin ediyor.

SENDİKA VE ODALAR

Özel sektör işverenlerine ise işçilerine dağıtacakları maskeler sendika-konfederasyon, organize sanayi bölgesi yönetimleri ve odalar vasıtasıyla teslim edilebilir. Özellikle TİSK-TOBB gibi kuruluşlar elektronik altyapıya sahipler. Bu sayede işverenlerin maske talepleri net bir şekilde belirlenebilir. Ayrıca geniş dağıtım ağına sahip lojistik firmaları da toplanan taleplerin işyerlerine dağıtımı konusunda aktif rol üstlenebilir. Bu sayede işyerlerine maskenin dağıtımı hem hızlı, hem güvenli bir şekilde yapılabilecektir.

TIBBi ATIK KUTUSU ŞART

Maske, eldiven gibi ekipmanlar kullanıldıktan sonra tıbbi atık haline geliyor. Bu nedenle işçilere işyerinde kullanılan maske ve eldivenlerin ne şekilde bertaraf edileceği yönünde de bilgi verilmeli. İşçilerin kullanılmış maske ve eldivenleri atabileceği atık kutuları uygun yerlere konulmalı. Ayrıca işverenler bu atıkların yönetimi konusunda da gerekli sertifikasyona sahip şirketlerden hizmet almalı. Bu kutularda biriken maske ve eldivenlerin yönetmelikteki kurallara uygun şekilde bertaraf edilmesi için hizmet almalılar. 

Kullanmayan işinden olabilir 

Salgın süresince maske, siperlik, eldiven ve tulum gibi ekipmanlar kişisel koruyucu donanım niteliğinde. İşverenler işçilere maske ve siperliğin nasıl kullanılması gerektiği konusunda bilgilendirme yapmak durumunda. İşçinin maskeyi talimatlara uygun şekilde kullanması çok önemli. Aksi takdirde uyarılara rağmen maske, eldiven kullanmayan işçi işinden olabilir. 

Günde 7.5 saat çalışan işçiye 4-5 maske gerekli 

İşverenler temin edecekleri maskeleri çalıştırdıkları işçilere dağıtacak. Örneğin işyerinde günde 7.5 saat çalışan bir işçiye maskenin niteliğine göre değişmekle birlikte günlük kullanım için 4-5 maske dağıtımı yapılabilir. İşverenlerin işçilerine yeteri kadar maske sağlaması çok önemli. Diğer yandan bazı maskelerin tekrar kullanılması mümkün. İşverenler bu şekilde tekrar kullanılabilen maskelerin mola-yemek sürelerinde muhafazası için gerekli şartları sağlamalı.

<p>Akşam Gazetesi Spor Yazarı Aydın Türkmen <span style='font-size: 1.6rem;'>ve Akşam Gazetesi Spor

G.Saray'ın Antalyaspor performansı nasıl?

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor