• $8,1058
  • €9,7043
  • 455.074
  • 1378.37
26 Şubat 2015 Perşembe

Kamuda sözleşmeli çalışma dönemi için tazminatınızı isteyin

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

SORU: Daha önce 5 yıl bir kamu kurumunda sözleşmeli personel olarak çalıştım. Daha sonra aynı kamu kurumuna sınavla atandım. Geçtiğimiz ay emekli oldum. SGK kamu kurumunda kadrolu olarak çalıştığım süreye ilişkin emekli ikramiyesi bağladı, sözleşmeli olarak çalıştığım dönem için ikramiye bağlamadı. Bu süreler için emekli ikramiyesi alamaz mıyım? (Adem Yanık)

CEVAP: Kamu kurumunda sözleşmeli personel olarak çalıştığınız 5 yılın sonunda sözleşme sona erdirilirken kıdem tazminatı aldıysanız bu süreye ilişkin emekli ikramiyesi alamazsınız. Bu süre sonunda kıdem tazminatı almadıysanız ilgili kamu kurumunun durumu SGK’ya bildirmesi gerekir. Bu bildirim sonunda SGK eğer kıdem tazminatı almadıysanız bütün çalışma süreniz üzerinden size emekli ikramiyesi ödeyecektir.

İntibak için nisan ayındaki kararı bekleyin

SORU: İntibak Davası sürekli erteleniyor. Önce 2 Şubat, şimdi de nisana ertelenmiş. Ben tam sınırda 2000 Mart’ında emekli oldum. Ben münferit olarak böyle bir dava nasıl yürütebilirim. Dilekçe vb yol? (Fügen Sağnak)

CEVAP: Siz de aynı yolu izleyerek dava açabilirsiniz. Ancak şu an süren davanın sonucunu beklemek daha doğru olacaktır. Çünkü bu durumda yeni bir düzenleme yapılması söz konusu olacak ve siz de bu düzenlemeden yararlanacaksınız. Dolayısıyla beklemekte fayda var.

Her iki maaşı birden alma hakkınız yok

SORU: Yüzde 78 özürlü raporum var. SGK’ya yetim maaşı için müracaat ettim. Rahmetli annem 4-a rahmetli babam 4-c emeklisiydi. 2013 Kasım'ında annemden 4 -a yetim maaşım bağlandı. Şu an 901 lira yetim maaşı alıyorum. Emekli Sandığı ise maaş bağlamayı reddetti. Yüzde 78 özürlüyüm. İkisini de alabilir miyim? (Cüneyt Kocakurt)

CEVAP: İki maaşı birden almanız mümkün değil. Sağlık raporunu yeniden alıp Emekli Sandığı'ndan maaş bağlatabilirsiniz ya da 4/a’lı maaşı almaya devam edebilirsiniz.

<p>Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen Koronavirüs'ün kalp rahatsızlığı olanlar üzerindeki etkis

Koronavirüs Kalp Krizine Yol Açar Mı?

Güvenliğin dikkati, hayatını kurtardı

Polisin ikna çalışması sonucu teslim olan terörist ailesiyle buluşturuldu

Osmanlı döneminde padişahların iftar sofralarını süsleyen yemekler