• $9,5273
  • €11,0983
  • 547.053
  • 1455.42
7 Ekim 2018 Pazar

Kamu işçisine en az 628 lira ek ikramiye

Kadroya geçen taşeron da dâhil kamu işçilerinin gözü 7 Aralık’ta ödenecek ilave tediyelerde. Toplam 39 günlük ücretlerini üç taksitle alan işçilere son taksit de bu tarihte ödenecek. En düşük ödeme, 628 TL olarak hesaplanıyor.

Kamu işçilerine her yıl bir aylık ücretleri kadar ilave tediye, yani ikramiye ödeniyor. Kamuda kadroya geçen taşeron işçilere de bu yıldan itibaren ilave tediyeler ödenmeye başlandı. Bu yıl Cumhurbaşkanı kararıyla bir aylık ilave tediye ödenmesi kararlaştırıldığı için kamu işçileri toplamda iki aylık yani 52 günlük ücretleri tutarında ilave tediye almaya hak kazandı. Tediyelerin üç taksidi ödendi. Yani kamu işçileri 39 günlük tutarı aldı. Kalan 13 günlük ücretleri tutarındaki son taksit ise 7 Aralık tarihinde ödenecek. Peki, 7 Aralık’ta kim, ne kadar ikramiye alacak?

İLK ÜÇ TAKSİT ÖDENDİ

Bu yıl kamu işçilerine ilave tediyelerinin ilk üç taksidi 26 Ocak, 8 Haziran ve 17 Ağustos'ta ödendi. Kamuda kadroya geçen taşeron işçiler ilave tediyenin ilk taksiti ödenirken henüz kamu işçisi statüsünde olmadıkları için ilave tediyenin ilk taksidini alamadılar. Kadroya geçen taşeron işçilerine ilave tediyeler ilk kez 8 Haziran’da 13 günlük ücretleri olarak ödendi. Diğer kamu işçilerine ise 26 Ocak’ta ilk taksit ödendi. 7 Aralık’ta ise ilave tediyenin son taksidi ödenecek.

TAŞERON İŞÇİYE DE VAR

Kamuda kadroya geçen ve kamu işçisi haline gelen taşeron işçilere de ilave tediye ödeniyor. Ancak belediyelerde taşeron olarak çalışırken belediyeye ait şirketlerde işçi haline gelenlere ilave tediye ödenmiyor. Dolayısıyla yalnızca kamu kurumlarında kamu işçisi haline gelen işçiler ilave tediye alabiliyor. Bu kapsamda en düşük ilave tediye 628 lira olarak hesaplanıyor.

Emekli maaşına da olumlu yansıyacak

İlave tediyenin hesabı çıplak ücret üzerinden yapılır. Dolayısıyla ilave tediye hesaplanırken işçiye ödenen fazla mesai ücreti, çocuk-evlilik zammı, hafta ve genel tatil ücreti ile ayni yardımlar dikkate alınmaz. Çıplak ücretten belirlenen ücretin 26 günlük tutarı üzerinden ilave tediye ödemesinin hesabı yapılır. İlave tediyelerden SGK primi kesilmesi gerekiyor. Ayrıca ilave tediye gelir ve damga vergisine de tabi. İşçinin 13 günlük ücreti olarak hesaplanan ilave tediyeden SGK primi, gelir ve damga vergisi kesilerek net tutar ödenecek. Ayrıca ilave tediye ödemesi SGK primine tabi tutulacağından işçinin emekli aylığına olumlu etki etmiş olacak.

Maden işçisine 78 günlük ücret

İlave tediye hakkı maden işçilerine her yıl 52 günlük ücret üzerinden ödeniyor. İlave tediye ödenmesi de kararlaştırılırsa maden işçisi o yıl toplamda 78 günlük ücret üzerinden tediye alıyor. Bu yıl da ilave tediye ödenmesine karar verildiği için kamudaki maden işçileri 78 günlük ilave tediye alacak.

Maaşı yüksek olan şanslı

İşçinin maaşı ne kadar yüksekse ilave tediyesi de o kadar yüksek olacak. Diğer yandan SGK primi ve gelir-damga vergisi de kesildiği için vergi dilimi artmış işçilerden daha yüksek vergi kesilecek.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu