• $13,3979
  • €15,2153
  • 762.709
  • 1877.64
28 Aralık 2017 Perşembe

Kadroyla geç maaş, eksik izin derdi tümüyle bitecek

Taşeron işçiye kadro hakkıyla ücretin geç veya eksik ödenmesi, yıllık izinlerin eksik kullandırılması, SGK’ya eksik bildirim yapılması gibi sorunlar ortadan kalkacak. Ayrıca önemli bir maddi kazanım da sağlanacak.

Soru: 10 yıldı belediyede taşeron çalışanım engelli olarak. KHK ile gelen kadro bana ne gibi değişiklikler getirecek?

Cevap: KHK ile yapılan düzenleme sonrası siz doğrudan belediye veya İl Özel İdaresi’nin kurduğu bir şirkette çalışacaksınız. Bu sayede ücretinizin geç veya eksik ödenmesi, yıllık izinlerin eksik kullandırılması, SGK’ya eksik bildirim yapılması gibi sorunlar ortadan kalkacak. Yapılan düzenlemenin en önemli getirisi bunlar olacak. Diğer yandan siz ve sizin gibi çalışanlar için 52 günlük tediye ödemesinin yapılıp yapılmayacağı henüz net değil. Ancak bu haktan da yararlanmanız halinde önemli bir maddi kazanım da sağlanmış olacak.

İş güvencesine kavuşacak

Soru: Belediyeyle İl Özel İdare ortaklı şirkette çalışıyorum. Bizim kadro durumumuz ne olacak? (Uğur Şimşek)

Cevap: Belediye ve İl Özel İdarelerinin personel çalıştırılmasına dayalı alt işverenlerinde çalışan işçiler
belediye ve il özel idarelerinin kurduğu şirketlerde istihdam edilecekler. Söz konusu bu kişiler kamu işçisi olmayacaklar ancak hem iş güvencesine kavuşacaklar, hem de maddi haklarında iyileşmeler söz konusu olacak.

Dava sonucu belirler

Soru: Ağustos 2015-Haziran 2017 arasında karayolları bakım ve onarım işlerini yapan taşeron firmada çalıştım. 6 Haziran’da ihalenin süresi dolduğu için çıkışım verildi. İşe iade davası halen devam ediyor. Kadrodan yararlanma ihtimalim var mı? (Hayrullah Oruç)

Cevap: Düzenleme 4 Aralık’ta kamudaki personel çalıştırılmasına dayalı alt işverenleri kapsıyor. Bu nedenle bu düzenlemeden yararlanma imkanınız yok. Ancak sendikanın açtığı dava sonucunda kadroya geçişiniz yapılabilir.

SSK ile 5 yıl daha erken emekli olabilir

Soru: 27.4.1956 doğumlu annem 20.03.2006 tarihinde Bağ-Kurlu oldu. Hala Bağ-Kurlu olarak devam etmektedir. Ne zaman emekli olabilir? (Sefa Arslan)

Cevap: Anneniz 9 bin günle 58 yaşında emekli olabilir. Bağ-Kur yerine SSK’lı olursa 5 yıl daha erken emekli olabilir. 2021’de yaştan emekli olma hakkına da sahip olabilir.

2 Ocak’ta başvurup, bekleyin

Soru: Devlet hastanesinde görüntüleme biriminde teknikerim. Tomografi cihazı özel firmaya ait ancak 6 eleman çalıştırılma şartı var. Kadro beni kapsar mı?

Cevap: Bu hizmetin yapılabilmesi için personele de ihtiyaç olduğu için cihazın teminiyle sizlerin istihdam edilmesi de kapsamda. Bu nedenle düzenlemeden yararlanmanız gerektiği düşüncesindeyim. Sizin yapmanız gereken 2 Ocak’tan itibaren başvurunuzu yapmanızdır. Başvurunuza gelecek cevaba göre durumunuz netleşecektir.

Yapılan düzenleme kimleri kapsayacak?

Soru: Öğretmenevinde 3 aylık sözleşmelerle 2 senedir çalışıyorum. MEB’e bağlı ancak özel bütçeli bir kurumuz. Kadro hakkından yararlanabilecek miyiz?

Cevap: MEB’e bağlı öğretmenevlerinde, ödemesi merkezi yönetim, SGK, yatırım izleme ve koordinasyon kurulu başkanlığı, gençlik hizmetleri ve spor il müdürlüğü ve döner sermaye bütçelerinden karşılanan alt işverenlerde çalışanlar kadroya geçirilecek.

3 bin ASDEP çalışanına müjde

BU arada yapılan açıklamaya göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde Türkiye’nin dört bir yanında görev yapan yaklaşık 3 bin Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) görevlisi de taşeron işçilere kamuda kadro verilmesine yönelik düzenlemeden faydalanabilecek. 3 bin ASDEP personeli, diğer kurum ve kuruluşlarda bulunan taşeron işçiler gibi, 2 Ocak’tan itibaren başvurularını yaparak, kadro düzenlemesi işlemlerini başlatabilecek. Bakanlık 2018’de 1500 personel daha istihdam edecek.

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Unutulmaya yüz tutan ''çoban peyniri''ni yeniden üretip sofralara taşıdı

Her canlıya annelik yapan tavuk! Sosyal medyada büyük ilgi görüyor

Türkler bu kıtadan mı geliyor? İşte ortaya atılan o iddia